Zamknij
REKLAMA

Ta wiewiórka wyprodukowana przez włocławską Fabrykę Fajansu jest warta FORTUNĘ! Właśnie ją zlicytowano. Znamy cenę

15:19, 25.03.2022 | N.S.
Skomentuj `Wiewióreczka` zaprojektowana przez Wita Płażewskiego zpostała zlicytowana za 22 tys. zł. Fot. Desa Unicom
REKLAMA

Wiewiórka z włocławskiego fajansu została zlicytowana na aukcji sztuki. Praca Wita Płażewskiego to prawdopodobnie najdroższy wyrób z fajansu w historii.

Prace Wita Płażewskiego, które artysta zaprojektował dla Fabryki Fajansu we Włocławku, regularnie trafiają na aukcje sztuki. Wazony, lampy i dekoracyjne figurki osiągały dotychczas ceny od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

24 marca dom aukcyjny Desa Unicum wystawił dwa eksponaty projektu włocławskiego artysty - figurkę "Wiewióreczka" i wazon.

"Wiewióreczka" to wzór nr 259. Płażewski zaprojektował ją w 1958 roku. Figurka ma wymiary 16,5 x 17 x 16 cm.

Na aukcji organizowanej przez Desa Unicum "Wiewióreczka" osiągnęła cenę 22 tys. zł. Szczęśliwy nabywca zapłaci za nią jednak o 20 proc. więcej (doliczana jest opłata aukcyjna), czyli 26 400 zł.

To była chyba najdrożej sprzedana dotychczas figurka z Włocławka

- czytamy w poście zamieszczonym w facebookowej grupie "Fajans Włocławek tylko i aż".

Wazon, wzór nr 190 zaprojektowany w 1957 roku osiągnął natomiast cenę 5 500 zł (6 600 zł po doliczeniu opłaty aukcyjnej).

Kim był Wit Płażewski?

Wit Płażewski urodził się w 1932 roku we Włocławku. Był cenionym rzeźbiarzem, ceramikiem i projektantem.

Obdarzony niezwykłym talentem i zmysłem rzeźbiarskim był autorem realizacji monumentalnych, brył ceramicznych zdobiących parki i skwery, portretów, medali i plakiet. Wielka odwaga języka plastycznego zaowocowała śmiałymi projektami form użytkowych dla Zakładów Ceramiki Stołowej we Włocławku, których stworzył blisko 1500 oraz dla Huty Szkła „Irena” w Inowrocławiu

- czytamy na stronie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Do dziś we Włocławku można podziwiać pomnik Mikołaja Kopernika (przy seminarium) czy abstrakcyjną formę na Placu Wolności, które stworzył Wit Płażewski. Prace włocławskiego artysty znajdują się również w zbiorach m. in. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, a także Muzeum Narodowym w Krakowie.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

Porażka Porażka

8 7

Przestańcie już z tą Ukrainą. Zbiórki, licytacje, dary... Lepiej te pieniądze na polskie dzieci dajcie 16:34, 25.03.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

normalnynormalny

0 0

typie, obsesję masz. Nikt tu nic nie mówi o Ukrainie! 09:55, 26.03.2022


Z calymZ calym

0 0

Szacunkiem obecny "pomnik" Kopernika we Włocławku jest niestety kwintesencją naszego upadającego miasta...Ktoś mógłby się pokusić, żeby ta głowa w końcu "znalazła resztę ciala", bo na tym słupie wygląda po prostu nędznie i smutno...I jeszcze pytanie do niezastąpionej autorki tekstu...Czym jest i gdzie dokładnie, ta "abstrakcyjna forma na Placu Wolności"???????????? 01:30, 26.03.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%