Zamknij

Naukowiec z Kowala laureatem prestiżowej nagrody. Zdobył "Nobla" dla historyków

15:02, 03.12.2019 Michał Osiecki Aktualizacja: 09:40, 06.12.2019
Skomentuj Dr Piotr Głuszkowski zdobył prestiżową nagrodę Klio 2019. Fot. Uniwersytet Warszawski Katedra Rusycystyki Dr Piotr Głuszkowski zdobył prestiżową nagrodę Klio 2019. Fot. Uniwersytet Warszawski Katedra Rusycystyki

Wielki sukces naukowca z Kowala. Fundacja Historia i Kultura przyznała dr Piotrowi Głuszkowskiemu Nagrodę Klio 2019 w kategorii autorskiej i monografii naukowych. Nagrody wręczano podczas dorocznych Targów Książki Historycznej.

Porozumienie Wydawców Książki Historycznej każdego roku wyróżnia wkład polskich autorów w popularyzację historii oraz docenia wydawców literatury historycznej przyznając Nagrodę KLIO.

Te prestiżowe nagrody, zwane Noblem dla historyków, przyznano właśnie po raz 25.

W tym roku jury rozpatrzyło blisko dwieście zgłoszeń. Prawo zgłaszania propozycji do nagrody mieli członkowie jury, wydawcy, redakcje, instytucje i osoby prywatne. W konkursie mogli wziąć udział jedynie autorzy, edytorzy oraz książki wydane w bieżącym roku oraz w poprzedzającym dany rok kalendarzowy (decydowała metryka książki). Nagrody przyznawano w trzech kategoriach - autorskiej – monografia naukowa, edytorskiej i varsaviana.

Pochodzący z Kowala Piotr Głuszkowski został nagrodzony w kategorii autorskiej i monografii naukowych za książkę "Barwy polskości, czyli życie burzliwe Tadeusza Bułharyna". To pierwsza biografia Bułharyna, który jest kluczową postacią by zrozumieć stosunki polsko-rosyjskie w pierwszej połowie XIX w. 

Piotr Głuszkowski to doktorem nauk humanistycznych. Pracuje w katedrze rusycystyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pełni funkcje sekretarza redakcji „Studia Rossica” i sekretarza serii wydawniczej „Biblioteka Polsko-Syberyjska”

Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej inauguracji XXVIII Targów Książki Historycznej, które odbyły się w Arkadach Kubickiego u podnóża Zamku Królewskiego.

(Michał Osiecki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

Konto usunięteKonto usunięte

5 0

Na początku gratuluję autorowi nagrody, a na końcu luźna uwaga czy też porównanie raczej do dawnych stosunków polsko-rosyjskich, które z mojej znajomości historii, przypominają jakby niechciany i bolesny stosunek, inaczej zwany gwałtem. Jeszcze raz gratuluję! 16:02, 03.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Świat się zmieniaŚwiat się zmienia

2 1

Ukraińcy z Rosjanami zaczynają rozmawiać ,a my swoje jak ta zacięta kataryna antyrosyjska. Wczoraj uruchomiony został gazociąg Siła Sibirii z Jakucji do Chin ale tego wam nie powiedzieli w TVP,TVNach, Polsatach. 17:09, 03.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

aannnaannn

1 0

Gratulacje!!!!! 18:16, 03.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kowalankakowalanka

2 0

Czytałam tę książkę i zachęcam do czytania 20:37, 03.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

moralizatormoralizator

1 0

No wreszcie jakaś pozytywna informacja a nie że włocławianka występuje w gogglebox albo pokazała woje walory. Pochwała bylejakości to element naszych czasów.
Brawa dla młodego naukowca z Kowala! 12:46, 04.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%