Zamknij
REKLAMA

Są wyniki matur! Ilu maturzystów poradziło sobie egzaminem dojrzałości?

12:55, 11.08.2020 | PAP/M.O.
Skomentuj fot. PAP
REKLAMA

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wyniki tegorocznych matur. Ilu absolwentów szkół średnich poradziło sobie z egzaminami? Jaki odsetek ma prawo do wrześniowej poprawki?

Maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne są na poziomie podstawowym; chętni mogą je zdawać także na rozszerzonym). Abiturienci musieli też obowiązkowo przystąpić do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru.

Chętni mogli przystąpić jeszcze do pięciu takich egzaminów.

W tym roku abiturienci nie musieli przystępować do dwóch – obowiązkowych w latach ubiegłych – egzaminów ustnych. Z uwagi na pandemię koronawirusa zrezygnowano ustnych egzaminów z języka polskiego i z języka obcego.

Przeprowadzone zostały one tylko i wyłącznie dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia, w przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego.

- Maturę zdało 74 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. 17,2 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki we wrześniu - poinformował dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. 

Spośród tegorocznych absolwentów liceów maturę zdało 81,1 proc., a spośród absolwentów techników 62,2 proc.

Maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki we wrześniu. Wśród licealistów jest to odsetek wynoszący 12,5 proc., wśród absolwentów techników 24,5 proc. 

Maturzysta, który nie zdał więcej niż jednego obowiązkowego egzaminu, może poprawiać wyniki dopiero za rok.

Tegorocznego egzaminu z więcej niż jednego przedmiotu nie zdało 8,8 proc. tegorocznych absolwentów. Wśród absolwentów liceów takie osoby stanowią 6,4 proc., wśród absolwentów techników - 12,9 proc.

(PAP)

(PAP/M.O.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz