Zamknij

Nagrody dla młodych pisarzy! Wśród wyróżnionych uczennice z Włocławka

14:52, 11.06.2021 | N.S.
Skomentuj Patronką konkursu jest absolwentka LMK - Maria Danilewicz-Zielińska. Dziś odbyła się specjalna lekcja poświęcona jej dokonaniom. Fot. Natalia Seklecka
REKLAMA

Liceum im. Marii Konopnickiej rozstrzygnęło VIII Międzynarodowy Konkurs Literacki im. Marii Danilewicz-Zielińskiej "Słowo i Tożsamość. Jury oceniło 56 prac przesłanych przez młodych autorów z całej Polski, a także m.in. z Brukseli oraz Mediolanu.

Międzynarodowy Konkurs Literacki organizowany przez III LO we Włocławku jest poświęcony słynnej absolwentce szkoły - Marii Danilewicz-Zielińskiej, pisarce, bibliotekarce i propagatorce polskiej kultury poza granicami kraju.

Na konkurs wpłynęło 56 prac od uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski, a także z zagranicy - czeskiego Cieszyna, Brukseli oraz Mediolanu.

- Z roku na rok poziom prac jest coraz lepszy. Prace są coraz bardziej wyrównane, zwłaszcza w kategorii szkół ponadstawowych, w której - jak widzą to jurorzy - mamy do czynienia z pracami prezentującymi dość dużą dojrzałość i świadomość literacką

- mówi Miłosz Kłobukowski, polonista Z III LO im. Marii Konopnickiej.

Nagrody przyznano w trzech kategoriach - szkół polonijnych, podstawowych oraz ponadpodstawowych.

Wśród prac nadesłanych z zagranicy jury najlepiej oceniło opowiadanie "Ratunek" autorstwa  Agaty Śmiłowskiej, z Polskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie.

Za najlepszą pracę w kategorii szkół podstawowych uznano opowiadanie "Moja niezapominajka" Zofii Lebowskiej ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Sołtykiewicza w Węgiersku.

W kategorii szkół ponadpodstawowych I miejsce przyznano Dominice Żochowskiej z XI LO im. Mikołaja Reja w Warszawie za opowiadanie "Zapamiętać każdy drobiazg".

W związku z rozstrzygnięciem konkursu dziś (11 czerwca) w LMK odbyła się lekcja poświęcona jego patronce - Marii Danilewicz-Zielińskiej.

W konkursie brali udział również uczniowie z Włocławka. Nagrody i wyróżnienia otrzymało kilka młodych autorek.

Agnieszka Trajder z SP nr 22 z opowiadaniem "Awizo z uczuciami" zajęła trzecie miejsce w kategorii szkół podstawowych. W kategorii szkół ponadpodstawowych wśród 10 wyróżnionych prac znalazły się natomiast opowiadania: "Słowa warte życie" Karoliny Balcerak, "Drobiazg okiem małej dziewczynki" Hidzran Ibrahimovej, i "Moje gorzkie żale" Oliwii Wiśniewskiej z LMK oraz "Ocalone serce" Martyny Kai Kumor z LZK.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%