Haft kujawski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli regionalnej tożsamości Kujaw. Choć przez lata obecny był w życiu codziennym i świątecznym mieszkańców regionu, dziś wymaga aktywnej ochrony. Taką właśnie misję realizuje Muzeum Etnograficzne we Włocławku, które rozpoczęło kolejny projekt poświęcony tej wyjątkowej technice zdobniczej.
Jak poinformowała Beata Wąsik z włocławskiego muzeum, instytucja otrzymała dotację na realizację zadania pt. „Haft kujawski – utrwalmy, ocalmy wraz z twórczynią ludową Krystyną Zagrabską” w ramach programu „Mistrz tradycji 2025”. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
To kontynuacja działań rozpoczętych w 2021 roku pod hasłem „Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy!”.
– Oczekiwanym efektem zadania jest systematyczne wyszkolenie, przekazanie kolejnemu pokoleniu mieszkańców regionu tajników zanikającego rękodzieła, zwiększenie szans na przetrwanie i utrwalenie haftu kujawskiego jako dziedziny twórczości ludowej szczególnie ważnej dla ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego Kujaw – przekazuje Beata Wąsik.
Od kwietnia do listopada 2025 r. w Muzeum Etnograficznym we Włocławku realizowane będą warsztaty haftu kujawskiego
Od kwietnia do listopada 2025 roku w Muzeum Etnograficznym we Włocławku prowadzone będą warsztaty haftu kujawskiego. Poprowadzi je Krystyna Zagrabska – hafciarka z 40-letnim doświadczeniem, mistrzyni w tej dziedzinie rękodzieła ludowego.
Zajęcia poprzedzi prelekcja etnografki Doroty Kalinowskiej, która opowie o historii i cechach charakterystycznych haftu kujawskiego.
Co ważne, muzeum nie prowadzi naboru uczestników – osoby biorące udział w projekcie zostały wyłonione z grupy uczestników wcześniejszego programu lub posiadają już podstawowe umiejętności w zakresie haftu kujawskiego.
Zakończeniem projektu będzie wystawa prac uczestników w formie online oraz wydanie specjalnego kalendarza na 2026 rok z wykonanymi przez nich haftami. To nie tylko podsumowanie całego cyklu, ale także trwała pamiątka po wspólnym wysiłku w ocalaniu lokalnej tradycji.
Dzięki takim inicjatywom jak ta, haft kujawski – mimo upływu czasu – nadal może być żywym elementem kultury regionu.
Strój kujawski09:08, 01.04.2025
powinien być noszony codziennie! To nasze dziedzictwo. Nie jakieś chińskie tandety, tylko lniane koszule z haftowanymi kołnierzykami i lniane sukienki z haftami. Od tego nikt by nie miał alergii.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Duży przetarg dla MPK. Znamy oferentów
Jaki trzeba być żenującym aby prosić o głosy do tych którzy wyzywali go od lichwiarza
Anulować batyra
07:07, 2025-05-19
Będzie druga tura wyborów prezydenckich
Z podanych danych jasno wynika że na Maciaka głosowało mniej ludzi niż miał podpisów poparcia jako kandydat. O czym to świadczy?
matematyk
06:56, 2025-05-19
Będzie druga tura wyborów prezydenckich
Wraca nadzieja na normalność. Koniec pychy KO i Tuska.
Krasnalek
06:54, 2025-05-19
Szokujące zdarzenie we Włocławku
Mam pytanie gdzie jest straż miejska wtedy nie ma bo udają ze pracują i umia tylko zakładać plaby na kola za złe parkowanie i tyle ich jest ...jak im źle to niech idą do innej pracy
Kudlak
06:18, 2025-05-19