Zamknij
REKLAMA

Nowa kolekcja we włocławskim muzeum. Będzie można ją oglądać tylko przez określony czas

12:05, 15.10.2021 | R.C.
Skomentuj Jedna z zabytkowych maszyn. Fot. MZKiD Włocławek
REKLAMA

Od dzisiaj (15 października) będzie można oglądać właśnie odnowione zabytkowe eksponaty. To nie wszystko, co przygotowało dla mieszkańców włocławskie muzeum.

Do włocławskiego muzeum wróciło pięć maszyn przekazanych do konserwacji. Wykonała je włocławska Pracownia Renowacji Antyków Romana Wietrzyckiego.

Tym samym 16 zabytkowych obiektów, które wymagały renowacji, zostało w pełni odrestaurowanych (dzięki dofinansowaniu z budżetu państwa i samorządu województwa). Prace konserwatorskie wykonała włocławska Pracownia Renowacji Antyków.

Są to narzędzia do uprawy ziemi — radło, 4 pługi, 3 siewniki, wał, kosiarka, a także sprzęt do obróbki zboża — młocarnia prostówka, młynek do czyszczenia ziarna, wialnia, 2 sieczkarnie oraz śrutownik

– czytamy w informacji od MZKiD we Włocławku.

Włocławianie będą mieli okazję je podziwiać podczas wystawy czasowej  „Radła do radlenia, siewniki do siania, młynki do czyszczenia warte zachowania. Konserwacja zabytkowych narzędzi i maszyn rolniczych z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej".

Wystawę będzie można oglądać od 15 października do 14 listopada. Większość, bo jedenaście maszyn znajdzie się w Muzeum Etnograficznym przy ul. Bulwary Marszałka Józefa Piłsudskiego 6.

To nie wszystko

Dla zainteresowanych, na stronie muzeum zostanie udostępniony wirtualny spacer po wystawie czasowej oraz film przybliżający proces renowacji narzędzi.

Muzeum zaprasza także na spotkanie w ramach cyklu "Niedziela z kustoszem", które odbędzie się 14 listopada. Będzie mowa o procesie konserwacji narzędzi i maszyn rolniczych, a także ich roli w kulturze chłopskiej i ziemiańskiej.

Wszystkie obiekty docelowo znajdą swoje miejsce w skansenie w Kłóbce w 2022 roku.

(R.C.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

Kolekcja....Kolekcja....

4 8

....Kupa złomu, nic to nie jest warte. Nikogo to nie zainteresuje, szkoda zachodu i funduszy. Ciekawe kto na to zmarnował kasę i kto na tym przyciął ? 15:52, 15.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Eeech ...Eeech ...

2 7

Już widzę te autokary i te kolejki zainteresowanych tymi unikalnymi eksponatami. Lepiej było odrestaurować stary saturator, budkę telefoniczną lub motor WSK ! 16:06, 15.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Przemo343Przemo343

1 0

I twoją starą by chętnie ludzie oglądali z wypiętym gołym grubym tyłkiem hehe 21:05, 18.10.2021


Kujawiak.Kujawiak.

1 1

A ja posiadam bardzo starą szatkownicę do kapusty, tarkę do prania, dwa cepy klasyczne, tłuczek do możdzierza, 2 podkowy (lewe), antyczną lutlampę po dziadku i kosę Bartosza Głowackiego. Wszystko w TOP stanie. Jakieś oferty ???? 17:05, 15.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%