Zamknij

Do Włocławka przyjechała prawnuczka... Marii Konopnickiej! O czym mówiła?

Kamil Kazimierczyk Kamil Kazimierczyk 14.27, 18.11.2022 K.K Aktualizacja: 15.09, 18.11.2022
Skomentuj Do Włocławka przyjechała prawnuczka Marii Konopnickiej. Fot. Kamil Kazimierczyk
REKLAMA

Do Włocławka przyjechała prawnuczka Marii Konopnickiej. Ma to związek ze Zjazdem Konopniczańskim, który odbywa się z okazji roku słynnej pisarki. 

W Teatrze Impresaryjnym w piątek, 18 listopad odbył się I Zjazd Konopniczański. Uczestnicy wydarzenia obejrzeli spektakl teatralny w wykonaniu uczniów LMK oraz wzięli udział w konferencji naukowej poświęconej postaci Marii Konopnickiej. 

Rok Marii Konopnickiej - mnóstwo wydarzeń w LMK

Sejm RP ogłosił rok 2022 rokiem Marii Konopnickiej. W obchody włączyło się LMK. Włocławskie liceum zorganizowało szereg wydarzeń dla społeczności szkolnej oraz mieszkańców Włocławka. Jedną z nich był Zjazd Konopniczański. 

Dzisiejsza uroczystość to podsumowanie wszystkich wydarzeń realizowanych przez nauczycieli i uczniów LMK. Wspomnę tu o happeningu na Placu Wolności, biegu im. Marii Konopnickiej w Parku na Słodowie, sesji popularno-naukowej o naszej patronce i o otwarciu sali jej imienia 

- mówiła Aneta Jaworska, dyrektorka LMK

Jednym z gości zaproszonych na Zjazd Konopniczański była Joanna Modrzejewska, prawnuczka Marii Konopnickiej. W czasie spotkania opowiadała o tym, jaka była jej prababcia. 

Bardzo się cieszę, że mogę tu być. Od kilku lat wiążą mnie bardzo miłe wspomnienia z Włocławkiem i tym liceum. Chociaż to nie jest moja zasługa, to jestem ogromnie dumna, że mam przyjemność być prawnuczką Marii Konopnickiej. Uważam ją za absolutnie wspaniałą osobę. Jej umiejętność zorganizowania sobie czasu może być wzorem dla wielu z nas

- mówiła prawnuczka Marii Konopnickiej. 

@ddwloclawek.pl Zjazd Konopniczanski LMK #teatr #school #schooltok #wloclawek #dc #dlaciebie #fyp #foryoupage #november ♬ Cornfield Chase - Hans Zimmer

Jaką kobietą była Maria Konopnicka? 

Podczas Zjazdu Konopniczańskiego odbyła się konferencja naukowa pt. "Maria Konopnicka - kobieta protonowoczesna?". Prelegentkami były: prof. UMK dr hab. Agnieszka Wałęga, dr Mirosława Radowska-Lisak oraz Karolina Dzimira-Zarzycka. 

Badaczki dyskutowały w Teatrze Impresaryjnym o postawie Marii Konopnickiej w obliczu zmian na świecie, które zachodziły w czasie jej życia. Prelegentki analizowały także korespondencję Konopnickiej do jej stryja. 

[FOTORELACJA]16355[/FOTORELACJA]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

parówy parówy

2 1

dzień dobry parówa. 15:17, 18.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

... jest zły !... jest zły !

1 1

nagłówkowa fota to d z i k o wygląda 16:02, 18.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Maria.Maria.

1 3

Na owe czasy przecierała nowoczesny styl życia kochała k .....y.Czy to wzór godny naśladowania,dyskusyjne i to bardzo. 16:53, 18.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%