Zamknij
REKLAMA

Kujawianka z Paszportem Polityki! Jej zdjęcia zna cały świat

08:20, 17.01.2020 | M.O.
REKLAMA
Skomentuj
Mieszkanka gminy Choceń Weronika Gęsicka zdobyła prestiżowy Paszport Polityki w kategorii sztuki wizualne fot. FB Weronika Gęsicka

Weronika Gęsicka z gminy Choceń otrzymała Paszport Polityki w kategorii sztuki wizualne. Prestiżowe wyróżnienia otrzymali najwybitniejsi twórcy kultury, w tym laureatka nagrody Nobla Olga Tokarczuk i odtwórca głównej roli w filmie "Boże Ciało" Bartosz Bielenia. 

We wtorek, 14 stycznia w warszawskim Teatrze Polskim odbyła się gala Paszportów Polityki. Ceremonię rozdania jednych z najważniejszych polskich nagród kulturalnych prowadzili Grażyna Torbicka i Jerzy Baczyński.

Paszporty rozdano w kilku kategoriach. Nagrody trafiły w ręce twórców i wykonawców, którzy talentem zwrócili na siebie uwagę całej Polski.

Paszport Polityki w kategorii sztuki wizualne otrzymała urodzona we Włocławku Weronika Gęsicka.

W uzasadnieniu czytamy, że nagroda trafiła do Gęsickiej za dociekliwą, konsekwentnie rozwijaną, oryginalną w formie, ale i pełną humoru sztukę, która demaskuje współczesne modele konsumpcji, międzyludzkie relacje oraz mechanizmy.

Pochodząca z gminy Choceń artystka ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki oraz w Akademii Fotografii. Jej prace pojawiały się na wystawach w największych galeriach w Europie i na świecie. Wystawiana była m.in. w Nowym Jorku, Tokio, Londynie, Wiedniu, Pradze czy Kijowie. 

W ubiegłym roku 36-latka otrzymała również prestiżową nagrodę EMOP Arendt Award, która przyznawana jest co dwa lata wyróżniającym się europejskim artystom.

Oprócz Gęsickiej wyróżniono także laureatkę nagrody Nobla Olgę Tokarczuk w kategorii kreator kultury, w kategorii film Bartosza Bielenię, odtwórca głównej roli w filmie "Boże Ciało", który został nominowany do Oscara, a także Weronikę Szczawińską (teatr), Dominikę Słowik (Literatura), Jakuba Orlińskiego (muzyka poważna), Błażeja Króla (muzyka popularna) i Dawida Cieślaka (kultura cyfrowa).

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

JhgJhg

3 0

Podziwiam ludzi z pasją. 08:38, 17.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jjablonski  jjablonski

8 0

W ubiegłym roku Paszport POLITYKI w kategorii TEATR otrzymała MARTA GÓRNICKA. Laureatka pochodzi Włocławka i jest absolwentką LZK. 09:16, 17.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Rower Rower

2 0

Brawo 13:02, 17.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

odpowiedZialnyodpowiedZialny

1 0

super oby takich ludzi więcej ,czemu te lokalne komunistyczne media o tak wielkiej kobiecie nie pisza wstyd 13:49, 17.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone