Zamknij

Agnieszka Chmielewska: działam aktywnie dla mieszkańców

Artykuł sponsorowany + 00:00, 10.09.2018 Aktualizacja: 12:41, 10.09.2018

- Jestem osobą, która może śmiało spojrzeć w oczy moim wyborcom i powiedzieć: dotrzymałam słowa - rozmowa z Agnieszką Chmielewską, radną Rady Miasta na temat kończącej się kadencji i planach na najbliższy okres.

Zanim porozmawiamy o planach, chciałbym zapytać o podsumowanie kończącej się kadencji. Czy udało się Pani zrealizować wszystko to, co zapowiadała Pani 4 lata temu?

Obietnice sprzed 4 lat powstały z potrzeb, jakie osobiście usłyszałam sondując przed wyborami potrzeby mieszkańców. Cele i oczekiwania zostały mi precyzyjnie określone i cieszę się, że jestem osobą, która może śmiało spojrzeć w oczy włocławianom i powiedzieć: dotrzymałam słowa. Teraz po 4 latach łatwo będzie wymieniać sukcesy, ale tylko ja i współpracujące ze mną osoby wiemy najlepiej, ile to kosztowało wysiłku, rozmów, spotkań z mieszkańcami, urzędnikami, władzami miasta.
 

 

Nie było lekko i łatwo, ale są długo wyczekiwane inwestycje, istnieją i cieszą, dają poczucie satysfakcji z dobrze przepracowanego okresu pełnienia mandatu radnej. Miło słuchać podziękowań za pracę od mieszkańców i widzieć radość w oczach dzieci bawiących się na placach zabaw, korzystających z boisk. Teraz służą wszystkim mieszkańcom.

Na os. Kazimierza Wielkiego są to: plac zabaw przy ul. Ptasiej, Płockiej. Ścieżka rowerowa ul. Płocka. Wiaty przystankowe ul. Płocka, Łanowa, Rybnicka. Nawierzchnie i chodniki ulic: Płockiej, Spokojnej, Skalnej, 14 Pułku Piechoty, Ostrowskiej, Łanowej, Żytniej. Dodatkowe oświetlenie ulic na  Rybnicy. Nowe miejsca parkingowe na ul. Ostrowskiej i przy ul Żytniej. A na koniec wymienię największy sukces – piękne wielofunkcyjne boisko przy Szkole Podstawowej nr 2.

Na Zawiślu: plac zabaw przy ul. Grodzkiej / Bursztynowej. Ogrodzenie szkoły i biblioteki. Nowe miejsca parkingowe, próg zwalniający przy szkole ul. Willowej 8. Przesunięcie i dołożenie dodatkowego przystanku autobusowego linii nr  9 przy Zespole  Szkół nr 8. Plac rekreacji na ul. Mostowej. . Nowe nawierzchnie ulic: Sasankowa, Poziomkowa, Różana, Brzegowa. Remont przystanków autobusowych, latarni, sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, deszczowych.  Na koniec dwa najistotniejsze osiągnięcia – nowoczesny kompleks boisk przy zespole szkół nr 8 (w realnych planach sala gimnastyczna) i generalny remont ul Grodzkiej wraz z wymianą sieci wodociągowej, kanalizacji deszczowej, nową infrastrukturą - ścieżki rowerowe, chodniki, pasy zieleni, przystanki i wiaty autobusowe, nowy mur oporowy na rozwidleniu ulic Grodzka i Willowa. 
Niestety nie wszystkie plany udało się zrealizować, mam nadzieję że,  na nie również przyjdzie czas.

Czego nauczyły Panią minione 4 lata? 

Przekonałam się, że praca radnej to praca praktycznie 7 dni w tygodniu w pełnym wymiarze godzin. Bardzo odpowiedzialna, ale i dająca satysfakcję, jeśli udało się pomóc. Nadchodzi czas wyborów, wszyscy to wiemy - pewnie nie jest to jednostkowy odosobniony przypadek, że są osoby które sobie przypisują nie swoje sukcesy, działania. I liczą na to, że mieszkańcy - wyborcy uwierzą, że to ich działanie. Ja wiem, że mieszkańcy będą pamiętać, kto się z nimi spotykał, rozmawiał, uzgadniał wszystkie działania, projekty powstające przy ich domach, obecne ciężko wywalczone place zabaw, ulice, ścieżki rowerowe, czy parkingi. 
 

W Radzie Miasta pracowałam w trzech komisjach. Jestem przewodniczącą Komisji Edukacji, pracuje na co dzień jako nauczycielka więc sprawy tej komisji  z racji wykonywanego zawodu są mi najbliższe. Współpracowałam z dyrektorami i społecznością szkół z mojego okręgu i bardzo cenię sobie tę współpracę, gdyż udało się wspólnie zrobić cenne przedsięwzięcia. Bardzo zaangażowałam się również w działania w dziedzinie kultury, uczestniczyłam i wspierałam działania Centrum Kultury Browar B., a w sposób szczególny „Klub Łęg”, wspomagałam biblioteki z ul. Grodzkiej i ul. Żytniej. Wspierałam i organizowałam konkursy szkolne, literackie, historyczne z nagrodami. Rozwiązywałam problemy społeczne z mieszkańcami, które niejednokrotnie wymagały zaangażowania osobistego. Tych działań było bardzo dużo. Ta kadencja była dla mnie czteroletnią lekcją pod nazwą: ”Z życia codziennego mieszkańców Włocławka”.

Duży nacisk kładła Pani na udział w dyżurach radnych i pomoc mieszkańcom. Wielokrotnie podkreślała Pani w swoich wypowiedziach oraz działaniach samorządowych i społecznych rolę bezpośredniego kontaktu z włocławianami.

Jak wielokrotnie podkreślałam w swoich wypowiedziach, w swych działaniach samorządowych i społecznych stawiam na bezpośredni kontakt z mieszkańcami. Uważam, że dialog jest podstawowym kluczem do poznania problemów i oczekiwań mieszkańców z moich osiedli. Wielokrotnie organizowałam dyżur radnej poza Urzędem Miasta, w terenie. Były to spotkania z mieszkańcami na osiedlach najczęściej w Szkłach Podstawowych nr 2, nr 8, nr 11 oraz w świetlicy ogródków działkowych na Rybnicy w celu rozwiązania jakiegoś ich nurtującego problemu np. potrzeby budowy placu zabaw, przebiegu nowej drogi, przebiegu ścieżki rowerowej czy innych najczęściej infrastrukturalnych problemów poznałam wielu wspaniałych ludzi zaangażowanych, przejmujących się losem swojego miejsca zamieszkania. Wypracowując rozwiązania, chcąc wcielić je w życie doszliśmy do wniosku, że przede wszystkim aktywne działanie w większej wspólnocie interesów da zamierzony efekt. W ten sposób tworzy się, buduje świadome się społeczeństwo obywatelskie. Zainicjowałam i powołałam wraz z zaangażowanymi mieszkańcami Stowarzyszenia Mieszkańców Osiedli Zawiśla i Kazimierza Wielkiego. Chcę podkreślić, że to bardzo ciężka praca wszystkich członków, wymagająca poświęcenia i czasu, który by mogli spędzać ze swymi bliskimi lub odpoczywając np. przed telewizorem.

Stowarzyszenie Mieszkańców Osiedla Kazimierza Wielkiego z przyczyn formalnych nie zostało jeszcze zarejestrowane, ale chcący działać poszczególni członkowie nie potrzebują numeru z KRS-u, ich aktywność jest widoczna. Mają ze mną kontakt, pomagają konsultować projekty, podsuwają pomysły, współpracują w szukaniu rozwiązań w kwestiach dotyczących tego osiedla, aktywnie działają każdorazowo zbierając głosy w Budżecie Obywatelskim. Stowarzyszenie Mieszkańców Osiedla Zawiśle działa formalnie, jest wybrany zarząd, skarbnik, zatrudniona księgowa. Odbyły się liczne spotkania, dyskusje, wspólne ciekawe akcje działania, na rzecz osiedla. Na stałe do kalendarza imprez wpisało się kilka przedsięwzięć np. akcja „Sprzątania Zawiśla” połączona z ogniskiem dla mieszkańców z okazji Światowych Dni Ziemi. Statutowe cele to też integracja i poznanie swojego miejsca zamieszkania, zorganizowaliśmy turniej miedzy osiedlowy w piłkę nożną i koszykową, pikniki rodzinne, wycieczki rowerowe, spotkania z ludźmi kultury czy chociażby spotkania z okazji Dnia Kobiet. Chciałam w tym miejscu bardzo podziękować wszystkim zaangażowanym działającym społecznie członkom i sympatykom. Uważam, że mieszkańcom trzeba pomóc, pokazać drogę, poprowadzić, zachęcić do większej aktywność i samodzielności w pisaniu petycji, zbieraniu podpisów pod np. własnym  pomysłem do Budżetu Obywatelskiego. Uświadamianie im, że mają sami duży wpływ co się dzieje wokół ich domu, osiedla sprawia, że stają się aktywnymi obywatelami, którzy nie tylko mają pretensje i roszczenia ale razem potrafią osiągnąć wspólny cel czyli poprawę życia, infrastruktury czy przyjemności korzystania ze wspólnie osiągniętych sukcesów jak place zabaw, ścieżki rowerowe, parkingi czy chociażby niby prozaiczne ale dające poczucia spowalniacze (leżący policjant) przed szkołą. 

Co ze sportem? Tu także było głośno o Pani aktywności… 

To prawda, jak tylko mogłam promowałam sport dzieci i młodzieży, bo wiem jak ważne miejsca zajmuje w życiu młodego człowieka. To przekonanie pozwoliło mi walczyć o boiska, place zabaw, siłownie zewnętrzne. W świecie pełnym zagrożeń, używek i dysfunkcji rodzinnych -  sport  może być antidotum na wiele problemów. Mamy w mieście wiele aktywnie działających klubów sportowych z duża ofertą dyscyplin sportowych, w których młody człowiek może spędzić aktywnie czas, promować zdrowy styl życia. Szczególnie bliskie są mi dwa kluby, którym poświęciłam najwięcej czasu WKP „Włocłavia” Włocławek, który zajmuje szczególne miejsce na mapie sportowej Włocławka i nie wyobrażam sobie, że mogłoby go nie być… Grały w niej  całe pokolenia włocławian, od zawsze koledzy ze szkoły, z podwórka, dzieci znajomych bliższych i dalszych… i ta atmosfera na meczach. Kibice „Włocłavii” są wyjątkowi.
 

Od początku istnienia, od 2015 roku wspieram klub piłki ręcznej MSPR „Junak” Włocławek, który działa bardzo intensywnie w tak krótkim czasie osiągnął liczne sukcesy na skalę ogólnopolską i ogólnoświatową. Ta radość z sukcesów rekompensuje wszystko, daje najwięcej satysfakcji. Założyciele, trenerzy i rodzice skupieni wokół tych klubów to wspaniali ludzie. Na meczach i treningach obserwuje, z jakim z poświęceniem i dużym zaangażowaniem pozwalają rozwijać pasję  młodych do piłki.

Czego nie udało się zrealizować? Jakie jest 7 życzeń Agnieszki Chmielewskiej dla mieszkańców?

Po pierwsze, przebudowa ul. Żytniej od ul. Barskiej do ul. Łanowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą, chodnikami, miejscami parkingowymi, nową nakładką asfaltową, bezpiecznymi przejściami dla pieszych oraz bieżące remonty ulic i chodników na Osiedlu Kazimierza Wielkiego.

Po drugie, realizacja skonsultowanego z mieszkańcami  projektu przebudowy dróg wewnętrznych osiedla przy tamie  na ulicy Płockiej  oraz osiedla w ciągu ulic Ptasia/Barska.

Po trzecie, termomodernizacja wraz z remontem elewacji Szkoły Podstawowej nr 2, budowa szatni w Szkole Podstawowej nr 11 oraz budowa placu zabaw przy szkole Podstawowej nr 2 -  jeśli nie wygra w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok.

Po czwarte, budowa sali gimnastycznej przy Zespole Szkół nr 8  na ul. Willowej 8.

Po piąte, drugi etap przebudowy ul. Grodzkiej z ul. Witoszyńską i całą infrastrukturą towarzyszącą oraz bieżące remonty ulic i chodników na Zawiślu.

Po szóste, utworzenie Ogólnokształcącej  Szkoły Sportowej na ulicy Leśnej w zmodernizowanym budynku po Szkole Podstawowej nr 15/Gimnazjum nr 14 pod patronatem klubów sportowych działających w mieście w kilku wyspecjalizowanych dyscyplinach sportowych dla których miasto dysponuje bazą sportową.

Po siódme, doinwestowanie osiedla Rybnica, budowa tam placu zabaw,  poprawa rozkładu jazdy komunikacji miejskiej, utwardzenie ulic, budowa chodników.  

Dziękuję za rozmowę.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%