Zamknij
REKLAMA

Matura i egzamin ósmoklasisty po nowemu! Czekają nas duże zmiany

19:00, 21.11.2020 | M.O.
Skomentuj Maturzyści czekają na wejście do sal egzaminacyjnych fot. Michał Osiecki
REKLAMA

Matura i egzamin ósmoklasisty po nowemu. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, po analizie wyników ubiegłorocznych egzaminów i biorąc pod uwagę aktualną sytuację epidemiczną, uznał, że przyszłoroczne egzaminy powinny być przeprowadzone na podstawie zawężonego zakresu wymagań podstawy programowej. 

Na specjalnej konferencji prasowej minister poinformował, że zakończył się pierwszy etap prac zespołów ekspertów, którzy od października pracowali nad opracowaniem wymagań egzaminacyjnych.

Przewidziane modyfikacje mają być korzystne dla abiturientów i absolwentów szkół podstawowych.

Co się zmieni w maturze i egzaminie ósmoklasisty? 

Na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym uczniowie będą mieli do napisania rozprawkę albo opowiadanie. Inne formy nie będą dopuszczone. Ograniczona zostanie liczba zadań, natomiast czas na napisanie egzaminu nie ulegnie zmianie. 

Mniej zadań, także tych otwartych, będzie na maturze z matematyki i języka obcego. W roku 2021 nie będzie obowiązku zdawania matury w formie rozszerzonej.

Zmiany te mają dotyczyć tylko egzaminów w przyszłym roku. To ma być odpowiedź ministerstwa "na oczekiwania nauczycieli i uczniów, które są związane z ograniczeniem dostępu do edukacji powstałe na skutek pandemii koronawirusa".

W tym roku nie było maturzyści nie musieli mierzyć się również z ustną częścią egzaminów. A jak będzie za rok?

- Na razie nie widzimy przeciwwskazań, by ta część matury się odbyła - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej wiceminister edukacji Maciej Kopeć.

Wymagania egzaminacyjne zostaną ogłoszone w grudniu w formie rozporządzenia. Matury w 2021 roku rozpoczną się 4 maja, egzamin ósmoklasisty natomiast w ostatnim tygodniu maja. 

Szczegółowe informacje na temat zmian w egzaminach dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.

(M.O.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (10)

Zaniżanie poziomuZaniżanie poziomu

14 3

Zadania z matury 2021.
1. Pokoloruj drwala.
2. Wytnij z papieru błyskawice.
3. Napisz esej na podstawie zbioru prozy Marty Lempart pt. "Wypierd..."
19:14, 21.11.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

AnonAnon

1 0

O widze ze masz juz jakies przecieki co bedzie w 2021. Udostepnianie takich informacji jest karane. Pewnie sam bys tego nie rozwiazal bez pomocy 🤣. 15:24, 22.11.2020


ohohoohoho

1 0

Jakie elokwentne, dowcipne....beznadziejne 22:12, 22.11.2020


KpinaKpina

10 5

Zaraz na maturze bedzie sie kolorowac kwiatki. Spoleczenstwo wychowane na bezmozgowia, pozniej ida do pracy i milion wymagan na poczatek, a wiedzy za grosz 🙂 19:25, 21.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Dopowyzej Dopowyzej

2 2

No tak chyba sytuacja niezależna od nas to po co to jojczenie kto chce to się uczy 00:35, 22.11.2020


do Zaniżanie poziomudo Zaniżanie poziomu

9 4

4. Wykaż się znajomością życiorysu działaczki KOD-u Marty Lempart oraz jej rodziny i korzeni pochodzenia 19:27, 21.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ręce opadają Ręce opadają

4 2

To głupota wszystkie egzaminy także zawodowe powinny być odroczone. Przecież Ci ósmoklasisci, maturzyści ściągają na potęgę, gdzie tylko ucho przyłożyć jeszcze się tym chwalą i żadna platforma Teams i inna tego nie przechwyci. Kaczyński wychowuje półgłówków do manipulowania.
08:11, 22.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EdukacjaEdukacja

5 1

Powiedzmy sobie prawdą, standard edukacji w okresie pandemii nie odbiega od standardów edukacji z okresu rządów PO/PSL. - BO kogo wychowała nam formacja UW i PO/PSL tu trzeba sobie jasno powiedzieć bezideowych prymitywów żeby nie powiedzieć głupków, których nauczycielami byli głównie PO-mioty targowickie mućki i prącie jak sami się nazwali z formacji oszustów i łagodnie nazywając przewłaszczających mienie narodowe - Formacja ta co zlikwidowała szkoły 8 klasowe i wprowadziła gimnazja patologii, zlikwidowała; szkoły zawodowe i technika - wprowadziła 3 letnie licea z ograniczeniem j. polskiego, historii i przedmiotów ścisłych - z wiedzą opartą głównie na testach.
A w ogóle to przeszło 1800 szkół średnich PO zlikwidowało. Takie działanie realizowane było wg tezy; bo po co Polakom wykształcenie - "Kapitał Polaków to tania siła robocza dla korporacji zachodnich" powiedział czołowy aktywista z PO pochodzący z miasta , gdzie kwarantannę dla chorych na covid przygotowują na cmentarzu. 10:53, 22.11.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ohohohoohohoho

2 3

ale się opisał...ohohoho, a kogo to obchodzi? Było lepiej niż teraz, bo teraz dopiero będą przygłupy uczące się tylko religii ohohoho 22:18, 22.11.2020


 do oho do oho

4 0

To nie była informacja dla gimbazy, daruj sobie i nie zajmuj się tematami , które ciebie przerastają. 22:37, 22.11.2020


REKLAMA