Zamknij

Poznaj dzieje włocławskich ulic. Na cykl spotkań zaprasza Muzeum Historii Włocławka

15:00, 18.01.2022 G.S. Aktualizacja: 10:24, 21.03.2022
Skomentuj Fot. DD/Zdzisław Arentowicz. Mat. MHW. Fot. DD/Zdzisław Arentowicz. Mat. MHW.

W Muzeum Historii Włocławka odbędzie się spotkanie poświęcone historii bulwarów, Starego Rynku i ulicy Łegskiej. To początek cyklu, którego celem jest popularyzacja dziejów naszego miasta. 

W piątek 28 stycznia o godz. 17.00 w Muzeum Historii Włocławka przy ul. Szpichlernej 19 odbędzie się pierwsze z cyklu dziesięciu spotkań historycznych pt. „Z Arentowiczem przez dawny Włocławek".

Kim był Zdzisław Arentowicz? 

Patronujący proponowanemu przez MHW cyklowi Zdzisław Arentowicz urodził się w 1890 roku w Krośniewicach. W 1901 roku zamieszkał we Włocławku. Był uczniem Włocławskiej Szkoły Handlowej czyli dzisiejszego LZK. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (historia literatury) oraz w Szwajcarii.

Po wybuchu I wojny światowej w 1914 roku musiał przerwać naukę. Wrócił do Włocławka, gdzie najpierw pracował jako nauczyciel, a w 1917 roku założył Księgarnię Kujawską, która mieściła się przy dzisiejszym Placu Wolności w budynku Zajazdu Polskiego. Księgarnia Kujawska pełniła funkcję wydawniczą - jej nakładem ukazywały się dzieła polskich poetów, Arentowicz wydawał też własne prace. Była też miejscem spotkań klubu dyskusyjnego i literackiego.

Arentowicz był także członkiem Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. W związku z tą działalnością organizował wycieczki krajoznawcze i popularyzował historię Włocławka oraz regionu.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego był inicjatorem wielu ruchów kulturalnych we Włocławku. Zaangażował się w życie włocławskiego teatru, zapraszając do miasta znane grupy teatralne, m.in. z Torunia czy Wilna. W latach 1928 - 1937 zorganizował amatorski teatr, dla którego sam pisał sztuki. 

W tym okresie współredagowała także dwa pisma: Życie Włocławka i okolicy promujące historię regionu oraz satyrycznego Cyrulika Włocławskiego. W 1928 roku we współpracy z PTK wydał swoją pierwszą pracę naukową dotyczącą historii miasta pt. Z Dawnego Włocławka. Opublikował wiele prac historycznych, m.in. na temat powstania styczniowego i wojny z Krzyżakami. Część tych prac wydano w monografii pt. Włocławek wydanej w 1937

 

Po II wojnie światowej Arentowicz powrócił do działalności na rzecz włocławskiej kultury. Współtworzył amatorski teatr nazwany Stowarzyszenie Teatru Ziemi Kujawskiej, który przekształcił w teatr pół-zawodowy.

Do końca życia kontynuował swoją działalność naukową, twórczą i kulturalną. Zmarł w 1956 roku we Włocławku. 

Od 2005 roku Zdzisław Arentowicz jest patronem Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włocławku. Jest w naszym mieście ulica jego imienia. 

O dziejach Włocławka według Arentowicza

Proponowane przez Muzeum Historii Włocławka spotkania dotyczące dziejów naszego miasta będą przygotowane właśnie w oparciu o wydaną w 1928 r. publikację pt. Z dawnego Włocławka, autorstwa Zdzisława Arentowicza.

- Ich celem jest popularyzacja wiedzy na temat przeszłości Włocławka, do której punktem wyjścia są lata około połowy XIX wieku - informuje Muzeum. - Każde kolejne spotkanie, któremu będzie towarzyszyć prezentacja multimedialna, obejmie zagadnienia związane z historią wybranych ulic, budynków i wydarzeń.

Cykl rozpocznie opowieść o dziejach bulwaru, Starego Rynku i ulicy Łęgskiej.

Wstęp na spotkanie to tylko 5 zł za osobę, 

(G.S.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

54325432

14 3

A kiedy dzieje prezydenta wojtkowskiego za dziury i betonowanie 19:58, 18.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

xxxx

1 2

I gdy tak patrzę na te łapki zielone, to rozumiem skąd 30% dla PiS-u. 12:25, 19.01.2022


reo
0%