Zamknij

Jak wyregulować bramę garażową?

artykuł sponsorowany + 14:31, 27.03.2019 Aktualizacja: 14:33, 27.03.2019

Nawet mimo tego, że montaż bramy garażowej mógł być przeprowadzony poprawnie, z czasem – w wyniku eksploatacji – wrota garażowe mogą przestać idealnie się zamykać, podczas pracy mechanizmu mogą też być słyszane mniejsze lub większe trzaski. W takiej sytuacji bramy garażowe mogą wymagać regulacji. W jaki sposób ją wykonać? I na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę?

Brama garażowa – czy można ją wyregulować samodzielnie?

Pewne podstawowe czynności każdy użytkownik może spróbować wykonać sam. Brama garażowa jest jednak dość złożonym mechanizmem i każdy, kto nie posiada większych zdolności technicznych, powinien regulację pozostawić wykwalifikowanemu fachowcowi. Niemniej są pewne elementy, których korekty może dokonać każdy użytkownik.

Regulacja oprogramowania napędu

Jeżeli Twoja brama nie domyka się do końca (lub np. odbija i znowu podnosi się na jakąś wysokość) warto w pierwszej kolejności ponownie zaprogramować mechanizm napędu bramy. Przyczyną „odbijania” wrót może być zaprogramowana nieco zbyt długa droga, jaką ma do pokonania brama garażowa.

Ponowne zaprogramowanie napędu jest niezwykle proste, choć wygląda nieco inaczej w każdej bramie. Każda brama garażowa z napędem automatycznym powinna posiadać instrukcję obsługi, z której będzie wynikał prawidłowy sposób przeprogramowania napędu. Wspólnym elementem każdej konfiguracji jest konieczność początkowego ustawienia bramy w prawidłowej pozycji wyjściowej.

Sprawdzenie naciągu sprężyn

Istnieje możliwość, że brama garażowa nie domyka się na którejś z bocznych krawędzi bramy. Przyczyną może być nierówny poziom skręcenia sprężyn. To, czy sprężyny dysponują prawidłowym naciągiem, można zweryfikować poprzez odczytanie z tabliczki znamionowej bramy ich prawidłowego naciągu (wyrażonego poprzez ilość skrętów) i porównanie tej wartości z faktycznym stanem sprężyn (ilość skręceń sprężyny jest na nich odpowiednio oznaczona).

Jeżeli okaże się, że naciąg sprężyn nie jest właściwy lub jest nierówny, możliwe jest samodzielne ich naciągnięcie lub poluzowanie. Konieczny jest do tego odpowiedni klucz do przytrzymania śruby utrzymującej sprężynę oraz pręt do jej naciągnięcia. Trzeba jednak pamiętać, że jest to czynność potencjalnie niebezpieczna i wymagająca bardzo dużej rozwagi! Jeżeli nie masz pewności, czy postępujesz prawidłowo, lepiej pozostawić to specjaliście.

Sprawdź wszystkie piony!

Bramy garażowe mogą niewłaściwie pracować z powodu nierówno przymocowanych profili do ściany. Przy pomocy poziomicy warto sprawdzić, czy aby na pewno zamontowane są prawidłowo. Należy także ocenić, czy zawieszone są na tej samej wysokości. Być może będziesz w stanie poprawić te parametry nawet bez odkręcania śrub mocujących, a tylko po lekkim ich poluzowaniu.

Zobacz też, czy w idealnym pionie i poziomie zamontowane są prowadnice bramy. Problem może być też nieco bardziej lakoniczny, jak np. poluzowana któraś ze śrub, z powodu której prowadnica nie jest idealnie utrzymywana we właściwej pozycji. Szczególnie zwróć uwagę na łączniki prowadnic – jeżeli są niedokładnie skręcone lub poluzowane, rolka może mieć problem z ich pokonaniem.

Konserwacja – równie ważna!

Bardzo ważne też, aby brama garażowa była poddana dobrej konserwacji. Za jej pracę odpowiada także czystość całego mechanizmu (szczególnie prowadnic!), ponadto nie zapomnij o odpowiednim nasmarowaniu wszystkich ruchomych części bramy (sprężyny, zawiasy). Warto również przyjrzeć się fotokomórkom: przybrudzone mogą działać nieprawidłowo.

Nic nie pomaga? Wezwij fachowca

Jeżeli mimo tych prostych czynności brama nadal nie działa poprawnie, problem może tkwić gdzieś głębiej i wymagać np. wymiany niektórych części bramy. W takiej sytuacji konieczna już będzie wizyta fachowca, który oceni stan mechanizmu i dokona jego profesjonalnej naprawy lub korekty.

Zły montaż bramy garażowej – jak temu zaradzić?

A co w przypadku, gdy brama garażowa została zamontowana nieprawidłowo? Niestety – niewłaściwy montaż bramy garażowej może wymagać jej ponownego zainstalowania, a przynajmniej jej niektórych elementów. Jeżeli nie posiadasz wiedzy technicznej ani odpowiednich narzędzi, nie podejmuj się montażu samodzielnie.

Regulacja – czy jest możliwa?

Bramy garażowe mogą być w pewnym stopniu regulowane przez użytkownika, głównie poprzez przeprogramowanie automatu, wyregulowanie prowadnic lub profili, czy też naciągnięcie sprężyn. Jednak poważniejsze mankamenty powinny być już wykonane przez fachowca posiadającego wiedzę na temat funkcjonowania bram garażowych.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%