Zamknij

Zacięta debata w LMK. Młodzi wzięli na tapetę stosunki Polski z Rosją. Rozmawiali o Stalinie, Putinie i...

17:30, 07.02.2019 N.S Aktualizacja: 12:59, 08.02.2019
Skomentuj Młodzież debatowała o stosunkach Polski i Rosji. Fot. DDWloclawek.pl Młodzież debatowała o stosunkach Polski i Rosji. Fot. DDWloclawek.pl

Młodzież z włocławskich szkół po raz kolejny stanęła do debaty w ramach projektu "Wspólna przeszłość kluczem do przyszłości". Tym razem tematem były niełatwe stosunki polsko-rosyjskie od początków XX w. aż po czasy współczesne.

Każdego roku temat debaty organizowanej przez III LO jest inny. W tym roku młodzież rozważała stosunki Polski z Rosją. Tradycyjnie najpierw (w styczniu) odbyły się wykłady związane z relacjami obu państw. Zwieńczeniem projektu była natomiast dzisiejsza (07.02.) debata.

- Temat jest ciężki, mimo tego debata była bardzo ożywiona – mówi Agnieszka Kołosowska, nauczycielka historii w III LO im. Marii Konopnickiej. – Trudne relacje polsko-rosyjskie to nie tylko czasy współczesne, ale również historia. Są zwolennicy i przeciwnicy w poszukiwaniu winnych tych relacji. Każdy musi przedstawić swoje stanowisko w jak najciekawszej formie.

Tradycyjnie młodzież była podzielona na dwie grupy – propozycję i opozycję. Propozycja miała za zadanie udowodnić, że stosunki polsko-rosyjskie układały się poprawnie, a winę za ich dzisiejszy kształt ponosi Polska. Opozycja natomiast musiała wykazać, iż relacje między państwami kształtowały się bardzo źle, a za to, jak wyglądają obecnie, pełną odpowiedzialność ponosi strona rosyjska.

- Moim zdaniem trudniejsza jest rola propozycji. Sama chciałam trafić do opozycji, ponieważ o wiele łatwiejsze wydawało mi się znalezienie odpowiednich argumentów i kontrargumentów - mówi Wiktoria, uczennica LMK biorąca udział w debacie.

Jej szkolny kolega Wiktor potwierdza tę opinię i dodaje:

- Jednym z tematów było to, kto jest bardziej odpowiedzialny za pogorszenie stosunków. Opozycja wskazywała Rosję w trochę gorszym świetle, a wiadomo, że trudniej jest mówić źle o własnym kraju, co musiała robić propozycja.

Debatę podzielono na cztery bloki tematyczne. W pierwszym dyskutowano o tym, czy rewolucja w Rosji z 1917 roku wpłynęła na odzyskanie przez Polskę niepodległości. W kolejnych młodzież oceniała stosunek Józefa Stalina do Polaków oraz okres PRL i to, czy Polska była wtedy niepodległa, czy raczej zniewolona. W ostatnim bloku debata dotyczyła współczesnych stosunków Polski i Rosji, z uwzględnieniem tego, która strona ponosi winę za to, jak wyglądają.

Organizatorzy projektu "Wspólna przeszłość kluczem do przyszłości" już teraz myślą o kolejnej edycji. Prawdopodobnie będzie ona poświęcona relacjom Polski z Niemcami.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(8)

BywalecBywalec

5 0

Ciekawe, ilu z tych uczniów i wykładowców było w Rosji, aby faktycznie, z autopsji poznać wzajemne relacje między zwykłymi obywatelami tych dwu krajów. :)

21:57, 07.02.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Mietek Z.Mietek Z.

1 0

Rozwijając pytanie, ciekawe ilu szczujących na Rosję polityków było w Rosji? 08:39, 08.02.2019


reo

soczekzfoczeksoczekzfoczek

7 0

Jako prosty człowiek ze wsi uważam że przyjaciół należy mieć za płotem a nie za oceanem...jak przyjdzie pożar do kto pomoże? ....sąsiad czy człowiek za wielkiej wody? Ludzie nie dajmy się szczuć na Rosję. ..Bo to nie politycy będą ginąć w wojnach tylko my zwykli ludzie. .. 00:11, 08.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

IdiotaIdiota

4 0

Ja tylko nadmienię, że brać coś można 'na tapet', nie zaś na 'tapetę'. Ubogi warsztat dziennikarski. 06:08, 08.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mariolaaaamariolaaaa

2 0

Wzięli na TAPET, a nie na tapetę!
Poprawne pisanie chyba boli... 09:59, 08.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

567567

4 0

A jakim to ekspertem od historii jest pani od biologii? 15:25, 08.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Maria K.Maria K.

2 0

Loża tak,ekspertów brak.Szkoda młodzieży,bardzo trudny temat,jeden z wielu polskiej zawikłanej historii. 20:56, 08.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

2 1

Bardzo ważny temat, tylko dlaczego w tej debacie nie bierze udział młodzież z Rosji i Niemiec?, jak budować jakiekolwiek relacje skoro nie wiadomo co myślą, co czują odrzucając całkowicie kwestie polityczne i to co się działo w ubiegłym stuleciu, a tak wychodzi tylko niepotrzebne nakręcanie się.Wiele osób utrzymuje kontakty prywatne z osobami z tych krajów i nie istnieją takie tematy, najważniejsza jest przyszłość. Najgorsze co mogło spotkać Polskę to faszyzm i komunizm i z tego trzeba wyciągać wnioski, sąsiadów nie zmienimy byli są i będą, przez 123 lata nas politycznie nie było przez własną głupotę. Temat jak najbardziej ale z udziałem uczestników z tych krajów, poza tym istnieje możliwość podniesienia kompetencji językowych i nawiązania cennych kontaktów. 13:26, 09.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%