Zamknij
REKLAMA

Poczuj świąteczny klimat dzięki dziełom wielkich mistrzów!

16:05, 30.11.2018 | N.S
REKLAMA
Skomentuj
Włocławianie mogą już oglądać najpiękniejsze przedstawienia Bożego Narodzenia. Fot. Natalia Seklecka

Nowa wystawa w Zbiorach Sztuki wprowadzi włocławian w świąteczny klimat. Na otwartej dziś (30.11.) ekspozycji „Gdy śliczna Panna… Boże Narodzenie w malarstwie, grafice i rysunku od XVI do XXI w.” będzie można zobaczyć polskie i światowe arcydzieła nawiązujące do zbliżających się świąt.

Najnowsza wystawa znajdująca się w Zbiorach Sztuki przedstawia najpiękniejsze dzieła związane z Bożym Narodzeniem. Na ekspozycję składają się dzieła sztuki powstałe na przestrzeni pięciu stuleci, które przedstawiają szeroko ujętą historię zbliżających się świąt.

- Wyjątkowy zbiór obrazów i rycin pochodzących ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, Muzeum Diecezjalnego we Włocławku oraz prywatnych kolekcji prowadzi widza przez największą tajemnicę, jaką jest Wcielenie Syna Bożego – zapewniają muzealnicy. – Początkiem narracji jest moment Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie, końcem natomiast, pełne czułości i ciepła wizerunki Świętej Rodziny. Dzięki szerokiemu ujęciu zarówno czasowemu, jak i tematycznemu, ekspozycja pozwala na wczytanie się w wersety Pisma Świętego w ich plastycznym ujęciu, by zgłębić zarówno samą historię dzieciństwa Jezusa, jak też zmiany zachodzące w sztuce, mające wpływ na warstwę obrazową dzieł.

Obrazy włoskich i niemieckich mistrzów, ryciny Albrehta Dürera, Rembrandta van Rijna, Ventury Salimbeniego czy Zofii Stryjeńskiej odzwierciedlają bardzo różne podejścia do tematów opisywanych w Ewangeliach św. Łukasza i św. Mateusza. Jednak tym, co łączy wszystkie dzieła, jest próba wniknięcia w to, co znane jedynie dzięki słowom oraz wykorzystanie zarówno istniejącej tradycji, jak i własnej inwencji do przedstawienia głębokich treści wiary, miłości i nadziei językiem obrazu.

Prezentację arcydzieł ukazujących Boże Narodzenie zebranych na wystawie „Gdy śliczna Panna… Boże Narodzenie w malarstwie, grafice i rysunku od XVI do XXI w.”oglądać będzie można w Zbiorach Sztuki do 24 lutego 2019 r.

(N.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (4)

ModestModest

0 0

Te obrazy i ryciny są ilustracją bajki, jaką jest Wcielenie Syna Bożego. 17:23, 30.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

smssms

1 0

Przewodnicząca Katarzyna Lubnauer stwierdziła, że Piotr Misiło działał na niekorzyść partii .Nowoczesnej.
Decyzją zarządu krajowego .Nowoczesnej poseł Piotr Misiło został wykluczony z partii za nielojalność.
18:23, 30.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lubczyklubczyk

1 0

Władze .Nowoczesnej podjęły decyzję o wykluczeniu z ugrupowania Piotra Misiło. Wcześniej poseł stwierdził, że został wyrzucony z partii "SMS-em".

Był w partii .Nowoczesna, więc został z niej wyrzucony w sposób nowoczesny.
13:52, 02.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

31/1431/14

1 0

Był klub, jest koło poselskie. 18:15, 06.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone