Zamknij
REKLAMA

Archeologia, tkanie i malowanie! To wszystko czeka na dzieciaki z Włocławka i okolic

16:00, 20.09.2021 | DDW
Skomentuj Włocławskie muzeum przygotowało ofertę warsztatową dla dzieci i młodzieży. Fot. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
REKLAMA

Zajęcia z tkactwa, tworzenie witrażu Katedry, spotkanie z pszczelarzem. To tylko niektóre zajęcia przygotowane przez włocławskie muzeum dla dzieci i młodzież. Przyjrzeliśmy się ofercie na nowy sezon.

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej przygotowało warsztaty i lekcje muzealne dla grup szkolnych i przedszkolnych. W programie są zajęcia archeologiczne, historyczne i artystyczne.

W czasie zajęć najmłodsze dzieci wcielą się m.in. w archeologów poszukującymi skarbów. Na nieco starszych odbiorców czekają zaś m.in. zajęcia z tkactwa, na których będą wykonywać małą formę gobelinu (dekoracyjną tkaninę). Będzie można także zapoznać się z historią powstawania naszego miasta i wykonać witraż Katedry.

- Celem spotkań jest poszerzenie wiedzy dzieci i młodzieży z zakresu archeologii, etnografii, historii, sztuki i dziedzictwa kulturowego. Proponowane tematy muzealnych zajęć wiążą się z obowiązującym programem szkolnym, nie tylko go uzupełniając, lecz również w znaczny sposób poszerzając. Spotkania prowadzone są przez pracowników merytorycznych muzeum w atrakcyjnej scenerii ekspozycji stałych i czasowych. W czasie ich trwania umożliwia się uczniom kontakt z eksponatami, w niektórych przypadkach prowadzący korzystają z prezentacji multimedialnych.

– informuje na swojej stronie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Warsztaty we Włocławku

W Gmachu Głównym przy ul. Słowackiego odbędą się m.in. warsztaty z malowania twarzy w fajansowe wzory. Będą też zajęcia o portretach i autoportretach. Ponadto nie zabraknie lekcji o historii włocławskiego fajansu.

W Muzeum Etnograficznym przy bulwarach uczestnicy warsztatów będą mogli stworzyć zabawki inspirowane dawnym wzornictwem ludowym. Odbędą się też zajęcia pt. "Moda na ludowo". Będzie można także tworzyć ozdobne wycinanki – firanki i serwetki. Poza tym przygotowano warsztaty z malowania wnętrza czy z tworzenia bibułkowych bukietów kwiatowych. Inne z atrakcji to np. poznanie rzemiosła gliniarskiego i lepienie własnego dzbanka z gliny.

Odbędą się również lekcje muzealne opowiadające o strojach ludowych, tradycyjnej żywności ludowej na Kujawach oraz lekcja poświęcona ginącym zawodom, takim jak garncarz, kowal, kołodziej, bednarz czy plecionkarz.

W Muzeum Historii Włocławka przy ul. Szpichlernej na najmłodszych czekają warsztaty "Między nami jaskiniowcami" i warsztaty archeologiczne "Wykopaliska i odkrywki z muzealnej skrytki". Z kolei dla uczniów szkół podstawowych i średnich przewidziano m.in. lekcje muzealne o historii Włocławka i Kujaw.

Zbiorach Sztuki przy ul. Zamczej będzie można poznać twórczość włocławskiego rzeźbiarza, Stanisława Zagajewskiego. Będą także warsztaty tkackie. Nie zabraknie również lekcji muzealnych pt. "Ikonografia chrześcijańska w rzeźbach Stanisława Zagajewskiego.", "Sztuka – kultura – dzieło" czy "Wprowadzenie do historii sztuki. i Ikona, modlitwa pisana na desce".

Warsztaty w okolicach Włocławka

W skansenie w Kłóbce będą odbywać się warsztaty poświęcone tradycyjnemu pożywieniu na Kujawach. Będą też zajęcia, na których uczestnicy spotkają się z pszczelarzem, który opowie o życiu oraz zwyczajach pszczół. Dzieci będą miały okazję spróbować rozmaitych gatunków miodu oraz zrobić własnoręcznie woskową świeczkę.

Muzeum S. Noakowskiego w Nieszawie przy ul. Mickiewicza przygotowało dla dzieci i młodzieży warsztaty z malarstwa i grafiki, kształcenie umiejętności manualnych i pokazy artystyczne.

Będzie też lekcja "O zachowaniu się przy stole, czyli savoir-vivre dla małych i dużych". Zajęcia wprowadzą uczestników w świat obyczajowości szlacheckiej i opowiedzą o codziennych spotkaniach szlachty przy zastawionym stole. Po części teoretycznej uczestnicy będą mieli okazję zaaranżować pełne nakrycie stołu i nauczyć się ozdobnego składania serwetek.

Wszystkie z powyższych zajęć składać się będą z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Wszelkie informacje oraz zapisy przyjmujemy w Dziale Edukacji i Promocji Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku pod numerem telefonu 54 232 30 01 – informuje Muzeum.

Pełna oferta warsztatów i lekcji znajduje się na stronie internetowej włocławskiego muzeum.

(DDW)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%