Zamknij

Jedna z największych kolekcji jest we Włocławku! Gdzie ją obejrzysz? "Zbiór jest wyjątkowy, a jego wartość będzie wzrastała"

14:10, 27.11.2020 M.O. Aktualizacja: 14:19, 27.11.2020
Skomentuj fot. screen z filmu fot. screen z filmu

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zakończyło realizację głównej części zadania pt. "Barwne, posażne, ocalenia warte. Konserwacja zabytkowych skrzyń posagowych z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej". Zobaczcie film, który towarzyszył realizacji projektu.

Na realizację zadania włocławska instytucja kultury otrzymała dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przy współfinansowaniu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego udało się odrestaurować i zakonserwować 19 skrzyń posagowych z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej.

Konserwację mebli przeprowadziła włocławska Pracownia Renowacji Antyków Romana Wietrzyckiego. Prace prowadzone były w dwóch etapach, a poszczególne etapy były na bieżąco konsultowane z pracownikami włocławskiego muzeum.

Włocławskie muzeum posiada jedną z największych w Polsce kolekcji skrzyń wiannych z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej. Czym właściwie są?

- Skrzynie nazywane posagowymi lub wiannymi to popularne od 2. poł XIX w. do pocz. XX w. meble związane z kulturą chłopską. Oprócz funkcji schówkowej, stanowiły ważny element obrzędowy związany z zamążpójściem. Ich cechą charakterystyczną są efektowne, barwne polichromie z motywami roślinnymi, występujące przede wszystkim w części frontalnej tzw. licu, a także na wieku (w tym miejscu malatury rzadko zachowały się do współczesności) - informuje na oficjalnym profilu instytucji Michał Kwiatkowski. 

Te niezwykłe zabytki etnograficzne zostały zebrane w większości podczas prac terenowych w latach 70-80, a także na początku lat 90. 

- Obecnie skrzynie malowane nie występują w terenie, dlatego istniejący zbiór jest wyjątkowy, a jego wartość będzie wzrastała w kolejnych latach - tłumaczy Kwiatkowski. 

Kiedy odnowione skarby zostaną zaprezentowane?

Skrzyneczki będzie można oglądać już od początku grudnia. Zostaną one udostępnione w ramach wystawy czasowej, która będzie miała formę wirtualnego spaceru i udostępniona na stronie internetowej muzeum.

Realizacji zadania i promocji wystawy towarzyszy film podsumowujący zakończenie całego projektu zamieszczony na muzealnym kanale YouTube.

Po zakończeniu wystawy czasowej wszystkie obiekty zostaną przeniesione do magazynu. Zgodnie z przyjętą koncepcją, skrzynie staną się częścią wystawy stałej w Muzeum Etnograficznym, której zmiana planowana jest do końca 2022 r.

Realizacji zadania i promocji wystawy towarzyszy film, który można zobaczyć poniżej:

(M.O.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%