Zamknij

Zorganizowali konferencję na temat autyzmu. To sukces Neuromind!

00:00, 12.04.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 00:03, 12.04.2018
Na konferencji również osoby ze spektrum autyzmu mogły opowiedzieć o swoich potrzebach i oczekiwaniach. Ogromne emocje wzbudziło wystąpienie pana Macieja, osoby z autyzmem nie komunikującej się za pomocą mowy. Swój punkt widzenia przedstawił także p. Kosma Moczek, który złamał wiele stereotypów dotyczących autyzmu. Fot. Anna Polak Na konferencji również osoby ze spektrum autyzmu mogły opowiedzieć o swoich potrzebach i oczekiwaniach. Ogromne emocje wzbudziło wystąpienie pana Macieja, osoby z autyzmem nie komunikującej się za pomocą mowy. Swój punkt widzenia przedstawił także p. Kosma Moczek, który złamał wiele stereotypów dotyczących autyzmu. Fot. Anna Polak

W Kujawskiej Szkole Wyższej odbyła się konferencja naukowa pn. „Specjaliści dla autyzmu 2018”. Podczas spotkania uczestnicy rozmawiali na temat tego, jak skutecznie pomagać dzieciom ze spektrum autyzmu i ich rodzicom. Spotkanie było skierowane także do opiekunów, którzy mogli dowiedzieć się więcej na temat tego, jak komunikować się ze swoimi dziećmi i jak je wspierać.

Konferencja odbyła się 7 kwietnia. Jej celem było umożliwienie spotkania terapeutów, wychowawców i nauczycieli z rodzicami dzieci ze spektrum autyzmu. Jak przekonują organizatorzy, to właśnie oni są największymi specjalistami w tych dziedzinach. To oni spędzają z dziećmi najwięcej czasu i to oni wiedzą o nich najwięcej. Podczas konferencji o swoich potrzebach i oczekiwaniach mogły opowiedzieć również osoby ze spektrum autyzmu. Ogromne emocje wzbudziło wystąpienie p. Macieja - osoby z autyzmem, która nie komunikuje się za pomocą mowy. Swój punkt widzenia przedstawił także p. Kosma Moczek, który swoją prelekcją złamał wiele stereotypów dotyczących autyzmu.

Podczas konferencji, przed publicznością zaprezentowało się wielu prelegentów, którzy zaprezentowali swoje punkty widzenia. Miały one pokazać, że autyzm to nie koniec świata, a pewien etap w życiu, który wymaga przemyślanego, a przede wszystkim kompleksowego wsparcia terapeutycznego. Swój punkt widzenia pokazał między innymi Nikodem Sadłowski, bloger, autor książki „Słowo na A” i tata 8-letniego Maksa, u którego zdiagnozowano autyzm.

- Jestem ojcem i dla mnie moje dzieci są najważniejsze. Pamiętam, że jak dostaliśmy tę diagnozę (spektrum autyzmu – przyp. red.) to wtedy zaczęły się pytania: „dlaczego właśnie my?”. Na początku był płacz i zgrzytanie zębami. Byłem załamany, bo myślałem, że świat mi się skończył, ale później doszedłem do wniosku, że musimy walczyć i czeka nas długa droga. Ważne jest przede wszystkim to, żeby nie tyle pocieszyć rodziców, ale przede wszystkim profesjonalnie z nimi rozmawiać i wskazać odpowiednią drogę - mówił podczas swojego wystąpienia Nikodem Sadłowski.

Przed publicznością zgromadzoną podczas konferencji organizowanej przez Neuromind zaprezentowało się wiele znaczących postaci, między innymi mgr Maciej Oksztulski, doktorant prawa, osoba ze spektrum autyzmu, czy Kosma Moczek z Jasnej Strony Spektrum, u którego także zdiagnozowano spektrum autyzmu. Podczas konferencji organizowanej przez Ośrodek Wspierania Rozwoju Neuromind rodzice mogli wymieniać się cennymi doświadczeniami na temat sposobów komunikowania się ze swoimi dziećmi i możliwościami jakie przed nimi stoją. Zorganizowane spotkanie było też doskonałą możliwością do rozmowy o stanie wiedzy na temat autyzmu w Polsce i sposobach terapii.

- Mamy pewne możliwości systemowe, które wynikają przede wszystkim z przepisów oświatowych. Jest to przede wszystkim wczesne wspomaganie rozwoju, które jest przyznawane dzieciom przed rozpoczęciem ich nauki w szkole. Wbrew pozorom tych możliwości jest sporo, ale dużo poważniejszym problemem jest to, co się dzieje w ramach tych różnych form. Gdyby te wszystkie godziny, które są przyznawane w ramach tych świadczeń były przeznaczane na coś sensownego to nie mielibyśmy na co narzekać. Problemem jest jednak np. to, że dziecko ma 3 h rewalidacji w szkole i w tym czasie  rysuje szlaczki, gra w gry planszowe i układa puzzle, czyli robi rzeczy kompletnie bezsensowne. Problemów upatrywałabym w jakości tych usług, a nie w dostępie do nich. Porównując Polskę z krajami skandynawskimi, to u nas dzieci są cały czas na terapii i są nią przeładowane. Tak jak podczas swojego wystąpienia mówił Nikodem Sadłowski, dzieci idą do przedszkola terapeutycznego, później idą na zajęcia terapeutyczne, dalej na rehabilitacje i tak przez całe życie - od gabinetu do gabinetu - powiedziała w rozmowie z portalem DDWłocławek dr Joanna Ławicka z Fundacji Prodeste.

Na temat samej konferencji i stanu wiedzy dotyczącej spektrum autyzmu w Polsce wypowiedział się także między innymi Nikodem Sadłowski.

- Włocławska konferencja była niesamowitym wydarzeniem. Myślę, że takie dobranie prelegentów gwarantuje wysoki poziom. Mieliśmy okazje posłuchać o autyzmie z każdej perspektywy. Uważam, że Neuromind stworzył bardzo interesujący przekrój. Poziom wiedzy na temat autyzmu w Polsce jest jednak ciągle słaby. Wypowiedź dr Masztalerz w materiale TVP3 Bydgoszcz jest soczewką tego problemu – dodał bloger Nikodem Sadłowski.

Przypomnijmy, w programie wyemitowanym na antenie telewizji regionalnej, pediatra i neurolog dziecięcy dr Anna Masztalerz powiedziała, że jej zdaniem, gdyby rodzice, tak jak kiedyś czytali dzieciom książeczki, gdyby byli razem z nimi, a nie z komputerem i gdyby spędzali więcej czasu na aktywnościach fizycznych to epidemia autyzmu nie miałaby miejsca.

Jak zapewniają organizatorzy, w 2019 roku odbędzie się kolejna, już III edycja konferencji, podczas której wystąpią nie tylko tegoroczni prelegenci. Prace nad przygotowaniem już się rozpoczęły. Kolejny taki event zaplanowano na 30 marca przyszłego roku. O miejscu, w którym odbędzie się konferencja będziemy informowali.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%