Gmach główny Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej przy ul. Słowackiego znów czynny po remoncie. Z tej okazji wyjątkowa atrakcja dla wielbicieli włocławskiego fajansu.
Właśnie w gmachu głównym MZKiD ulokowana jest wystawa stała włocławskiego fajansu.
Przy okazji remontu została ona zaaranżowana na nowo. Dodatkowo, już pierwszego dnia działalności muzeum po zakończeniu prac (sobota, 2 października) i w związku z trwającym Festiwalem Fajansu, będzie możliwość oglądania nowej ekspozycji "włocławków" wraz z kuratorem Karoliną Bandziak-Kwiatkowską, która oprowadzi po wystawie i przybliży historię włocławskiego fajansu oraz prezentowanych eksponatów.
- Sobotnie oprowadzenie kuratorskie będzie okazją do spaceru historycznego po włocławskich fabrykach fajansu, zapoznania się z ich historią a także technikami zdobniczymi na ceramice włocławskiej
- zachęca MZKiD.
A czego można spodziewać się po nowej odsłonie wystawy stałej fajansu?
Jak informuje muzeum, ekspozycja prezentująca historię działalności włocławskich fabryk wzbogacona została o część historyczno-opisową oraz archiwalne fotografie. Dodatkowo uzupełniono ją nowymi nabytkami ceramiki włocławskiej.
- Na ekspozycji stałej w gmachu głównym muzeum zaprezentowano 432 wyroby dawnych włocławskich fabryk fajansu ze wszystkich okresów produkcji - informuje MZKID. - Poza dużą różnorodnością funkcji i form ceramicznych, ekspozycja ukazuje wszystkie techniki zdobienia fajansu – szablon, kalkę ceramiczną, zdobienia wypukłe, naciekowe i oczywiście ręczne malowanie. Oprócz form użytkowych o różnym przeznaczeniu (od żyrandoli do nocnika), na ekspozycji prezentowane są wyroby dekoracyjne i okolicznościowe. Wystawę uzupełniają wielkoformatowe plansze z archiwalnymi fotografiami, na których w zwięzłej i klarownej formie opisano długą historię włocławskiego fajansu, proces jego produkcji oraz promocji poprzez „Biennale Fajansu”.
Oprowadzanie kuratorskie rozpocznie się w sobotę, 2 października o godz. 12.
Bilet wstępu normalny kosztuje 7 zł, a ulgowy 5 zł. Seniorzy w związki z odbywającą się w ten weekend akcją „60+ Kultura” wezmą udział w wydarzeniu płacąc symboliczną złotówkę.
NOWY ŁAT13:47, 01.10.2021
To tak teraz jest że normalny tańszy od ulgowego?
Antykomuszek 713:54, 01.10.2021
Czy tytuł tego artykułu to metafora Włocławka?
Są panowie, niczym Bronek w Belwederze pod parasolem, jest też zawartość nocnika dla reszty mieszkańców...
Antyrozumek IQ 714:09, 01.10.2021
Z tego co się orientuję to aktualnie w Belwederze tkwi niejaki Duda Andrzej i to już drugą kadencję tam pracuje - tak w TVP mówią, No, ale może się mylę...
Emerytka Ircia15:17, 01.10.2021
I to sie chwali ☺ Pracowalam w tym zakladzie ladnych kilka lat.
lol19:14, 01.10.2021
Ten zakład mógł i powinien pracować dalej, ale się komuch z solidaruchami dorwali do władzy i postanowili wszystko zniszczyć a resztę rozsprzedać za grosze.
Przykre 😥😥😥
🤦♂️ 2.011:51, 08.10.2021
Z FAJANSU ZROBILI MUZEUM CO WŁADZA ZABRAŁA TO TERAZ WSKRZESIŁA 👌
5 2
W TVP też mówią, że Prezydent już w Belwederze nie urzęduje od wielu lat... Czyli jak zwykle, chciałeś zabłysnąć niczym gwiazda TVN, a wyszła sieczka z głowy...