Zamknij
REKLAMA

Dzieci wracają do szkół. Jest decyzja ministra

08:20, 12.01.2021 | PAP
Skomentuj Włocławek: Dzieci klas I-III po feriach wrócą do szkoły fot. depositphotos.com
REKLAMA

Dzieci z klas I-III od poniedziałku, 18 stycznia, wracają do stacjonarnej nauki. Taką decyzję na konferencji prasowej przekazali minister zdrowia Adam Niedzielski i minister Przemysław Czarnek. 

- Nie mamy żadnego skoku zachorowań. Nie mamy dynamicznego wzrostu czy zgonów, czy obłożenia szpitalnego. Poziom zajętości respiratorów i łóżek nadal waha się poniżej 50 proc. – mówił podczas konferencji minister Adam NIedzielski. 

Sytuacja związana z pandemią w Polsce, jego zdaniem, jest stabilna, dlatego można rozpocząć proces powrotu dzieci do szkół. Jako pierwsi do klas wrócą najmłodsi. Będą to uczniowie klas I-III. 

Szef resortu edukacji Przemysław Czarnek podkreślił, że nauczanie zdalne w najmłodszych grupach wiekowych jest najmniej efektywne i najbardziej uciążliwe dla uczniów, nauczycieli i dla rodziców.

- W związku z tym nauczanie w klasach I-III rzeczywiście może przynieść zdecydowanie więcej efektów wówczas, kiedy będzie się odbywało w trybie stacjonarnym – powiedział minister.

Zaznaczył, że w grudniu i na początku stycznia odbywały się konsultacje w tej sprawie, które prowadziła m.in. Rada Konsultacyjna ds. Bezpieczeństwa w Edukacji.

- Po tych wszystkich konsultacjach (...) wypracowaliśmy wytyczne Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla klas I-III szkół podstawowych. To są oczywiście zalecenia do zrealizowania wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Mam pełne przekonanie, że jesteśmy przygotowani do powrotu dzieci do nauczania stacjonarnego w klasach I-III najbardziej, jak to jest tylko możliwe – powiedział Czarnek.

Szef resortu edukacji powiedział, że "nauka będzie zorganizowana w taki sposób, ażeby transmisja koronawirusa na terenie szkoły była na jak najmniejszym poziomie". Wskazał, że bezpieczeństwu mają służyć zalecenia i wytyczne przygotowane dla dyrektorów szkół.

Według ministra rady pedagogiczne i dyrektorzy mają w miarę możności tak przygotować plany, aby lekcje zaczynały się o różnych porach, co pozwoliłoby uniknąć kontaktu uczniów wchodzących do szkoły i wychodzących z niej.

Uczniów będą mogli odprowadzać do szkoły tylko zdrowi rodzice, bez żadnych objawów zakażenia, do szkoły będą mogli także chodzić wyłącznie uczniowie bez "jakichkolwiek objawów chorób dróg oddechowych".

A co z uczniami starszych klas? Kiedy oni wrócą do tradycyjnej nauki? 

- Co do uczniów klas starszych, oczywiście najszybciej jak to tylko będzie możliwe, będziemy dążyć do tego, żeby wracali uczniowie klas ósmych i maturzyści, ale to w sytuacji, kiedy rozwój pandemii będzie na to pozwalał – powiedział minister Czarnek.

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

EhhEhh

1 0

Wystawić najmłodszych na przenoszenie transmisji.. 12:33, 14.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PLAN Z 2010PLAN Z 2010

0 0

ZA 2 TYGONIE ZWALĄ WINĘ NA RODZICA ŻE MA KOWIDA WSPOMNICIE MOJE TU PISANIE ;) WSZYSTKO JEST ZAPLANOWANE MAJĄ NAS WYSZCZEPIĆ JAK BYDŁO

https://www.youtube.com/watch?v=P4OhfaDN8XA 18:51, 20.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz