Zamknij

Wystawa "arcywłocławska", złoża borowiny i historia króla! To część tej trasy!

Kamil KazimierczykKamil Kazimierczyk 16:00, 31.07.2022 .
Skomentuj Prowadzący Filip Pietruszewski w drodze nad. j. Czarne. fot. screen z programu. Prowadzący Filip Pietruszewski w drodze nad. j. Czarne. fot. screen z programu.

Włocławek, Wieniec-Zdrój oraz Brześć Kujawski znalazły się na mapie "Kujawsko-Pomorskich Tras Rowerowych". Co według prowadzącego program można zobaczyć w naszym regionie?

Filip Pietruszewski tworzy cykl filmów o najciekawszych miejscach, do których można wybrać się na jednośladzie w województwie kujawsko-pomorskim. W najnowszym odcinku pojawia się we Włocławku oraz okolicznych miejscowościach. 

Stacja pierwsza - Włocławek

Pietruszewski swoją podróż po mieście zaczyna od Hali Mistrzów, a widzom wyjaśnia, jak można zwiedzać Włocławek na rowerze. Wymienia tutaj m.in: rowery miejskie. 

Następnym punktem na mapie wycieczki jest Centrum Kultury Browar B. Prowadzący wyjaśnia, że nazwa pochodzi od Browaru Bojańczyków, a w samym obiekcie odbywają się ciekawe warsztaty, spektakle oraz koncerty. Szczególną uwagę Pietruszewskiego zwróciła wystawa fajansu, która jest "arcywłocławska". 

Kolejne miejsce, które pokazuje prowadzący to bulwary oraz przystań wodna przy ul. Piwnej. Po chwili widz przenosi się do Parku Sienkiewicza, gdzie Pietruszewski zauważa, że to jedno z najstarszych takich miejsc w Polsce. 

Stacja druga - Wieniec-Zdrój 

Następnym przystankiem jest Wieniec-Zdrój. W uzdrowisku prowadzący uwagę skupia na złożach borowiny oraz wód mineralnych. Wieniec-Zdrój to jedno z najmniejszych sanatoriów w Polsce. 

Po przejażdżce Pietruszewski zabiera widzów w dalszą podróż do oddalonego o kilka kilometrów dalej Brześcia Kujawskiego. 

Stacja trzecia - Brześć Kujawski 

Prowadzący wyjaśnia historię rodzinnego miasta króla Władysława Łokietka. Pietruszewski tłumaczy widzom, że to w Brześciu Kujawskim nadano prawa miejskie Bydgoszczy, a sama miejscowość w czasach średniowiecza stanowiła bardzo ważne miejsce na mapie Polski. 

Później widzowie zobaczą Brzeskie Centrum Kultury i Historii "Wahadło", którego nazwa wywodzi się od stacji przeładunkowej. Pociągi w tym miejscu jeździły właśnie na "wahadło". Prowadzący rozmawia z Sylwią Czerwińską-Modrzejewską o wystawie, która jest dostępna.

To jest historia Brześcia Kujawskiego, ale nie tylko jego, ale też okolicy, Polski, Europy i świata. Są także inne ważne elementy, jak średniowiecze, mamy część poświęconą Władysławowi Łokietkowi, który był Piastem, a miasto znajduje się na mapie Szlaku Piastowskiego

- wyjaśniała zastępczyni dyrektora ds. programowych i marketingu w BCKiH. 

Powrót do Włocławka

Pietruszewski na koniec swojej podróży po regionie wraca do Włocławka nad jezioro Czarne. Prowadzący wyjaśnia, że krąży legenda o tym miejscu. Kiedyś miał się tam znajdować dwór szlachcica o nazwisku Czarny, który za zdradę ojczyzny został pokarany przez Boga, a jego posiadłość zapadła się i w powstało jezioro. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Wstyd ! Wstyd !

0 0

Weź podjedź z obciążonym rowerem (sakwy, namiot) do Karpacza.
Zrób ponad 900 km to wtedy będziesz mistrzem.
Świebodzice - Kamienna Góra - Kowary - Karpacz - Jelenia Góra - Wleń - Lwówek Śląski - Ocice - Nowogrodziec - Tomisław - Osieczów - Ruszów - Park Mużakowski - Łęknica - Trzebiel - Gubin - Połęcko (Prom nieczynny Maszewo) - Krosno Odrzańskie - Łagów - Międzyrzecz - Głażewo - Międzychód - Drezdenko - Dobiegniew - Dołżyna - Recz - Suliborek - Ińsko - Łobez - Świdwin - Sławoborze - Gościno - Kołobrzeg. Kołobrzeg - Ustronie Morskie - Dobrzyca - Laski Koszalińskie - Dunowo - Tychowo - Białowąs - Łeknica - Barwice - SZCZECINEK - Jastrowie - PIŁA. Koniec Przejedź tą trasę z obciążeniem (od Świebodzic poniedziałek godzina 15.00 do Kołobrzegu sobota godzina 22.50). Niedziela odpoczynek. W poniedziałek kolejnego tygodnia Kołobrzeg - Szczecinek i we wtorek Szczecinek-Piła. Następnie w Pile wsiądź w pociąg i przyjedź do Włocławka. Wyszło ponad 900 km (930). 01:37, 01.08.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

lollol

3 0

A co ma piernik do wiatraka. 08:09, 01.08.2022


reo
0%