11 marca w Polsce obchodzimy Dzień Sołtysa. Ilu przedstawicieli lokalnych społeczności mamy w powiecie włocławskim? Prezentujemy najważniejsze dane!
W poniedziałek (11.03) sołtysi mają swoje święto. Sołtys to bardzo ważna funkcja z punktu widzenia mieszkańców najmniejszych miejscowości - jest organem wykonawczym w sołectwie.
To osoba, która zazwyczaj najlepiej zna problemy lokalnej społeczności i jest jej przedstawicielem na wyższym stopniu samorządu.
To Sołtysi są najbliżej mieszkańców wsi, najlepiej znają ich problemy, potrzeby i oczekiwania. Ta wiedza w połączeniu z kapitałem społecznego zaufania sprawia, że są Państwo liderami wiejskich społeczności. Pełnienie roli opiekuna i gospodarza wsi wymaga wielkiego zaangażowania, nielimitowanych godzin pracy, umiejętności integrowania mieszkańców, włączania ich w decydowanie o sprawach dla nich najważniejszych
- mówi Wojciech Legawiec, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Z okazji Dnia Sołtysa, prezes ARMiR złożył także życzenia osobom pełniącym tę funkcję.
- Wszystkim Państwu życzę dobrego zdrowia, satysfakcji z pełnionej funkcji, optymizmu i siły na każdy dzień oraz wielu sukcesów w życiu zawodowym i powodzenia w życiu prywatnym - mówi Legawiec.
Sołtys, jako reprezentant sołectwa na zewnątrz, pełni kluczową rolę w strukturze samorządowej. Odpowiada za przewodniczenie radzie sołeckiej, zwoływanie zebrania wiejskiego oraz kierowanie jego obradami. Ponadto, uczestniczy w sesjach rady miejskiej, reprezentując interesy sołectwa.
Sołtys podejmuje działania wykonawcze we współpracy z radą sołecką w celu realizacji uchwał zebrania wiejskiego. Ponosi również bezpośrednią odpowiedzialność za zarządzanie mieniem sołeckim, a także występuje do wójta z wnioskami i propozycjami dotyczącymi spraw sołeckiego mienia, przekraczającymi kompetencje zwykłego zarządu.
Warto zauważyć, że sołtysom przysługuje ochrona prawna, podobna do tej z której korzystają funkcjonariusze polityczni.
Wypłata dla sołtysa jest kwestią uznaniową, a decyduje o niej rada gminy, nadzorująca dane sołectwo. Radni ustalają dietę dla sołtysa, zaznaczając, że jest to rekompensata za dojazdy na zebrania rady gminy oraz zaangażowanie w organizowanie życia sołectwa.
Pomimo społecznego charakteru pełnionej funkcji, sołtys nie otrzymuje pensji, a jedynie dietę. Przedział kwot wypłacanych diet sołeckich jest zróżnicowany, oscylując od kilkudziesięciu złotych do kilkuset złotych miesięcznie.
Średnio dieta sołtysa wynosi między 200 a 300 złotych miesięcznie.
W całym województwie kujawsko-pomorskim funkcję sołtysa pełnią obecnie 2 304 osoby. W powiecie włocławskim jest 271 takich osób. Najwięcej sołtysów jest w gminach Lubraniec i Izbica Kujawska (po 34), najmniej natomiast w gminie Baruchowo (15).
Poniżej przedstawiamy jak prezentują się te liczby we wszystkich gminach powiatu włocławskiego:
3 0
Dziękuję
8 1
A Włocławka dlaczego nie wymieniliście ?
3 0
Jak ta persona może kandydować na radnego po skandalu w mopr.ze kiedy zwolniono wszystkich dyrów, chociaż niektórych ustawiono na dobrze płatnych stołkach .... do budy a. chmielew, nie po kasę i władzę
2 0
W gminie Chocen sołtysi są różni. Niestety wiele z nich nie reprezentuje i nie interesuje się mieszkańcami tylko zbierają kasę za podatek i tyle ich widać...
0 1
Poza dietami które wymieniliście mają kasę od zbierania podatków. Im większe gospodarstwa ludzie mają tym więcej kasy dla sołtysa. U nas taki sołtys rocznie wyciągnie 2 tysiące a dodatkowo te diety
1 0
Tylko czemu wybory na sołtysa są jakieś tajne? Nie powinny być ogłaszane miesiąc przed i ludzie mogą wystawić kogoś na to stanowisko?
0 1
Sołtysi nic nie powinni dostawać. To jest misja społeczna. Chcesz pomagać ludziom lub to za darmo nie za kasę. Dawno to powinni zlikwidować. Wtedy by sołtysami były osoby tylko z dobroczynności nie dla kasy..kasy by nie było..
1 1
soltys wloclawka wojtkowski
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz