Zamknij
Ważne

Profil zaufany - banki. Które instytucje umożliwiają założenie cyfrowej tożsamości?

artykuł sponsorowany + 00:00, 23.12.2019
Skomentuj

Coraz więcej spraw urzędowych możemy załatwić online. To dzięki Profilowi Zaufanemu. Jest to nasza cyfrowa tożsamość, która umożliwia złożenie wniosku czy deklaracji online. Jak założyć profil zaufany i co jeszcze możemy dzięki niemu załatwić?

Co to jest profil zaufany?

Załatwiając sprawy w różnych urzędach musimy liczyć się z długimi kolejkami, zwłaszcza przed świętami czy w okresie wzmożonych zachorowań. Od jakiegoś czasu przez internet możemy wziąć nie tylko pożyczkę pozabankową z długim terminem, ale także załatwić wiele spraw. To dzięki Profilowi Zaufanemu. Czym on jest i do czego służy? Profil Zaufany (nazywany także eGO) to cyfrowa tożsamość, która ma pomóc załatwić sprawy urzędowe bez obowiązku wychodzenia z domu. Profil ten pozwala na złożenie wniosku, podania czy deklaracji całkowicie przez internet.

Jak założyć profil zaufany?

Stworzenie profilu zaufanego nie jest trudne. Jak zatem założyć profil zaufany online? Zrobimy to na dwa sposoby:

  • za pomocą systemu bankowego online;
  • na portalu ePUAP.

Aby założyć profil zaufany, wystarczy otworzyć konto na ePUAP i złożyć wniosek o założenie profilu. Następnie należy wybrać metodę, za pomocą której potwierdzimy naszą tożsamość. Możemy to zrobić za pomocą podpisu elektronicznego. Po jego złożeniu natychmiast uzyskamy profil zaufany. Drugą opcją jest wysłanie wniosku. Dokument należy przesłać do punktu potwierdzającego, którego placówki znajdują się w całej Polsce (są to urzędy gminy, oddziały ZUS czy urzędy skarbowe). W przypadku tej metody będziemy zobowiązani do wizyty w placówce urzędu po to, aby potwierdzić naszą tożsamość. Po tej czynności sprawdzony zostanie również nasz wniosek. Jeśli podane w nim dane będą zgodne z naszymi dokumentami, zostanie utworzony nasz profil zaufany.

Jak potwierdzić profil zaufany?

Założenie profilu zaufanego wymaga naszego potwierdzenia. Jak potwierdzić profil zaufany? Jeśli nie mamy podpisu elektronicznego, musimy:

  • Zarejestrować swoje konto na portalu ePUAP - www.epuap.gov.pl, następnie z konta użytkownika wysłać wniosek o założenie profilu zaufanego.
  • Po przesłaniu wniosku udać się do jednego z licznych oddziałów. Tak potwierdzimy swoją tożsamość. Mamy na to 2 tygodnie od momentu złożenia wniosku.
  • Oczekiwać na utworzenie profilu zaufanego.

Co w przypadku posiadania podpisu elektronicznego? Jeśli posiadamy aktywny podpis elektroniczny, musimy jedynie:

  • zarejestrować swoje konto na portalu ePUAP - www.epuap.gov.pl.
  • Złożyć wniosek o wydanie profilu zaufanego.
  • Potwierdzić dane za pomocą podpisu elektronicznego z certyfikatem kwalifikowanym.

Profil Zaufany jest bezpłatną metodą potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznych administracji publicznej. Stanowi on alternatywę dla podpisu elektronicznego. Działa po to, aby podobnie jak usługa Kontomatik, przyspieszyć dopełnienie formalności i oszczędzić czas.

Jak założyć profil zaufany przez bank?

Minimum formalności to nie tylko zaleta pożyczek pozabankowych. To również cecha, którą starają się wprowadzić w swoje funkcjonowanie banki. Umożliwiają one swoim klientom połączenie profilu zaufanego z kontem bankowym. Jak założyć profil zaufany przez bank? Wystarczy, że zalogujemy się do swojej bankowości online i przejdziemy do zakładki “e-Urząd”. Następnie należy postępować zgodnie ze wskazówkami wybranego banku. Jeśli nie mamy w nim konta, najpierw musimy je założyć. Bardzo często otwarcie rachunku bankowego jest całkowicie darmowe. Zestawienie najpopularniejszych banków znajdziemy na stronie https://ofin.pl/banki. Warto przeanalizować ich ofertę i wybrać najlepszy. W którym banku założymy profil zaufany? Są to m.in.:

  • PKO BP;
  • ING Bank Śląski;
  • Bank Millennium;
  • Bank Pekao S.A.;
  • T-mobile Usługi Bankowe;
  • Santander Consumer Bank;
  • Alior Bank;
  • mBank.

Jeśli nie mamy pewności co do tego, czy nasz bank oferuje możliwość założenia profilu zaufanego przez bankowość mobilną, warto skontaktować się z pracownikiem instytucji lub sprawdzić tę informację na stronie internetowej banku.

Profil zaufany - co dzięki niemu załatwimy?

Profil zaufany został stworzony po to, aby każdy z nas mógł załatwić jak najwięcej spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Co zatem załatwimy dzięki utworzonemu profilowi?

  • złożymy wniosek o wydanie dowodu osobistego;
  • złożymy wniosek o wydanie karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego);
  • złożymy PIT na portalu podatkowym;
  • zgłosimy do odpowiedniego urzędu urodzenie dziecka;
  • zameldujemy się na pobyt stały lub czasowy;
  • sprawdzimy swoje punkty karne;
  • złożymy wniosek o świadczenie 500+;
  • wyślemy dowolne pismo do podmiotu publicznego.

Pamiętajmy, że założenie profilu zaufanego jest całkowicie darmowe. Musimy jednak pamiętać o jego odnowieniu po upływie trzech lat.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Rudery na Chmielnej do wyburzenia. Znamy plany miasta

Oby parking był zielony. Miejsce do parkowania w postaci kratki kostki z trawą nisko rosnącą lub specjalnym mchem. A drogi asfaltowe. Do tego drzewa i rośliny przy chodnikach. Parking ogólnodostępny i żeby wygląd był elegancki bo wyburzenie pierzei zrobi jakąś wyrwę i to trzeba wykonać estetycznie nie jak betonozowa pustynia

Betonzoa Nie 🙂‍↔️

11:43, 2025-07-03

Peugeot skasowany po zderzeniu z łosiem

Nigdy nie jadę tam więcej niż 70 km/h za dnia a nad ranem i wieczorem i nocą 60 km/h. Może dlatego, że jeżdżę codziennie i widziałem tam mnóstwo zwierząt, może dlatego, że widziałem mnóstwo wypadku nie myślących osób, może dlatego, że nie wierzę w magię ale zna fizykę, i jazda nauczyła mnie że jak nie myślisz za kółkiem to sam sobie sprowadzasz nieszczęście. Bywają wypadki ale to są Wypadki gdy Zrobisz wszystko trzeba ale nie w sytuacji gdy jedziesz na złamanie karku... Dodam że wszędzie zdążam i rocznie robię 60-70 tysięcy kilometrów...

Jaccek

11:38, 2025-07-03

Peugeot skasowany po zderzeniu z łosiem

Dlaczego: nadal między Włocławkiem a zjazdem wjazdem na Autostradę A1 ten krótki odcinek niecałe 4 km nadal nie ma 2x2 pasów w każdą stronę, do tego ścieżki rowerowej i chodnika obok, siatek ochronnych i przejścia naziemnego nad trasą dla zwierząt. Autostrada oddana jest już od 13 lat! A takie minimum to powinna być ścieżką rowerowa z chodnikiem już dawno. Przecież tam jechać rowerem to śmierć lub kalectwo. Jak to jest,że dojazd do pracy jest łatwiejszy do Chocznia, bo są ścieżki od Włocławka i dalej a do strefy niemożliwe! Chyba, że ktoś chce jechać kilkanaście km od Wieńca to tak.

2x2 4 km

11:34, 2025-07-03

Peugeot skasowany po zderzeniu z łosiem

Trzeba trochę myśleć jak się jedzie ,tyle się piszę o wypadkach zwierząt leśnych ale prędkość tylko się liczy a nie bezpieczeństwo.Kiedy kierowcy wezmą sobie do serca co ???

Asia 48

11:31, 2025-07-03

0%