Zamknij

Grzyb i pleśń w domu

artykuł sponsorowany + 12:37, 28.09.2017
Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Zanim weźmiemy się za odgrzybianie ścian, warto sprawdzić co jest powodem powstawania pleśni. Zawsze najpierw należy dowiedzieć się, co spowodowało rozwój grzyba i jak najszybciej usunąć jego przyczynę.

Skąd bierze się pleśń?

Pleśń widoczna jest jedynie na powierzchniach ścian i sufitów. Tworzą wielokolorowe skupiska (czarne, zielone lub rdzawe), a gdy tylko znajdą odpowiednie warunki do rozwoju, bardzo szybko się rozprzestrzeniają.

Grzyb wnika w głąb powierzchni i materiałów, na których się znajduje. Grzyby domowe mogą przenikać mury i drewno. Często ich zarodniki znajdują wokół domu lub sami wnosimy je wraz z drewnem, na przykład kominkowym. Grzyb, tak jak pleśń, w sprzyjających warunkach natychmiast się rozrasta.

Idealnymi warunkami do rozwoju pleśni i grzybów jest ciepłe i wilgotne pomieszczenie. Mogą rozwinąć się na każdej powierzchni – ścianach, tapetach, drewnie, a nawet na papierze. Rozwijają się w miejscach, gdzie wilgotność powietrza jest wyższa od 70%, a temperatura wynosi 20-35°C. Wymagają także zakwaszonego podłoża poniżej 7pH. Grzyby powstają prawie zawsze po zalaniu domu. Dodatkowo występują w pomieszczeniach, gdzie jest zła cyrkulacja powietrza.

Odgrzybianie ścian najczęściej trzeba wykonywać przez:

  • Błędy w projektach i wykonaniu budynku – źle zaprojektowana izolacja domu i źle dobrane przewody wentylacyjne
  • Za mała izolacja ścian – najczęściej spotykana w starszych budynkach
  • Brak systematycznej konserwacji – brak regularnych konserwacji instalacji wodno-kanalizacyjnych i grzewczych oraz rynien i pokryć dachowych
  • Popowodziowe zawilgocenie – po zalaniu nie wykonano natychmiastowego osuszania ścian i podłóg
  • Błędy domowników – nieprawidłowa wentylacja pomieszczeń

Jakie choroby niosą ze sobą pleśń i grzyb?

Pleśń i grzyb wytwarzają wiele toksyn, które niekorzystnie oddziałują na organizm człowieka. Atakują przede wszystkim układ odpornościowy, dlatego po kontakcie z pleśnią jesteśmy narażeni na wiele chorób. Toksyny mają duży wpływ na układ oddechowy. Mykotoksyny prowadzą do zapalenia gardła, oskrzeli, zatok i płuc. Po długotrwałym narażeniu na wdychanie toksyn można nabawić się astmy i alergii. Skutkiem przebywania w zagrzybionym pomieszczeniu jest też rozdrażnienie, kłopoty ze snem oraz problemy z koncentracją, co oznacza, że pleśń może zaatakować nasz układ nerwowy i wpływać na pracę mózgu.

Odgrzybianie ścian należy koniecznie przeprowadzić w miejscach, gdzie przebywają kobiety w ciąży. Pleśń może wpłynąć na nieprawidłowy rozwój płodu oraz doprowadzić do wielu infekcji. Mykotoksyny są rakotwórcze. Dlatego każdy kontakt z pleśnią i grzybem może być bardzo niebezpieczny.

W niektórych przypadkach pleśń zaburza przemianę materii i może prowadzić do otyłości. Toksyny mogą być też przyczyną mrowienia i drętwienia rąk oraz nóg. W bardzo rzadkich sytuacjach wywołują martwicę wątroby oraz nieprawidłowe funkcjonowanie nerek. Są także przyczyną niepłodności, ponieważ wpływają na pracę trzustki, jajników i prostaty.

Jak zlikwidować pleśń?

Jeśli wchodząc do pomieszczenia wyczuwamy typowy zapach stęchlizny powinien on nas od razu zaalarmować. To jeden z pierwszych rozpoznawalnych objawów grzyba i pleśni. Najczęściej pojawia się w piwnicach, łazience, kuchni i pralni oraz pokojach ze złą wentylacją lub brakiem okien. Zdarza się, że pleśń powstaje też w pokojach, gdzie meble i meblościanki są zbyt mocno dosunięte do ścian. Przez to ściana nie ma jak „oddychać”, co jest doskonałym środowiskiem do rozwoju pleśni. Gdy wyczuwamy pleśń, ale jej nie widzimy, należy sprawdzić tapety – pod nimi mogą kryć się grzyby.

Walki z pleśnią nie należy odkładać na później, bo usunięcie jej będzie coraz trudniejsze. Jeśli zauważymy początki rozwoju, wystarczy wyczyścić plamy wodą z chlorem. Zamiast czystego chloru możemy użyć też środka do czyszczenia toalet. Równie dobrze działa soda oczyszczona lub amoniak.

Takie miejsce, w której pojawiła się pleśń należy obserwować. Warto zasięgnąć środki, które zapobiegną dalszemu rozwoju pleśni. Należy odsunąć meble i częściej wietrzyć pomieszczenie. Można zastosować także osuszacz powietrza, który zbierze nadmiar wilgoci.

Trudniej jest zlikwidować grzyb, który potrafił „wgryźć” się w ścianę lub podłogę. Odgrzybianie ścian należy zacząć od usunięcia całego zainfekowanego tynku lub podłogi oraz około metra powierzchni dookoła. W sklepach budowlanych musimy zakupić specjalny środek do usuwania grzyba na bazie chloru i wyczyścić nim ściany. Następnie trzeba dobrze osuszyć pomieszczenie. Dopiero kiedy ściana będzie zupełnie sucha, a na jej powierzchni nie wykwitną żadne nowe plamki pleśni, można nakładać nowy tynk.

Pamiętaj, że podczas używania środków do odgrzybiania należy zachować szczególną ostrożność. Są one drażniące nie tylko na skórę, ale przede wszystkim drogi oddechowe. Do każdego czyszczenia trzeba założyć okulary ochronne, maskę oraz rękawiczki. Dobrze jest pootwierać wszystkie okna, aby pomieszczenie było dobrze wentylowane. Każdy środek należy używać ściśle z instrukcją podaną na opakowaniu.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%