Zamknij

Włocławskie muzeum otrzymało prestiżową nagrodę! To za cykl tych warsztatów

Kamil KazimierczykKamil Kazimierczyk 16:00, 30.09.2022 K.K/MZKiD
Skomentuj Muzeum z prestiżowym wyróżnieniem. Fot. Andrzej Goiński. Muzeum z prestiżowym wyróżnieniem. Fot. Andrzej Goiński.

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej otrzymało prestiżową nagrodę przyznawaną za najlepsze wydarzenia muzealne. To za działania w obszarze edukacji i regionalizmu. 

Za realizację projektu pn. "Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy!" MZKiD we Włocławku otrzymało w Toruniu nagrodę w III edycji konkursu Musejon, czyli Kujawsko-Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku. 

Do rywalizacji zgłaszane są przedsięwzięcia w trzech kategoriach: Wystawa, Działalność naukowa i wydawnicza oraz Edukacja i regionalizm. W każdej z nich jest przyznawana jedna główna nagrodastatuetka MUSEJON oraz dwa wyróżnienia.

"Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy!"

Włocławskie muzeum zostało laureatem konkursu w kategorii "Edukacja i regionalizm" za prowadzony w 2021 roku projekt pn. "Haft kujawski ginie. Nauczymy, ocalmy". Pomysłodawczynią i organizatorką nagrodzonego w tym roku działania jest Beata Wąsik, kierownik Działu Edukacji i Promocji, natomiast realizatorką jego części teoretycznej Dorota Kalinowska, kustosz Działu Etnograficznego MZKiD. 

Prowadzony w 2021 r. projekt pn. „Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy!” obejmował cykl 16-godzinnych warsztatów zorganizowanych w czterech ośrodkach: we Włocławku, Nieszawie, Osięcinach i Kłóbce. 

Zajęcia prowadziły doświadczone hafciarki od lat należące do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Henryka Derezińska i Krystyna Zagrabska.

Katalog wzorów

W ramach zadania wydano dwuczęściową publikację autorstwa Doroty Kalinowskiej pt. "Haft kujawski wczoraj i dziś". Katalog wzorów będący podstawowym podręcznikiem, kompendium wiedzy na temat historii i współczesności regionalnego haftu wraz z teką ściegów, motywów oraz wzorów niezbędnych w praktycznej nauce.

Podsumowaniem przedsięwzięcia była wystawa, na której pokazano wszystkie etapy nauki oraz dzieła czterdziestu uczestniczek warsztatów pochodzących nie tylko z Włocławka, ale także dwudziestu miasteczek i wsi z regionu oraz Bydgoszczy, Warszawy i Koszalina. Większość uczestniczek nie miała do czynienia wcześniej w praktyce z haftem kujawskim.

Muzeum zwraca uwagę, że w chwili rozpoczynania prac nad projektem w naszym regionie były aktywne tylko dwie hafciarki i był to ostatni moment, żeby  podjąć się próby ratowania tej dziedziny rękodzieła ludowego. Warsztaty dały ich uczestniczkom możliwość poznania historii oraz praktycznej wiedzy na temat materiałów, charakterystycznych ściegów, motywów oraz zasad kompozycji.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

ZłotówaZłotówa

3 0

Przedwczoraj klient taki mi zrobił haft kujawski na tylnim siedzenu że już drugi raz na myjni jestem. 16:09, 30.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

UffffffUffffff

4 0

Już mnie ciarki przeszły, że ta prestiżowa nagroda od min. Glińskiego pochodzi. 16:20, 30.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

re Uffre Uff

4 0

Minister Gliński teraz mało szczodry nagrodami bo na Bąkiewicza odkłada. 16:23, 30.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kujawowykujawowy

2 0

W młodości często haftowałem, po jabłolach szczególnie. 17:13, 30.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%