Zamknij
REKLAMA

Wraca zdalna nauka. Co z zasiłkiem opiekuńczym?

11:45, 18.03.2021 | PAP / M.O.
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne fot. PAP
REKLAMA

W przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły z powodu COVID-19 rodzicom przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Wynosi on 80 proc. wynagrodzenia i wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Od najbliższej soboty 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce obowiązują nowe zasady epidemiczne. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w środę (17 marca), że ze względów bezpieczeństwa wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach I-III – będą uczyć się zdalnie.

W związku z zamknięciem placówek oświatowych rodzicom przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który był już kilkukrotnie przedłużany. Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem rodzice mogą z niego korzystać do 28 marca.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego i inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19. Można się o niego starać również w razie ograniczonego otwarcia takich placówek.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności.

Przysługuje również ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 roku życia tym, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a do 24 roku życia tym, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.

(PAP / M.O.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

POD OKUPANTEM POD OKUPANTEM

0 0

W CZORAJ W TVN WE FAKTACH JUZ PADŁO HASŁO 4 FALA NA JESIENI XD 😁😂🤣 A MÓWIŁAM ŻE TO SIE SYBKO NIE SKOŃCZY ,PO 2 PAMIĘTAJCIE O NOWYM ŁADZIE JAKIE PROGRAMY TAM BEDĄ PIEKNIE BRZMIAŁY ZRÓWNOWAŻONE ...... HISTORIA SIE POWTARZA ! 14:48, 20.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Olafff Olafff

0 0

A za co zasiłki? Mają 500 +, powinno wystarczyć. 15:58, 20.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%