Zamknij
REKLAMA

Koniec religii we włocławskich szkołach? Petycje mogą być zbędne

13:51, 05.06.2019 | B.N.
REKLAMA
Skomentuj
Komisja ds. Petycji odrzuciła projekt zakładający likwidację lekcji religii w szkołach. Fot. depositphotos

Lekcje religii od lat stanowią kość niezgody między polskimi obozami politycznymi. Petycja, której wnioskodawcy domagali się m.in usunięcia katechezy z placówek oświatowych nie spotkała się z zainteresowaniem rządowej komisji i błyskawicznie trafiła do kosza. Podzieleni wydają się też rodzice, którzy toczą ze sobą batalię na temat słuszności prowadzenia zajęć z religii w szkołach. Problem nie omija także włocławskiej społeczności.  Okazuje się, że do "wyprowadzenia" katechezy z sal lekcyjnych może przyczynić się wprowadzona przez rząd PiS reforma oświaty. Włocławianie zastanawiają się, czy podobne rozwiązanie możliwe jest też w naszym mieście. 

Projekt złożony na początku roku przez Inicjatywę Polską zakładał wstrzymanie finansowania z budżetu państwa lekcji religii, regulację obecności katechezy w szkołach publicznych i wzmocnienie neutralności światopoglądowej w systemie edukacji. Wnioskodawcy chcieli także, by oceny z religii nie były umieszczane na świadectwach i wliczane do końcowej średniej. 

Zdaniem członków inicjatywy, problemem jest nie tylko opieranie lekcji religii na wierze katolickiej, ale również kwestie formalne. Katechezy wyłączone są bowiem spod nadzoru kuratoryjnego i realizowane bez zatwierdzenia przez władze państwowe, chociaż są przez nie finansowane.

Komisja ds. Petycji odrzuciła projekt, nie widząc sensu szerszego rozpatrywania sprawy. Wnioskodawcy zapowiadają, że nie poddadzą się i będą zbierać podpisy jeszcze raz. Jednocześnie, do 19 czerwca trwa zbiórka podpisów pod innym obywatelskim projektem ustawy dotyczącym regulacji w prowadzeniu lekcji religii w placówkach oświatowych. Koordynuje ją Projekt Świeckie Państwo. 

Jak się okazuje, katecheza może opuścić mury szkolne bez udziału petycji. Wszystko przez wprowadzoną przez Annę Zalewską reformę edukacji i związane z tym tegoroczne podwojenie rocznika pierwszoklasistów w szkołach średnich. A to może wiązać się z trudnościami natury logistycznej, głównie przystosowania szkół i planów zajęć do znacznie powiększonej liczby uczniów.

Dyrekcje stanęły przed zadaniem wygospodarowania dodatkowego czasu i sal lekcyjnych. W rozwiązaniu problemu pomóc ma przenoszenie katechezy poza szkoły. Takie rozwiązanie zastosuje m.in część krakowskich i łódzkich liceów, gdzie zajęcia z religii przeniesione zostaną do salek przy kościołach. Czy wprowadzenie podobnych rozwiązań możliwe jest we włocławskich placówkach? Takie pytania rodzą się również w głowach naszych Czytelników. 

 

Głosy respondentów wydają się podzielone. Jedni widza w lekcjach religii integralnej części polskiej świadomości narodowej, inni katolickie "oranie mózgu". 

A jak do sprawy odnoszą się władze naszego miasta? Czy rzeczywiście "wyprowadzenie" lekcji religii z włocławskich placówek wchodzi w grę?

- Na chwilę obecną nie przewidujemy większych komplikacji w związku z pojawieniem się podwójnego rocznika klas pierwszych. Niemniej, będziemy na bieżąco monitorować sytuację, wiele zależy od tego, jaka liczba uczniów będzie chciała zasilić szeregi naszych szkół w najbliższym roku szkolnym - wyjaśnia wiceprezydent, Barbara Moraczewska. 

A Wy jak sądzicie? Czy szkoła to odpowiednie miejsce na naukę religii?  

(B.N.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (47)

Adrian,Adrian,

65 16

Jestem zdania że religia powinna być sprawą osobistą każdego z nas, zmuszanie dziecka od małego do bycia wzorowym katolikiem jest trochę nie na miejscu, niech sam zdecyduje w późniejszym wieku czy obecny kościół mu odpowiada. Poza tym religia w szkołach jest bardzo jednostronna, katolicyzm i koniec.. a gdzie reszta świata? 14:05, 05.06.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

Prawo rodzica!Prawo rodzica!

15 32

A co jak rodzice są głęboko wierzący i praktykujący? Nie wolno im wychowywać w wierze własnych dzieci? To również nie posyłajmy dziecka na wszystkie zajęcia dodatkowe jak: sport, języki ,nauka gry na instrumentach. Niech potomek sam zadecyduje czy mu angielski odpowiada. 14:22, 05.06.2019


Adrian,Adrian,

17 10

Ale przecież dziecko ma swój rozum, owszem powinno być zapoznane z tematem religii ale wybór czy zostanie katolikiem czy nie należy tylko i wyłączenie do niego.

" To również nie posyłajmy dziecka na wszystkie zajęcia dodatkowe jak: sport, języki..."
Ale przecież nikt nikogo do niczego nie zmusza, każdy ma inne zainteresowania tak samo jak może mieć odmienne podejście do danej religii.
14:45, 05.06.2019


BoloBolo

7 1

Masz świadomość, że im wcześniej zaczniesz indoktrynację, tym lepiej? Człowiek indoktrynowany od małego, w wieku 18 lat nie zadaje pytań, bo pewne niedorzeczności są dla niego tak oczywiste, jak słońce na niebie.
Z drugiej strony, 18-latkowi, który wcześniej nie miał styczności, musiałbyś wszystko dokładnie wytłumaczyć. A wytłumaczyć się nie da - albo uwierzysz, albo nie. :) 14:11, 06.06.2019


5 powodów na "N5 powodów na "N

38 19

Po pierwsze przypomnijmy sobie, że religia nie zawsze była w szkole. Wróciła w 1991 roku, by powoli na dobre się wpisać w ramy edukacji szkolnej. Wtedy także obiecywano, że dla tych, co nie będą uczęszczać na lekcje religii zapewniona będzie etyka ? dziś wiemy, że to tylko pic na wodę fotomontaż. Lekcja religii zwłaszcza katolickiej stała się niejako przymusem, także dla innowierców, którzy biorą udział w tej lekcji, albo mają wtedy okienko, bo ich lekcja religii jest na 9 czy 10 godzinie lekcyjnej lub w salce przy innowierczej parafii. Tak powstaje pierwszy podział na lepszych i gorszych, gdzie lepsi to ci co chodzą na religię.

Po drugie nie mieści mi się w głowie, że w podstawówce, gimnazjum i liceum więcej czasu poświęca się na lekcje religii niż inne przedmioty np. fizykę, chemię i biologię, czy samą historię. Nie dziwmy się potem, jaka jest wiedza naszego społeczeństwa. Naprawdę te dwie godziny religii w tygodniu to już o dwie za dużo.
Po trzecie z moich analiz jasno wynika, że uczniowie tracą więź między swoją parafią. Większość z nich nawet nie do końca jest pewna, gdzie jest ich parafia, a co za tym idzie, także i Kościół. Ci sami uczniowie podkreślają, że religia w szkole stała się zwykłym przedmiotem, takim jak np. historia. Za moich czasów ? a załapałam się jeszcze na lekcje religii w parafii, było zupełnie inaczej. Każdy wiedział, gdzie jego Kościół, czas płynął wolniej, lekcjom religii towarzyszyła zgoła odmienna atmosfera, która sprzyjała wyciszeniu, rozwijaniu głębokiej duchowości, czy refleksji. Natomiast w szkole nikt nie interesował się tym w kogo wierzysz, czy jak wierzysz.
Po czwarte niech mi ktoś podpowie, jak ocenić dziecko z wiary w Boga lub jak ocenić, że zna różnice między dobrymi, a złymi uczynkami. Nie sposób wystawić tutaj jedynki, czy szóstki. Przeglądając treści nauczania wczesnoszkolnego i podstawowego można załamać ręce ? toż ja więcej wyniosłem ze szkółki niedzielnej w naszej parafii, pomijając w moim przypadku nauczanie konfirmacyjne, które wymagało ode mnie sporo nauki z zakresu historii, także z historii religii.
Po piąte jakość i efektywność kształcenia jest niska, a Kościoły zamiast pozyskiwać młodzież, tracą ją. Ot smutna historia... 14:20, 05.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Wiedza.Wiedza.

10 16

Guzik wiesz! Religia zawsze była w szkole przed wojną a nawet po niej w PRL. Twój ulubiony ustrój komunizm zaczął z nią walczyć i od 1961 wyrzucił ją całkowicie. Więc w 1991 jedynie wróciła gdzie zawsze była! Wystarczy zajrzeć do Wikipedii -Hasło "Lekcje religii w szkole" 14:36, 05.06.2019


Ambroży KleksAmbroży Kleks

28 12

Gratulacje dla Polski i Polaków że na to pozwolili. Lepiej byłoby gdyby Mieszko Pierwszy nie dał sobie założyć tej obroży... 14:29, 05.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

//////

1 0

Wówczas Rzym przy użyciu pobożnego rycerstwa Cesarstwa Niemieckiego by ich wymorodował. 21:34, 08.06.2019


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


wydorośleniewydoroślenie

10 16

To bylo lata wstecz . Już wtedy nie traktowano poważnie nauki religii w szkole . Robiono żarty z katechetów . Po rzuceniu na ławę prezerwatywy z zawartością programowego kartonowego mleczka moher nakazał pisać klasówkę o współzyciu seksualnym 10 letnim dzieciom .
Prawda , że Wspaniała kara ?
Jest i taka Lidia Muller ze Słupska, która upijała swoich nieletnich podopiecznych , dając sobie fory . I gdzie jej wizerunek jako pedofilki . 14:52, 05.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

co pierwszeco pierwsze

22 15

ciekawi mnie jak można było napisać biblię, jeżeli ludzie nie potrafili pisać
.... fałsz i obłuda.... 14:57, 05.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

IjaIja

8 5

Co ty wiesz..?? To obluda!!!!!!? 15:00, 05.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

STOP religii w szkolSTOP religii w szkol

36 18

Przepraszam, przestałem wierzyć w mądrość Polaków. Przestałem wierzyć w Polskę. Wygrała wiara w cuda. Wygrała buta i arogancja. Rozum i ekonomia przegrały z bezczelnym oszukiwaniem Polaków i wmawianiem im, że pieniądze produkuje rząd. Ponad 40% Polaków nie wie o tym, że rząd nie ma żadnych swoich pieniędzy. Ma tylko nasze, nam zabrane. Może je mądrze wydać inwestując w przyszłość, może też je roztrwonić nie martwiąc się o to, co będzie jutro. Za pozorny dobrobyt dzisiaj przyjdzie nam zapłacić jutro. Jak za Gierka.
Kiedy się Polacy ockną z tego oczarowania i swoistego letargu, to niestety już wtedy będzie za późno. Wtedy już będzie bolało. A zaboli nie od razu, tylko za jakiś czas, za rok, za dwa. I znów trzeba będzie odrabiać straty.
Polska to dziwny kraj, może już nie dla takich ludzi jak ja, dla których zdrowy rozsądek, ekonomia, wiedza, doświadczenie, uczciwość, pracowitość... są przewodnikiem.
Kaczyński wycelował w bezmyślny elektorat, który ma w nosie demokrację, ekonomię... nawet ma w nosie uczciwość i prawdomówność (Morawiecki), ma w nosie wszystko, co go bezpośrednio nie dotyczy, poza 500+ i innymi plusami wypłacanymi do ręki. Skąd? Nieważne. To już ten elektorat nie interesuje. Ważne, że jest piwo i kiełbasa na grilla. Zainteresują się tym dopiero wtedy, kiedy zacznie już boleć, a zacznie. Tylko wtedy będzie już za późno.
P.S. Trzeba się będzie otrząsnąć z tego wstydu za Polskę i walczyć dalej. Życie jest tylko jedno i nie wolno go pozwolić zmarnować miernotom, dla których władza jest celem samym w sobie, a nie narzędziem do osiągnięcia celu, jakim powinna być silna, stabilna i bezpieczna Polska. 15:16, 05.06.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

wyborcawyborca

6 7

Właśnie przegrała, ale buta i arogancja totalnej opozycji.

17:31, 05.06.2019


Anonim Gall Anonim Gall

4 5

Wstyd za Polskę i Polaków, którzy wyrzekaja się tak łatwo swoich korzeni na rzecz multikulti i tęczowej Europy. 02:27, 06.06.2019


RodzicRodzic

32 14

Wprowadzając religie do szkół, doprowadzono do tego, że dziecko w pierwszej klasie Szkoły Podstawowej nr 2 ma zajęcia do godz 15.30. Jeśli zniknie religia ze szkół, będzie można bardziej elastycznie ułożyć plan lekcji. Rodziny wierzące, powinny zaprowadzać swoje dzieci do kościoła na religię , jest tam bardzo dużo pomieszczeń, które stoją puste. Tylko niestety wszyscy się boją , bo frekwencja na pewno by się bardzo obniżyła. Tak naprawdę dzieci chodzą na religię do czasu przyjęcia Komunii Świętej. Po tym czasie, wielu nawet nie podchodzi już do Bierzmowania. Gdzie sens...wystarczy zobaczyć spadek statystyk... 15:19, 05.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Też rodzic!Też rodzic!

7 18

Religia nawet jak była w salkach nie była obowiązkowa teraz też! U mnie na parafii ostatnio było bierzmowanie ponad 100 młodych,więc chodzą czy nie chodzą na religię? A jeśli chodzi o elastyczność planu to może warto się przyjrzeć 4 godziną wf w tygodniu,tyle ma mój dzieciak w 7klasie. Nie jest typem piłkowego maniaka więc tam to się dopiero męczy a nie na religii. 15:56, 05.06.2019


Radio ma RYJARadio ma RYJA

18 9

Ksiądz Michał M. - w przeszłości skazany za czyny pedofilskie ? dalej odprawia msze i prowadzi poranne modlitwy różańcowe w Radiu Maryja. Do dzisiaj nie widzi w swoim zachowaniu niczego złego i uważa się za ofiarę nagonki.
? Nieraz jak odwoziłem, to się zdarzało, że ktoś tam dzióba dał na pożegnanie. No cóż, no ludzka, rzecz, normalnie. Trafiło, że i w usta. Co w tym złego? ? pyta dziś ksiądz dziennikarzy którzy do niego dotarli. Nie ukrywa też, że namawiał dzieci do wspólnych kąpieli.

Ksiądz Michał M. został skazany w 2004 za molestowanie sześciu dziewczynek...UZASADNIENIE WYROKU - Sąd uznał, że ksiądz skrzywdził sześć dziewczynek. Według niego ksiądz: brał je na kolana, wkładał ręce pod bluzkę i dotykał piersi, wkładał rękę do majtek i dotykał krocza, całował w usta z penetracją jamy ustnej, wkładał palec do pochwy, dotykał nóg powyżej kolan?.

Jak sprawa wyszła na na jaw??? W 2001 roku do jednej z mieszkanek Tylawy zgłosiła się dziewczynka, która padła ofiarą księdza. ? Ta dziewczyna płakała, szlochała, łkała i powiedziała mi: najgorzej jest, kiedy wkłada palce tam, do pupy. Miała problem ogromny, żeby o tym powiedzieć ? relacjonuje Lucyna Krawiecka, była mieszkanka wsi. Jak dodawała, ksiądz molestując dziecko mówił mu, że je mocą Chrystusa uzdrawia.

? Dla mnie to jest potwór, to jest człowiek, który nigdy nie powinien pracować z dziećmi. On szukał ofiar, on szukał cały czas ofiar. Brał na kolana, ściskał, aż się trząsł ? opowiada jedna z kobiet, które zeznawały przeciwko księdzu.

? Miał doskonały zmysł wyszukiwania sobie ofiar wśród dzieci, które były w złej sytuacji materialnej ? dodawała Beata Maziejuk, mieszkanka wsi, z którą spotkali się dziennikarze.

Mieszkający w małym domu na Podkarpaciu ksiądz do dzisiaj uważa się za niewinnego. Jak udowodnili reporterzy, do dzisiaj odprawia msze, a co piątek prowadzi poranną modlitwę różańcową w Radiu Maryja.
Co gorsza, dopiero dziś widać, jak szerokim parasolem ochronnym okryły księdza z Tylawy władze państwowe i kościelne, w tym prokurator Stanisław Piotrowicz i ówczesny biskup Józef Michalik.

Pierwszy początkowo umorzył sprawę (zajęto się nią ponownie dopiero po wyraźnej interwencji ministra sprawiedliwości) i przekonywał podczas konferencji prasowej w 2001 roku, że dzieci spontanicznie przybiegały do księdza, obejmowały go. On też miał dzieci przytulać i głaskać, ale na pewno nie było w tym podtekstu seksualnego ? tłumaczył, choć nie ukrywał, że zdarzało się, aby ksiądz dziecko pocałował.

? Zdarzało się tak, że jednocześnie na kolanach siedziało kilkoro dzieci. Były szczęśliwe, zadowolone. Nie było w tym żadnego podtekstu seksualnego ? powtarzał.

Drugi, po interwencji Lucyny Krawieckiej, której zwierzyła się jedna z ofiar, wysłał do parafian list w obronie księdza Michała. (Konfratrzy i parafianie, którzy znają lepiej środowisko niż wrogie Kościołowi i depczące prawdę gazety lub osoby, nie stracą zaufania do swego proboszcza, ale okażą mu bliskość przez gorliwą modlitwę) - pisał arcybiskup.

Dziś arcybiskup Michalik nie chce rozmawiać z mediami. Poseł Piotrowicz zapewnia natomiast, że początkowa decyzja o umorzeniu śledztwa (była adekwatna do zgromadzonych dowodów). Radio Maryja też nie odpowiada na pytania dziennikarzy. Bez żadnej odpowiedzi pozostaje też najważniejsze ? dlaczego ksiądz, który według przepisów wprowadzonych jeszcze przez Jana Pawła II powinien zostać wykluczony z posługi kościelnej, dalej odprawia msze?!To się w głowie nie mieści! 15:31, 05.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

Ciemny ludCiemny lud

13 9

Takie oto normy prezentuje kościół katolicki i to na całym świecie, a konkretnie jego pasterze, którzy nauczają " inaczej ". Ciekawe czy i w jakiego boga wierzą, coś nie wydaje mi się, by wierzyliby w cokolwiek, natomiast nakazują i straszą nim ciemny lud, który kupuje to bezrefleksyjnie, wystraszony piekłem dając się wykorzystywać do spodu w imię ich nieistniejącego boga. Ohyda. Czy wierni odpowiedzieli sobie kiedykolwiek na pytanie, lub zastanowili się do czego im wiara jest potrzebna, co im to daje w odniesieniu, gdyby nie wierzyli, czy wówczas nie potrafiliby sami egzystować, czy muszą mieć narzucony drogowskaz kosztem własnego? Czy znają całą biblię, czy znają historię swojej religii i kościoła, czy na chłodno odpowiedzieli sobie, czy doświadczyli jakiegoś dobra, które nie jest imaginacją, a doświadczalny? Czy to wdrukowany odruch, który nie wymaga refleksji, wierzą, bo tak ich nauczono, bez zadawania pytań, bo zawsze tak było, Kowalski chodzi to i my też. To forma zniewolenia umysłu w najczystszej postaci. Czy zadali sobie choć raz pytanie, czy ich pasterze wierzą w boga, którego im narzucają w obliczy takich zbrodni i przestępstw jakich się dopuszczają. Toż to jakaś schizofrenia, kompletna bezrefleksyjność i poddaństwo - niestety już dobrowolne. 15:38, 05.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Brawo PiS!Brawo PiS!

14 9

PiS tuż przed wyborami przegłosowuje w pośpiechu kolejne projekty. Efekty są tragiczne ? właśnie złagodzono przepisy dotyczące pedofilii.

? Wprowadzone naprędce zmiany doprowadzą do? zniesienia kar z niektóre przestępstwa pedofilskie. Czyn polegający na " doprowadzeniu " dziecka do współżycia nie będzie już przestępstwem, a ci, którzy zostali już za to skazani, wyjdą na wolność ? czytamy w analizie prawników fundacji Krakowski Instytut Prawa Karnego.

? Liczba i rodzaj zawartych w uchwalonej ustawie błędów doprowadzi do destabilizacji systemu prawnego. W obliczu tego zagrożenia stanowczo rekomendujemy, by odrzucić opiniowaną ustawę w całości bądź przynajmniej wprowadzić do niej liczne, lecz niezbędne poprawki na etapie prac legislacyjnych w Senacie ? dodają.

Jeśli Senat i Prezydent przyjmą nowelizację w takim kształcie, " nakłonienie dziecka do współżycia lub ułatwienie mu tego przestanie być czynem zabronionym ".

https://nczas.com/?/tak-sie-konczy-pisanie-ustaw-na-kolani?/ 15:42, 05.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

tusknetwork24h xDtusknetwork24h xD

2 3

strona antypis nara ! xD 18:29, 05.06.2019


jasne jasne

6 11

jak Koalicja obieca że nie bedzie na siłe seksualizacji w podstawówce 18:16, 05.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AriadnaAriadna

1 0

Jaka "seksualizacja" na siłę? Przecież cały czas wiadomo, że wychowanie seksualne jest tylko za zgodą rodziców, więc o co ci chodzi. 23:07, 07.06.2019


SorosSoros

6 17

KOALICJA podzieli Polske to bedzie w szkołach lgbt i modlitwy do 666 18:20, 05.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

45,37%45,37%

8 17

pobudka już po wyborach nie udała się nagonka na Kościół żeby PIS obalić , wymyślcie coś lepszego sekielscy xD do jesieni pa pa xD 18:28, 05.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

????????????

3 10

dziwne że komuniści wlasnie pedofilią w kościele nie zniszczyli opozycji w latach 80tych nie ?? hmm .... a teraz razem z Koalicja trzymają i nagle pedofilia wyszła xD 18:33, 05.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

To proste To proste

6 0

Bowiem w latach 80 w środowisku księży była tak dyscyplina ,że wojsko i milicja mogli by się od nich uczyć. Komuniści nie dpouszczali krytyki wobec kleru aby nie było na nich. Nie było prasy , internetu 18:46, 05.06.2019


do Trolla!do Trolla!

7 3

Był okrągły stół i magdalenka i wybory. Fakt doszło do porozumienia miedzy komunistami, kościołem który ogromny ma wpływ na głosujących i solidarnością Polska była bankrutem a musiała zapłacić i komunistom i Watykanowi . Ale najważniejsze.......... nie było przelewu krwi co uważam za sukces. Wszyscy się bali bo nikt nie znał przyszłosci Schylam czoło tym odważnym ludziom na czele z Wałęsą bo jakoś Jarusia nie było widać aby coś zrobił dla wyzwolenia Polski. Umie tylko kłamać Cieszę się, że nie powtórzyła sie tragedia z 1944r Powstania Warszawskiego Mogło zginąc tysiące ludzi na darmo. Za naszym przykładem poszły inne państwa z obozu socjalistycznego . . Niestety ale w tym samym czasie 4.06.1989r u nas wybory, a na placu w Pekinie giną setki demonstrantów. Co było lepsze?
18:58, 05.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

:):)

13 5

Ktoś mi wypowiadał, że gardzę ludzmi ze wsi a to nie prawda. jeżeli idę na wybory i głosuję to muszę mieć pojęcie co chcę i co nas czeka Nie daję się przekupić Niestety większość niewykształconego elektoratu głosuje za partią która ich skorumpowała a to jest niemoralne. Nie stać nas na rozdawnictwo bo brakuje pieniedzy na służbę zdrowia (ludzie umierają czekając w kolejce na lekarza) na nauczycieli aby dobrze wykształcili nasze dzieci. na zapłatę za energię samorządowcom itd. Ale to pisowskiego elektoratu nie obchodzi. Egoizm i brak empatii! 19:00, 05.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

pimpekpimpek

2 1

Niestety ale masz racje... 14:21, 06.06.2019


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


GuniaGunia

18 5

Jak wyglądają lekcje religii? Dzieci i młodzież oglądają mecze włączane przez katechetów lub po prostu mają wolną lekcję. zajęcia są rzadko. I taki katecheta zarabia tyle samo co matematyk i polonista, którzy muszą przygotować do egzaminów. 19:40, 05.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

ReligiaReligia

10 4

Do salek katechetycznych. To nie jest nauka tylko wiara 00:49, 06.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MAGDALENKA;)MAGDALENKA;)

4 3

https://youtu.be/eIbQRHMmGsU?t=66 O! Kaczyński pije... Jakby wódkę. A ponoć nie pił z komuchami tak bredzi JAROSŁAW hahaha;) 01:20, 06.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PRAWDA!PRAWDA!

5 5

Szlag człowieka trafia. Dowody przedstawione na zdjęciach i w słowach świadków, którzy tam byli a "Ten" idzie w zaparte i mówi, że Tusk kłamie. I kto tu kłamie!!! A ślepi wyborcy pójdą na ten zakłamany PIS głosować... 01:28, 06.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

/Obserwator//Obserwator/

8 5

Tak się dzieje, gdy z normalnego gościa jakim był Lech Kaczyński raptem jego brat próbuje zrobić świętego. Być może Lech dziś " przewraca się w grobie " jak widzi co z naszym krajem i jego strukturami wyprawia Jarosław. Tu jest powód do niepokoju a nie w tym czy pił w Magdalence i z kim... 01:41, 06.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

alicja1alicja1

5 9

Nikt nikogo nie zmusza żeby był katolikiem !!! Nie macie pojęcia co to jest prowadzac dziecko do koscioła ...dziś rodzice pracują dłużej...jak ktos nie chce to przymusu nie ma przecież..co się dzieje z wami ..ludzie??? 01:42, 06.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

belfer1belfer1

10 3

W ostatnich klasach liceów i techników bardzo mało uczniów chodzi na religię, często to mniej niż 10 osób, a ksiądz ma płacone jakby miał lekcję z całą klasą i dostaje takie same pieniądze jak przedmiotowcy. Lekce religii są uprzywilejowane, bo nie można stworzyć grup języków obcych jeśli jest mniej niż 12 osób w grupie, a religię ksiądz może mieć z 4 czy 5 uczniami. 09:51, 06.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

??????

2 5

Poczytaj przepisy oświatowe! Lekcje religii organizuje się dla minimum 7 osób. Jak jest mniej łączy się grupy.Co do płacenia za pracę,czy masz pretensje do wuefisty pracującego z dwiema osobami kiedy reszta sobie nie ćwiczy albo do nauczyciela siedzącego z jednym uczniem mającym przyznane indywidualne? Więc daruj sobie twe mądrości! 10:22, 06.06.2019


Zrozum , żeZrozum , że

5 2

belfer 1 wyraźnie stwierdził , iż : im mniej uczniów tym większe trzepanie mózgów i mniej wysiłku dla prowadzącego za takie same pieniądze . Jeżeli klasa liczy 30 , a przyjdzie 4 , to lekcja leci i pensja . 10:39, 06.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wiarawiara

10 1

Ktoś wyżej to krótko skwitował:

"Wiara to nie nauka" - i tym stwierdzeniem zamykam dyskusję, która i tak nic nie da przy klęczącej władzy.

Miłego dnia !!! 14:26, 06.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Aniołek 33Aniołek 33

0 5

Nigdy nikogo nie zmuszano aby dziecko chodziło na religię, na obserwacji mojego syna stwierdzam że religia zakorzeniła w nim wiele pozytywnych cech. Punktualność, pomoc słabszym, obowiązkowość, niedziela ze wspólnym wyjściem które nas łączyły....mogłabym wymieniać wiele innego dobra. Szkoda tylko że wielu z nas jest tak obłudnych i krytycznych, deklarujemy się jako osoby wierzącego a tak naprawdę potępiamy religię.Dla mnie smutne to. 23:06, 06.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

belfer1belfer1

2 0

Moim zdaniem wprowadzenie religii do szkół było błędem. Kiedyś bardzo chętnie chodziliśmy na religię do salek katechetycznych i było nas naprawdę wielu. Religia w szkole znacznie osłabiła pragnienie młodzieży uczęszczania na zajęcia, może jest to wina prowadzących? Sądzę, że młodsze dzieci mogłyby nadal mieć religię w szkole, bo jest to wygodne dla rodziców, ale ze szkół ponadpodstawowych powinna wrócić do salek katechetycznych, bo religia w szkole, gdy 3/4 klasy nie chodzi na zajęcia, mija się z celem. 10:25, 07.06.2019


wiarawiara

2 0

szkiełko i oko... 06:43, 07.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

Do biskupa MeringaDo biskupa Meringa

1 0

W Michelinie prowadzone są ,, wyklady " biblijne, ale niezasadne jest pobieranie opłat w przedmiotowej sprawie.Dlaczego więc, osoby spotykając się w świetlicy suto opłacają księdza, lub odprawiana jest msza z cichą tracą?
Ksiądz ten stwierdził, że skoro wykłada na uczelni i dostaje za to pieniadze, to tu też się należy jemu zaplata. 15:42, 07.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

aniol58aniol58

1 0

Zasatanawiam się jako etyk, dlaczego etyce o tym dyskutują? Wszak to nie jest dyskurs etyczny? Chyba, że się mylę? 21:31, 07.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KatechetaKatecheta

2 0

Dzieci idą do szkoły na 8 rano lub wychodzą o 15.30 że szkoły. W trakcie zajęć mają okienko które spędzają na przepełnionej świetlicy bo połowa klasy ma życzenie iść na religię. Religia, jeśli musi być w szkole, powinna być po lekcjach. Powiedzmy od 13.30 do 16. Wszystko zależy od Dyrektora, który pisze plan lekcji. 09:45, 09.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone