Zdarza się, z różnych przyczyn, że organizując stanowiska pracy nie przewidujemy miejsc do siedzenia dla pracownika. Dla przykładu pracownicy przemieszczają się po budynku w ramach wykonywanych zadań, albo prace stacjonarne wykonują przy biurku dostosowanym do pracy (w tym przy komputerze) w pozycji stojącej. Rodzi się pytanie, czy taka organizacja pracy jest dopuszczalna? Czy pracownik może nie nieć miejsca do siedzenia?
Jeśli proces pracy wymaga stałego wykonywania obowiązków w pozycji stojącej lub chodzenia, jeśli wynika to z charakteru pracy, pracodawca zobowiązany jest zapewnić podwładnemu możliwość odpoczynku w pobliżu miejsca pracy w pozycji siedzącej.
Sytuację pracowników, których praca wymaga pozycji stojącej regulują przepisy rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp, zgodnie z którym przy wykonywaniu pracy niewymagającej stale pozycji stojącej należy zapewnić pracownikom możliwość siedzenia. Natomiast przy wykonywaniu pracy wymagającej stale pozycji stojącej lub chodzenia należy zapewnić pracownikom możliwość odpoczynku w pobliżu miejsca pracy w pozycji siedzącej.
Siedziska powinny spełniać wymagania Polskich Norm.
Przepisy dopuszczają możliwość wprowadzenia pracy stojącej, przy czym jest możliwe jedynie w sytuacji, gdy specyfika pracy wymaga nieprzerwanego stania bądź chodzenia (technologii, maszyny i urządzenia techniczne). Ponadto, jeżeli wykonywana praca wymaga pozycji stojącej lub chodzenia, pracodawca zobowiązany jest zapewnić pracownikowi, możliwość odpoczynku w pobliżu miejsca pracy.
Obowiązek zapewnienia pracownikom możliwości odpoczynku w pobliżu miejsca pracy w pozycji siedzącej musi odnosić się do stanowiska pracy. Miejsce odpoczynku w pozycji siedzącej w pobliżu stanowisk pracy ma zapewnić pracownikom krótki odpoczynek, który nie powoduje przerwania procesu pracy, a w jego trakcie możliwość kontroli procesu (wyrok WSA we Wrocławiu z 11czerwca 2008 r., sygn. IV SA/Wr 26/08).
Powyższy problem był również przedmiotem rozważań Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. W swoim wyroku z 26 kwietnia 2006 .r, (sygn. akt IV SA/Wr 305/05), WSA odniósł się do zwrotu "w pobliżu miejsca pracy". Sąd stwierdził, że zwrot ten obejmuje „nakaz rozmieszczenia siedzisk blisko tegoż miejsca w znaczeniu przyjętym w prakseologii i teorii organizacji, tzn. blisko przestrzeni, w której pracownik wykonuje powtarzające się działania ze względu na przyjęty w danej jednostce podział zadań. Wobec tego, celu zawartego w § 49 rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp, nie mogą realizować pomieszczenia przeznaczone do odpoczynku pracowników spełniające jednocześnie rolę jadalni i pokoju śniadań usytuowane przy halach produkcyjnych.” Dalej Sąd orzekł, że „unormowania § 49 wyżej wskazanym rozporządzenia służą egzekucji różnych rodzajów odpoczynku należnego pracownikowi w związku z pracą, które w żadnym razie nie mają charakteru ekwiwalentnego. Można powiedzieć, że siedziska umieszczone w pobliżu stanowisk pracy wymagającego stale pozycji stojącej lub chodzenia służą realizacji tzw. wypoczynku spontanicznego, tzn. odbywanego w czasie procesu pracy, połączonego z kontrolowaniem (pilnowaniem) jego przebiegu. Pomieszczenia do spożywania posiłków służą natomiast tzw. odpoczynkowi preliminowanemu, tzn. odbywanemu w czasie przerw w pracy przewidzianych wprost na regencję sił.”
Zgodnie z załącznikiem rozparzenia Rady Ministrów z 3 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla kobiet w ciąży i karmiących, ta grupa nie może pracować w pozycji stojącej dłużej niż 3 godziny łącznie w czasie zmiany, przy czym jednorazowo czas pracy musi trwać 15 minut i później przerwa znowu 15 minut.
Sylwester Bryłka
Specjalista ds.BHP
Biegły Sądowy
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz