Zamknij
REKLAMA

Tak będą wyglądały tegoroczne egzaminy. Skala zmian zaskakuje!

07:45, 21.05.2020 | M.O.
Skomentuj Jak będą wyglądały egzaminy? fot. depositphotos.com
REKLAMA

Minister edukacji Dariusz Piontkowski podał konkretne wytyczne, jakie będą obowiązywały w trakcie tegorocznych egzaminów ósmoklasisty, a także matur. Skala zmian związanych z tych jest ogromna. 

Uczniowie z niecierpliwością czekali na informacje dotyczące procedur bezpieczeństwa. Najnowsze rozwiązania nie wszystkim mogą się spodobać. Procedury będą wyglądały inaczej niż w latach ubiegłych.

Minister Dariusz Piontkowski na przekazanie wytycznych poświęcił całą konferencję prasową. Oprócz tego przedstawił także kalendarz składania dokumentów dla uczniów klas ósmych.  

Co zmieni się w związku z nowymi wytycznymi?

Konieczne będzie zasłanianie ust i nosa w drodze na salę egzaminacyjną. W trakcie pisania egzaminu nie będzie to wymagane. Dyrektorzy mają przygotować większą liczbę sal, a pomieszczenia mają zostać wcześniej zdezynfekowane. 

Uczniowie będą rozmieszczani na sali w odpowiedniej odległości. Oznacza to, że dzielić ich będzie więcej metrów niż obecnie. 

- W środku mogą znajdować się w odległości 1,5 metra od siebie. Rozumiemy, że z racji tej odległości zespół nadzorujący może wynosić dwie osoby - oznajmił Piontkowski. 

Ponadto na teren szkoły nie zostaną wpuszczeni rodzice, a także przedstawiciele mediów. 

Tegoroczne egzaminy maturalne, według nowego harmonogramu, rozpoczną się w poniedziałek 8 czerwca.

– Egzamin maturalny to, poza terminem głównym, także termin dodatkowy na początku lipca. Skoro termin egzaminu jest tak późno to w związku z tym i wyniki egzaminów będą oczywiście znacznie później niż w poprzednich latach – tłumaczył szef resortu edukacji. 

Wyniki egzaminów mają być podane do 11 sierpnia. Sesja poprawkowa natomiast przewidziana jest na początek września. Jak wcześniej zapowiedział minister Piontkowski, w tym roku nie zrezygnowano z egzaminów ustnych. 

Z kolei egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie w dniach 16-18 czerwca.

Minister Piontkowski informował również o zmienionym harmonogramie rekrutacji.

 - Od 15 czerwca ósmoklasiści mogą składać wnioski do szkół średnich. Ten etap będzie trwał do 10 lipca. W tym czasie szkoły, które wymagają dodatkowych egzaminów, mogą przeprowadzić takie testy między 23 czerwca a 7 lipca - mówił szef resortu.

W tym przypadku chodzi o testy, które mają sprawdzać dodatkowe kompetencje m.in. w szkołach sportowych czy językowych.

(M.O.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

natannatan

7 2

Te egzaminy ósmoklasistów są w całym założeniu do d....Nic nie wnoszą, a jeszcze mogą przynieść szkodę. Dzieciaki na swoje oceny pracują przez cały rok, a dowód ich pracy pokazują oceny na świadectwie. Są przypadki, gdzie uczniowie mają bardzo dobre oceny, a zaliczają porażkę na tym egzaminie (z różnych powodów). Ten egzamin powinno się zlikwidować, bo tylko przynosi masę niepotrzebnej pracy i uczniom i nauczycielom. 09:39, 21.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Klara1111Klara1111

11 0

Nigdy oceny nie są wykładnikiem wiedzy. A w obecnej sytuacji już w ogóle. 10:52, 21.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz