Zamknij

"Dzieci Świata" i piniata. Niezwykłe wydarzenie na Pl. Wolności

15:34, 15.09.2021 | .
Skomentuj Uczniowie SP nr 3 uroczyście otworzyli wystawę plenerową pt. Dzieci Świata. Fot. Radosław Chrzanowski
REKLAMA

Skrajne ubóstwo, ciężka praca, brak możliwości nauki. Z takimi problemami mierzą się dzieci m.in. w Azji, Afryce czy Ameryce Łacińskiej. Teraz będzie można we Włocławku przyjrzeć się ich twarzom i historiom.

Dzieci Świata

"Dzieci Świata" to wystawa plenerowa Elżbiety Dzikowskiej. Prezentuje los mieszkańców całego świata, m.in. z Azji, Afryki czy Ameryki Łacińskiej. Wcześniej była pokazywana w takich miastach jak Toruń czy Bydgoszcz.

Elżbieta Dzikowska jest m.in. uznaną podróżniczką, współautorką słynnego programu "Pieprz i Wanilia" i fotografką. Zgromadziła pokaźną kolekcję zdjęć dzieci żyjących w ubóstwie. 

Często są to dzieci, które opiekują się własnym rodzeństwem, bo ich rodzice nie żyją. Dzieci te żyją w miejscach bardzo niebezpiecznych. W efekcie tych niebezpieczeństw nie żyją całe rodziny, zostają tylko dzieci. Żyją one w bardzo trudnych warunkach przyrodniczych. Muszą zorganizować swoje życie, często mając zaledwie kilka lat

– mówi Lidia Piechocka-Witczak, dyrektor CK "Browar B." we Włocławku.

Wystawa to tylko część dorobku podróżniczki. Ponad 20 fotografii przedstawia młodych ludzi, którzy często żyją w skrajnej biedzie, bez możliwości nauki. Zdjęcia dokumentują los dzieci, które pracują od najmłodszych lat, żeby pomóc swoim rodzicom. Głód i opieka nad młodszym rodzeństwem to ich codzienność.

Dzieci i dorośli mogą doświadczyć wiedzy, która jest nam niedostępna. Nie zawsze jesteśmy w stanie wyjść poza własne spektrum doświadczania i widzenia. Ta wystawa pokazuje bardzo szerokie spojrzenie na siebie wokół i na świat. Pokazuje też samą autorkę i jej pasję do życia. To osoba, która ma 84 lata i ciągle jest bardzo aktywna. (...) Napisała ponad 30 książek podróżniczych. Ona jest tytanem swojej pasji. Jest zakochana w życiu i podróżach. (...) Na pewno jest to osoba, której twórczością warto się zainteresować

– wyjaśnia Lidia Piechocka-Witczak.

– Koniecznie trzeba zdążyć obejrzeć tę wystawę. Będzie ona dostępna do końca miesiąca. Chciałabym także bardzo podziękować, że tę wystawę objął patronatem prezydent Włocławka, Marek Wojtkowski i marszałek województwa, Piotr Całbecki. Wystawa odbywa się także pod patronatem UNICEF Polska. – dodaje.

Wystawa znajduje się na Placu Wolności. Można ją oglądać do 30 września.

Piniata

Na otwarcie wystawy przyszli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 we Włocławku. Miały one okazję posłuchać historii bohaterów fotografii, a także uroczyście otworzyć wystawę. W związku z tym rozbiły piniatę z cukierkami od autorki zdjęć, która znajdowała się na Placu Wolności.

Wystawie towarzyszy konkurs plastyczny „Mój przyjaciel z dalekiego świata” dla dzieci w wieku 6-12 lat. Regulamin konkursu znajduje się TUTAJ.

[WIDEO]2464[/WIDEO]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

hgfhgf

2 2

Co to za otpust? Obwarzanki som? 16:51, 15.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LgbtLgbt

2 2

Takie problemy to ja codzieńnie u siebie na zakrencie widze 17:27, 15.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CiekawyCiekawy

3 1

A ILE KASY zgarnęła DZIKOWSKA ? 18:25, 15.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%