Zamknij
REKLAMA

Takiego Włocławka jeszcze nie znałeś! Te historie poznasz dzięki ...

14:18, 18.09.2019 | AriAri, oprac. Bartosz Nowak
REKLAMA
Skomentuj
Spacer pozwoli poznać i upowszechnić mało znane, a ogromnie znaczące miejsca i historie

Kojarzysz pałac Cohna, pałac Mühsama, czy rezydencję Steinhagena? Czarujące oblicze i fascynujące historie Włocławka z przełomu XIX i XX wieku będziesz mógł poznać już w najbliższą sobotę (21 września). 

Gdzie skieruje kroki podróżny po wyjściu z dworca PKP we Włocławku? Z pewnością jego droga będzie wiodła dawną ulicą Żelazną (dawniej Kościuszki), która łączyła miasto z dworcem Kolei Żelaznej. Oczom podróżnego ukaże się Włocławek przełomu XIX i XX wieku, pełen pałaców, kościołów, rezydencji, rozsianych od Nowego Rynku do Wisły.

Fundacja AriAri zaprasza do  fascynującej podróży w nieznane historie Włocławka przełomu XIX i XX wieku, zaskakująco bliskie, mające bezpośredni wpływ na dzisiejszy krajobraz. W podróż mieszkańców naszego miasta poprowadzi Tomasz Dzik. Pozwoli ona poznać i upowszechnić mało znane, a ogromnie znaczące miejsca i historie lokalnego rozwoju gospodarczego. U ich podstaw leżą niezwykłe historie polsko-rosyjskich relacji, współpracy, rywalizacji i zmiennych wpływów.

Uczestniczy wyruszą szlakiem tablic, wyróżniających w zabudowie miasta bardziej znaczące obiekty. Spacer przebiegać będzie trasą: Kościuszki - Plac Wolności - Słowackiego - Brzeska - Karnkowskiego - Plac Kopernika - 3 maja - Stary Rynek - Łęgska - Bechiego. 

Na wszystkich uczestników czekają mapki z trasą spaceru i niezapomniane wrażenia. Warto wziąć ze sobą aparaty fotograficzne, telefony i dyktafony. 

Spacerek rozpocznie się w najbliższą sobotę (21 września) o godz. 16.00. Zbiórka przed gmachem PKP Bank Polski, u zbiegu ulic Okrzei i Kościuszki.

Projekt finansowany jest przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskie w ramach programu Otwarty konkurs 2019 oraz przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach programu Wolontariat dla dziedzictwa 2019.

(AriAri, oprac. Bartosz Nowak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (9)

RODACY!RODACY!

10 12

Wybrane afery PiS w zaledwie 3 lata ich rządów.

1.) Afera Rydzyka z samochodami 2.) Afera bilbordowa 19 milionów ukradzionych Polakom przez PiS.
3.) Afera zerwania przetargu Carracali za łapówki od Boeinga.
4.) Afera GETBACK 2,1 mld.
5.) Afera SKOK 5 mld.
6.) Afera zakupu samolotów dla VIP 2,5 miliarda bez żadnego przetargu i nie zgodnie z prawem od Boeinga.
7.) Afera nagród milionowych wypłacanych sobie prze PiS od dwóch lat jako druga pensja.
8.) Afera KŁAMSTWA SMOLEŃSKIEGO i oszukiwanie ludzi przez 8 lat i branie pieniędzy za podkomisje.
9.) Afera obrazu Dama z łasiczką i wyprowadzenie 500 milionów ze skarbu państwa przez Glińskiego.
10.) Afera Morawieckiego który nie pozbył się akcji Banku Zachodniego i sterował finansami żeby zarobić 6 milionów na tych akcjach.
11.) Afera z kupnem patriotów których nawet nie ma i zapłacono 3,5 razy więcej jak np. Rumunia.
12.) Afera wycinki puszczy przez Szyszko i stworzenie prawa do wycinania drzewa w zamieszaniu podczas głosowań w sali kolumnowej , drzewa sprzedano Niemcom a pieniądze 800 milionów oddano Rydzykowi.
13.) AFERA zniszczenia państwa Polskiego zmiana bezprawna ustroju państwa Polskiego poprzez złamanie kilkunastu zapisów konstytucji.
14.) Afera Trybunału konstytucyjnego za nie zaprzysięAżenie 3 legalnie wybranych sędziów i wstawienie swoich na ich miejsce plus nie konstytucyjne wybraną prezes sądu konstytucyjnego.
15.) Afera Spowodowania kar i restrykcji nałożonych przez UE za nie przestrzeganie praworządności w Polsce przez PiS i wprowadzenie Stalinowskiego sądownictwa.
16.) Afera Misiewiczów , zmiana ustawy o służbie cywilnej pozwalającej obsadzanie rodzin działaczy PiSowskich w całej Polsce na stanowiska kierownicze w bez żadnych umiejętności i kompetencji wymaganych wcześniej ustawowo.
17.) Afera Rozkradzenie przez PiS funduszu 600 milionów na niepełnosprawnych które PO zostawiło na ten cel zgodnie z orzeczeniem Trybunału konstytucyjnego.
18.) Afera w Janowie poprzez wymianę wieloletniego dyrektora na Pisiewicza renomowana na całym świecie stadnina koni zalicza straty wizerunkowe i milionowe skarbu państwa.
19.) Afera Misiewicza który brał milionowe pensje w zarządzie PGZ a był tylko aptekarzem i protegowanym Macierewicza.
20.) Kłamstwa Macierewicza na temat Smoleńska oraz stanu wojska i zakupów.
21.) Dwie Wieże. itd itp...
Można długo pisać o aferach skandalach PiSu a to dopiero 3 lat ich rządzenia. Najważniejsze jednak że zniszczyli Polską renomę na świecie z lidera Europejskiego staliśmy się zacofanym rasistowskim krajem, oraz wprowadzili Dyktaturę w Polsce na wzór komunistyczny. 14:25, 18.09.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

HejtaHejta

2 2

Hehevjakavmowa taka głowa
Trolowska propaganda a kysz szatanie 20:37, 18.09.2019


GerlachGerlach

1 2

Weź cię się do roboty a nie hejtujecie te wycięte twarze na bilbordach kandydatów PiS to wasza robota albo pszystanek na Grodzka Plażowa popsuty to to tez wasze dzieło 20:43, 18.09.2019


Rodacy!Rodacy!

8 9

Odpowiedzcie sobie sami, czy chcecie państwa wyznaniowego, bezprawnego gdzie prezes nie stawia sie do sądu a jego opcja łamie konstytucję? Czy państwo ma chronić księży pedofilów i utrzymywać kościelną mafię z naszych podatków? Czy chcecie żeby pociotki pisu obsiadały spółki skarbu państwa, a może tego żeby was umoralniali tacy ludzie jak Pawłowicz czy Pięta? Chcecie hejterow w min. sprawiedliwości, albo przekrętasów w rodzaju Andruszkiewicza, Kuchcińskiego czy też Wojciechowskiego? A może pasuje wam TW Kujda, Wolfgang lub prokurator stanu wojennego Piotrowicz? Może polubiliście Zielińskiego gdzie jego rozpasanie przeszło wszelkie rekordy przyzwoitości lub rozwalającego struktury policji i wojska wymyślającego absurdy Antoniego ? Tylko mi nie mówcie że będziecie pływać posklejanym taśma lodołamaczem lub promem którego nawet nie zaczęto budować. Liczycie na milion samochodów elektrycznych od premiera, przez 4 lata nie powstal ani jeden. A ile to tanich mieszkań+ wybudowano? Wszyscy juz je dostali? Co z uwolnieniem starszych ludzi z tych 3 i 4 pięter bloków o których mówił premier? Gdzie jest kwota wolna od podatku, gdzie obiecana pomoc frankowiczom? Podoba wam się bajzej po 'reformie' w szkolnictwie a wycinka drzew za sprawą lex Szyszko jest ok? A co do Szyszko, zbadali już jego oświadczenie majątkowe, bo skórę chronionego rysia podobno dostał od znajomego który zmarł. Tyle bylo gadania o przekopie mierzei i odrodzeniu się portu w Elblągu, jak to się skończyło, wycięli drzewa i już? Zmieniło sie coś w służbie zdrowia, jest lepiej? Rezydenci zadowoleni, fizjoterapeuci, technicy, kolejki krótsze, no nie, nic się nie zmieniło! A tunel w Świnoujściu, zaczęto go budować, sa chociaż plany ? A 15:25, 18.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Rodacy!Rodacy!

7 9

Odpowiedzcie sobie sami, czy chcecie państwa wyznaniowego, bezprawnego gdzie prezes nie stawia sie do sądu a jego opcja łamie konstytucję? Czy państwo ma chronić księży pedofilów i utrzymywać kościelną mafię z naszych podatków? Czy chcecie żeby pociotki pisu obsiadały spółki skarbu państwa, a może tego żeby was umoralniali tacy ludzie jak Pawłowicz czy Pięta? Chcecie hejterow w min. sprawiedliwości, albo przekrętasów w rodzaju Andruszkiewicza, Kuchcińskiego czy też Wojciechowskiego? A może pasuje wam TW Kujda, Wolfgang lub prokurator stanu wojennego Piotrowicz? Może polubiliście Zielińskiego gdzie jego rozpasanie przeszło wszelkie rekordy przyzwoitości lub rozwalającego struktury policji i wojska wymyślającego absurdy Antoniego ? Tylko mi nie mówcie że będziecie pływać posklejanym taśma lodołamaczem lub promem którego nawet nie zaczęto budować. Liczycie na milion samochodów elektrycznych od premiera, przez 4 lata nie powstal ani jeden. A ile to tanich mieszkań+ wybudowano? Wszyscy juz je dostali? Co z uwolnieniem starszych ludzi z tych 3 i 4 pięter bloków o których mówił premier? Gdzie jest kwota wolna od podatku, gdzie obiecana pomoc frankowiczom? Podoba wam się bajzej po 'reformie' w szkolnictwie a wycinka drzew za sprawą lex Szyszko jest ok? A co do Szyszko, zbadali już jego oświadczenie majątkowe, bo skórę chronionego rysia podobno dostał od znajomego który zmarł. Tyle bylo gadania o przekopie mierzei i odrodzeniu się portu w Elblągu, jak to się skończyło, wycięli drzewa i już? Zmieniło sie coś w służbie zdrowia, jest lepiej? Rezydenci zadowoleni, fizjoterapeuci, technicy, kolejki krótsze, no nie, nic się nie zmieniło! A tunel w Świnoujściu, zaczęto go budować, sa chociaż plany ? A może lubicie palic w piecach rosyjskim węglem, ładniej z niego wam dym pachnie niz z naszego? itp. itd... 15:27, 18.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MiastowyMiastowy

2 0

Taką grupową wycieczkę wolałbym mieć z panem Krzysztofem Cieczkiewiczem, niż z Dzikim.
Mam swoje zdanie na temat wiedzy pana D.
I to z ulicą Gęsią i to panią dyrektor Liceum przy bulwarach.
Ale dobrze, że jest wybór. Przynajmniej jest kwestia jakości wyboru. 20:15, 18.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PiS PiS

5 5

Niech zyje nam brawo Kaczyński
Precz z komuna i skocz cię z tym pomówieniami jeśli pracujecie dla Kremla droga wolna granice w tamta stronę są otwarte precz od polsku 20:34, 18.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

..

0 0

jak to zrozumieć :
Spacerek rozpocznie się w najbliższą sobotę (21 września) o godz. 16.00. Zbiórka przed gmachem PKP Bank Polski, u zbiegu ulic Okrzei i Kościuszki.
gmachem PKP Bank Polski rozumiem że chodzi o PKO Bank Polski rane jak redakcja pisze to niech sprawdzi literówkę 08:23, 20.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SzokSzok

0 0

A pan Tomasz to chyba Dziki nie Dzik,tak przy okazji.Coraz mniej tekstów bez błędów, mierne dziennikarstwo. 22:22, 21.09.2019


REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone