Z początkiem września rozpoczął się rok szkolny. Jednak niektórzy uczniowie już tęsknią za dniami wolnymi od nauki. Sprawdziliśmy jak układa się kalendarz w roku szkolnym 2015/2016.
Najbliższym wolnym dniem od nauki jest Święto Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada. W tym roku wypada ono w środę.
Uczniowie i nauczyciele będą mogli odpocząć także podczas przerwy świątecznej. Szkoły opustoszeją 23 grudnia. Szkolne ławy zapełnią się na nowo dopiero po Sylwestrze i to 4 stycznia, bo wolne wydłuża sąsiedztwo weekendu z Nowym Rokiem.
Jakby ktoś przez te prawie dwa tygodnie nie wypoczął to szansę będzie miał także podczas Święta Trzech Króli (6 stycznia), które przypada w tym roku w środę.
Po tak długiej przerwie uczniowie nie będą musieli długo czekać na kolejny odpoczynek. Ferie zimowe dla województwa kujawsko-pomorskiego potrwają bowiem przez dwa ostatnie tygodnie stycznia.
W tym czasie lepiej dobrze wypocząć, bo kolejne wolne przypadnie dopiero pod koniec marca. Przerwa związana ze Świętami Wielkanocnymi potrwa od 24 do 29 marca.
Uczniowie będą mieli również wolne podczas Bożego Ciała (26 maja). Rok szkolny zakończy się 24 czerwca.
W tym roku uczniowie niestety nie skorzystają z wolnego 1 listopada (Wszystkich Świętych) oraz 1 maja (Święto Pracy), gdyż przypadają one w niedzielę.
Na tym nie koniec jednak wolnych dni. Dyrektor szkoły lub placówki może w danym roku szkolnym ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć. Dla szkół podstawowych, zasadniczych szkół zawodowych, szkół policealnych oraz placówek kształcenia praktycznego i placówek kształcenia ustawicznego jest to 6 dni, dla gimnazjów 8 dni, a dla liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych, liceów uzupełniających, techników i techników uzupełniających – 10 dni.
Dyrektorzy zazwyczaj wybierają dni związane z egzaminami przeprowadzanymi w szkole i święta, które nie są ustawowo wolne od pracy.
Oprócz dni wolnych uczniowie powinni znać także inne ważne daty. Chodzi tu o terminy egzaminów. Sprawdzian szóstoklasisty w tym roku odbędzie się 5 kwietnia. Z kolei z egzaminem gimnazjalnym zmierzą się zdający w dniach 18-20 kwietnia. Natomiast od 4 do 24 maja potrwają egzaminy maturalne.
Kunegunda08:19, 08.10.2015
co za głupoty! pierwszy wolny od zajęć lekcyjnych dzien to Święto Edukacji Narodowej czyli tzw Dzień Nauczyciela. Bo nauczyciele muszą świętować i nie przychodzą do roboty... a jak zostawisz dziecko w świetlicy, bo ty nie masz urlopu (masz go tylko ok.26dni na cały rok w tym całe DWA miesiące wakacji twojego dziecka), to takim okiem krzywym patrzą, jako wyrodną matkę cię traktują! kurde,czy w dzień budowlańca nikt na budowach nie pracuje? ehhh i te prawie 2 miesiące urlopu w wakacje. o zgrozo!
@@@@@08:35, 08.10.2015
dokładnie tak, gdyby nie te wolne to część nauczycieli wychowując dzieci za i tak cudnych rodziców wylądowaliby w psychiatryku. rodzic ma dość jednego a nauczyciel ma ich w klasie trzydziestu i wszyscy są "aniołkami".Zastanówcie się co przysyłacie do szkół.Żaden z tych rodziców nie wytrzymałby pięciu minut w klasie w gimnazjum.
Hexe08:54, 08.10.2015
Do @@@@@ Ryzyko wpisane w zawód więc nie ubolewaj. Nauczyciel wie na co się pisze i ile w zamian ma korzyści. Nie pasuje? Zawsze może sobie pracę zmienić. Nie zrobi jednak tego bo nigdzie nie będzie miał tak dobrze. Na niegrzeczne dzieci mają sposoby.
ziuta09:24, 08.10.2015
Właśnie wychodzi bezstresowe wychowanie dzieci, czy nie tego chcieli nauczyciele? A teraz narzekają, że nie dają sobie rady z tzw."aniołkami"
jo09:26, 08.10.2015
Większość szkół pracuje w Święto Edukacji Narodowej. Może nie być zajęć, dzieciaki wychodzą do kina, teatru lub mają dzień gier i zabaw.
Rodzic 09:31, 08.10.2015
ZIELONE ŚWIĄTKI zawsze wypadają w niedziele jaki głąb pisze te artykuły. A poza tym w dni wolne takie jak 14 października, 27 maja w przerwie między świętami a Nowym rokiem jak również w ferie czy wszystkie dni "dyrektorskie" nauczyciele w szkole mają dyżury gdyż rodzice pracują w te dni i szkoła zapewnia ich pociechą opiekę.
izabela11:17, 08.10.2015
chciałam napisać będąc nauczycielem że te dni są wolne TYLKO dla uczniów a MY NIEROBY DEBILE UCZĄCE WASZE MĄDRE SUPER ZDOLNE DZIECI zapewne po kulturalnych rodzicach pracujemy. Tak Idziemy do pracy ZDZIWIENI. Nikt nie zabrania być nauczycielem. Skoro nie mamy nic do roboty to zapraszam do pracy w super POLSKIEJ SZKOLE
z rodziny nauczyciel17:25, 08.10.2015
Nauczyciele pracują w Dzień Edukacji Narodowej!!! Wolne mają uczniowie,a wynika to z rozporządzenia MEN,więc tam ewentualne skargi... Tak samo jest w inne dni WOLNE OD ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH... I tak jak każdy nauczyciel może zmienić pracę tak samo każdy może zostać nauczycielem skoro jest tak słodko...
Jasio13:55, 06.11.2015
do Kunegundy - sama chrzanisz głupoty jak potłuczona. Bredzisz bzdury i wiesz tyle, co zjesz. Nauczyciel wcale nie ma wolnych 2 miesięcy w wakacje. Dzieciom rok szkolny kończy się pod koniec czerwca, ale nauczycielowi nie. Dziecku rok szkolny zaczyna się 1 września, ale nauczycielom wcześniej. Dodatkowo przygotowywanie do lekcji, przygotowanie do sprawdzianów a potem ich sprawdzanie robione jest W DOMU W CZASIE PRYWATNYM! Nikt tego nie wlicza do czasu pracy, jełopo. A już wicedyrektor, który zarabia jakieś AŻ 200-300 zł BRUTTO WIĘCEJ od zwykłego nauczyciela wolne w wakacje ma ok miesiąca, bo kończy rok szkolny po połowie lipca, a przed 15 sierpnia już musi siedzieć w szkole i roić różne rzeczy. Ty pewnie masz urlop 26 dni, czyli MIESIĄC WOLNEGO, a nauczyciele nie mają. Wiem coś o tym, bo mija kobita była nauczycielką a teraz jest wice. Wiem jak to wygląda, ile razy musiałem jej pomagać w domu żeby w ogóle mogła się wyrobić przed następnym dnem pracy, miernoto. A do tego mądrali, który radzi żeby zmienili sobie pracę napiszę, że widać sam jest prymitywnym matołem, który wbija gwoździe na zakładzie od 6.00 i nie we co to znaczy POWOŁANIE. Tak, są nauczyciele-rzemieślnicy, pracujący od do, ale są też ludzie traktujący nauczanie dzieci jako misję, kształcenie i wychowywanie. Nogi całuj takim ludziom ćwoku jeden z drugim zamiast powielać te brednie.
Włocławek przyjazny czworonogom
Dla zwykłych ludzi to już nawet plaży nad jeziorem nie ma ... pies ważniejszy od człowieka, a odchody zostawia wszędzie, potrafi nawet na cudzym kocyku ... piękne miejsce do zabawy w piasku dla dzieci.
smutne to
06:18, 2025-06-29
Włocławek przyjazny czworonogom
W tych jeziorach do wody ja nie wejdę , choroba skóry pewna.
pływak
06:15, 2025-06-29
Włocławek przyjazny czworonogom
W domu też z psem się kąpiecie?
Do wanny!!
02:52, 2025-06-29
Włocławek przyjazny czworonogom
Kundla miejsce w budzie Nad jeziorem dzieci,młodzież tzn człowiek.Psioki do budy.
Stahu
01:03, 2025-06-29