Zamknij

Włocławek o nich zapomniał. Tych wyjątkowych zdjęć nie zobaczysz nigdzie indziej!

14:00, 21.09.2019 B.N./Fundacja Ładowarka Aktualizacja: 14:01, 21.09.2019
Skomentuj

Kiedyś byli silną, 12-tysięczną grupą, stanowiącą aż 18 procent populacji naszego miasta. Zdziesiątkowani przez wojnę, powoli zaczęli zanikać w zbiorowej pamięci włocławian. Teraz pamięć o Żydach żyjących we Włocławku na początku XX wieku przypomni Fundacja Ładowarka. 

W 80. rocznicę spalenia dwóch włocławskich synagog, w naszym mieście odbędzie się pokaz zatytułowany "Zapomniani mieszkańcy Włocławka", podczas którego zaprezentowane zostaną unikatowe fotografie rodziny Gliceinstein, mieszkającej przed wojną przy ul. Cyganka. Głową rodziny był Abram Chil (1875-1935). Jego żoną była Zysa (ur. 1876), z którą miał trójkę synów: Mendla (ur. 1903), Elię (1905) i Dawida (ur. 1906). To ich fotografie - zapis prywatnych chwil spędzonych z przyjaciółmi lub w rodzinnym gronie - wypełnia obfity, liczący kilkaset ujęć zbiór.   

Negatywy pochodzące z archiwum rodzinnego Glicensteinów znajdują się w zbiorach Łukasza Daniewskiego, historyka i popularyzatora historii Włocławka, który wszedł w ich posiadanie kilka miesięcy temu.

Dzięki wyjątkowej galerii, mieszkańcy będą mieli również okazję zobaczyć włocławskie place i ulice z okresu II Rzeczpospolitej, m.in. bulwary, park Henryka Sienkiewicza, plac Wolności, wejście do Nowej Wielkiej Synagogi u zbiegu ul. Królewieckiej i Złotej oraz nieistniejące pomniki Józefa Piłsudskiego, Stanisława Bechiego i świętego Jana Nepomucena.

Wybrane fotografie zostaną wyświetlone w symbolicznym miejscu - na ścianie bocznej budynku przy ul. Żabiej 14/16 (od strony dziedzińca WCOPiW), w miejscu w którym do 1939 roku stała Stara Wielka Synagoga.

Plenerowy pokaz "Zapomniani mieszkańcy Włocławka" wpisuje się w cykl obchodów wybuchu II wojny światowej organizowanych przez Fundację Ładowarka.

- Do tej pory zorganizowaliśmy plenerową projekcję filmu "Pianista" w reżyserii Romana Polańskiego (1 września w CK Browar B. - w rocznicę wybuchu II wojny światowej), a w parku Łokietka zasadziliśmy dąb pamięci ku czci włocławian - ofiar II wojny światowej (w dniu 14 września - w rocznicę zajęcia Włocławka przez Niemców) - wymieniają organizatorzy przedsięwzięcia.

Prezentacja odbędzie się 24 września o godz 20:00. Trwający około 8 minut pokaz będzie przedstawiany w pętli do godz. 21:00.

Partnerami przedsięwzięcia są: Włocławskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu i Fundacja Ari Ari.

(B.N./Fundacja Ładowarka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

Konto usunięteKonto usunięte

24 28

Pokażecie też zdjęcia z pięknego życia zwykłego polskiego robotnika pracującego u żydowskiego właściciela fabryki tudzież innego panicza na folwarku? Ja wiem ,że niektórym marzy się powrót do czasów gdy robotnikowi z pensji wystarczało na strawę,odzienie i zbudowanie sobie lepianki z gliny.Ja mam płakać na żydem,plebanem czy paniczem ,którzy w tamtych czasach żyli w luksusach i przepychu kosztem potwornego wyzysku na zwykłym robotniku? NIGDY!!!!!!!!!! 14:29, 21.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

otwórz oczyotwórz oczy

12 1

od 45r tak pracujemy a więc na nic te słowo NIGDY za późno przyjacielu 14:37, 21.09.2019


reo

GalicjakGalicjak

9 6

Znakomita większość Żydów w międzywojennej Polsce była biedna lub bardzo biedna. Opowieści o wyłącznie bogatych Żydach, a tym bardziej o tzw. żydowskim złocie są mitem. Sądzę, że w Pana rodzinie lub wśród znajomych żyją jeszcze ludzie, którzy jako dzieci pamiętają tamten świat. Niech opowiedzą Panu, jak bogaci byli ich żydowscy koledzy i koleżanki ze szkoły, do której razem chodzili i ich żydowscy sąsiedzi. 00:12, 22.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pamiętamypamiętamy

3 2

Nasze kamienice /żydów/, Wasze /Polaków/ ulice. 13:07, 23.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%