Zamknij
REKLAMA

Włocławskie muzeum odnawia zabytki. Widać już pierwsze efekty!

09:18, 03.08.2021 | M.O.
Skomentuj Fot. MZKiD
REKLAMA

Do Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku wróciło 11 zabytkowych maszyn i narzędzi rolniczych. Zostały one poddane pracom konserwatorskim we włocławskiej Pracowni Renowacji Antyków Romana Wietrzyckiego. - Jesteśmy na półmetku naszych prac - informuje MZKiD.

Radło, 4 pługi, 2 siewniki, młynek, 2 sieczkarnie i śrutownik zostały poddane pracom konserwatorskim. Po oczyszczeniu metal zabezpieczono środkiem zatrzymującym rdzewienie i pokryto roztworem żywicy oraz zabezpieczono woskiem pszczelim.

Elementy drewniane zabezpieczono impregnatem do drewna oraz wykonano laserunek w celu kolorystycznego scalenia uzupełnień.

To półmetek prac konserwatorskich.

W najbliższych dniach do pracowni konserwatorskiej trafią kolejne narzędzia i maszyny wymagające podobnych zabiegów. Będą to wialnia, kosiarka konna, młocarnia prostówka, siewnik rzędowy i wał.

Efekty prac zobaczymy w Muzeum Etnograficznym na wystawie czasowej promującej projekt - "Radła do radlenia, siewniki do siania, młynki do czyszczenia warte zachowania. Konserwacja zabytkowych narzędzi i maszyn rolniczych z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej”.

Wystawa będzie dostępna od 15 października do 14 listopada. Muzeum zapowiada, że przygotuje również kilkuminutowy film promocyjny, prezentujący przebieg prac konserwatorskich.

Ostatecznie wszystkie obiekty znajdą swoje miejsce w skansenie, w XIX-wiecznym spichrzu dworskim, na wystawie stałej planowanej na 2022 rok.

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku realizuje projekt dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przyznanej w ramach programu Wspieranie działań muzealnych 2021 oraz przy dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

(M.O.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

ankajankaj

0 0

,Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało,
moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie:

www.zakazanarandka.pl
__ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __
Wyszukaj mnie po niku: Andzia-isex napisz do mnie lub
zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam.
20:49, 03.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%