Zamknij

Interesujesz się tajemniczym mieczem z odmętów Wisły? Nie przegap tego spotkania!

14:00, 09.06.2024 mat. MHW/G.S. Aktualizacja: 08:50, 10.06.2024
Skomentuj Fot. Facebook/Sławomir Mularski. Fot. Facebook/Sławomir Mularski.

Dołącz do wycieczki rowerowej i odwiedź stanowiska archeologiczne w okolicy Włocławka; spotkaj się ze znalazcą wczesnośredniowiecznego miecza Ulfberhta z przystani na Piwnej i posłuchaj jego pasjonujących opowieści; zobacz wyjątkową wystawę, która przeniesie Cię w głębiny naszej przeszłości -  to wszystko w dniach 14-16 czerwca w ramach Tegorocznych Europejskich Dni Archeologii #EDA we Włocławku. 

Tegoroczne Europejskie Dni Archeologii #EDA we Włocławku przebiegać będą pod hasłem podróży w czasie i przestrzeni. 

Piątek, 14 CZERWCA

Wycieczka rowerowa „Szlakiem dawnych traktów i karczm” rozpoczynać się będzie ok. godz. 9.00 spotkaniem pod Muzeum Historii Włocławka przy ul. Szpichlernej 19 we Włocławku. Jej uczestnicy (uczniowie/ młodzież szkolna wraz z opiekunami) zostaną krótko zaznajomieni z trasą, opracowaną na bazie przebiegu traktów komunikacyjnych zadokumentowanych na Mappie Szczegulnej Woiewodztwa Brzeskiego Kuiawskiego y Inowrocławskiego autorstwa Karola Perthéesa (1785 rok) i zaopatrzeni w plan przejazdu.

Po drodze mijać będą stanowiska, zarówno znane z literatury, jak i zweryfikowane metodami archeologicznymi — od niewidocznych dziś w terenie młynów i karczm (Utrata, Kapitułka), przez mogiły i cmentarze z różnych okresów historycznych, np. miejsce usytuowania karawaki z czasów epidemii cholery z XIX w., ślad po wyekshumowanych mogiłach zbiorowych z czasów II wojny światowej czy stanowiska badane planowo i ratowniczo, także przez pracowników Działu Archeologicznego Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Każde z nich będzie zaznaczone na przekazanych uczestnikom planach oraz skrótowo opisane.

Wyprawa zakończy się w okolicy leśniczówki Poraza (ok. godz. 13.00) krótką opowieścią o współpracy Lasów Państwowych i archeologów/ muzealników/ historyków, która ma na celu ochronę dziedzictwa kulturowego.

*Wycieczka rowerowa (ok. 20-25 km) dla zorganizowanych grup szkolnych wraz z opiekunami, maksymalna liczba uczestników 100 osób. Zgłoszenia proszę przesyłać na adres [email protected] w terminie do 24.05.2024. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc o przyjęciu grupy decyduje kolejność zgłoszeń.

Sobota, 15 CZERWCA 2024

Uroczyste otwarcie wystawy „Monumentalne grobowce z epoki kamienia. Park Kulturowy Sarnowo. Park Kulturowy Wietrzychowice” (miejsce: Muzeum Historii Włocławka, ul. Szpichlerna 19, Włocławek, godz. 17.00).

Wystawa, opracowana przez pracowników Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, poświęcona jest tzw. „polskim piramidom” — monumentalnym grobowcom kujawskim z epoki kamienia, zwanym często megalitami (od greckich słów megas — wielki i lithos — kamień).

Te imponujące struktury, wzniesione około 5500 lat temu jako miejsca pochówku elity rolników z epoki kamienia, przez tysiąclecia były charakterystycznym elementem krajobrazu Polski środkowej, Pomorza, ziemi chełmińskiej i wschodniej Wielkopolski.

W miejscu złożenia zmarłych wznoszono długie nasypy ziemne, które otaczano kamieniami, tworzącymi obstawę o charakterystycznym, trapezowatym lub trójkątnym kształcie. Większość megalitów została bezpowrotnie zniszczona na przełomie XIX i XX w., kiedy traktowano je na przykład jako skład darmowego surowca budowlanego. Nieliczne z nich przetrwały jednak do naszych czasów.

Grobowce kujawskie były systematycznie badane m.in. przez zespół archeologów pod kierunkiem prof. dra hab. Konrada Jażdżewskiego, a z czasem teren wokół nich przekształcono w rezerwaty archeologiczne, w obrębie których megalitom przywrócono wielkość i wygląd z epoki kamienia. Na ekspozycji, która zostaje w terminie czerwiec-wrzesień 2024 i będzie prezentowana w tym czasie w Muzeum Historii Włocławka, można zobaczyć archiwalną dokumentację, rekonstrukcje i przedmioty pochodzące ze stanowisk archeologicznych w Wietrzychowicach, Gaju i Sarnowie (woj. kujawsko-pomorskie).

Jej głównym celem jest zaprezentowanie tych niezwykłych, najstarszych zabytków architektury w Polsce, a także podkreślenie znaczenia grobowców kujawskich dla naszego dziedzictwa kulturowego. Znaleźć tu będzie można także makietę cmentarzyska megalitycznego, rekonstrukcję grobu oraz wielkoformatowe wydruki zdjęć dokumentujących historię badań oraz stan obecny megalitów.

Otwarciu towarzyszyć będzie krótki wykład autorów wystawy, który przybliży obecnym tematykę związaną z megalitami.

Niedziela, 16 CZERWCA 2024

„Rozmowy o archeologii przy kawie – tajemniczy miecz z odmętów Wisły”. Spotkanie ze Sławomirem Mularskim.

Wydarzenie związane ze znaleziskiem z Włocławka, które kilkanaście tygodni temu zelektryzowało świat archeologiczny.

W ramach „Rozmów o archeologii przy kawie” chcemy zaprosić uczestników na spotkanie ze znalazcą wczesnośredniowiecznego miecza, przypadkowo odkrytego w trakcie pogłębiania Wisły, stanowiącej nie tylko w okresie średniowiecza ważny trakt handlowy.

Sławomir Mularski, dzięki któremu miecz został wydobyty z wiślanego mułu w pobliżu przystani przy ul. Piwnej we Włocławku, jest właścicielem firmy, prowadzącej prace w obrębie koryta Wisły, ale także nurkiem, od wielu lat współpracującym z archeologami m.in. przy identyfikacji wraków czy też wydobywaniu szczątków ludzkich, zatopionych w wodach jeziora w czasach historycznych.

Spotkanie, mające charakter otwarty, rozpocznie się na dziedzińcu Muzeum Historii Włocławka (ul. Szpichlerna 19) o godz. 12.00.

Rozmowa będzie dotyczyła początków współpracy znalazcy miecza z naukowcami i okoliczności, jakie doprowadziły do spektakularnego odkrycia.

W razie złej pogody wydarzenie odbędzie się w sali audiowizualnej pobliskiego Muzeum Etnograficznego (ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6). 

(mat. MHW/G.S.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

BuldogBuldog

1 5

To zem ja ten miecz znalazł. Bo w poprzednim życiu , go zgubiłem po miodziku. I zem se tera przypomniał. Jakie znaleźne się należy o 15:22, 09.06.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KokotKokot

2 1

Buldog ty to jesteś niedorozwój 20:12, 09.06.2024


reo

Moje to Moje to

2 2

To jest miecz mojego prapraprapradziadka 19:37, 09.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%