PKO Bank Polski wspólnie z Alior Bankiem i BNP Paribas zainwestowały 17 mln zł w spółkę Autenti, polski fintech oferujący platformę do elektronicznego podpisywania umów i cyfrowego obiegu dokumentów. Inwestycja ma pozwolić na opracowanie – wraz z resztą środowiska bankowego – przyszłego standardu podpisu elektronicznego na rynku finansowym, analogicznego do istniejącego już Polskiego Standardu Płatności.
„Platforma Autenti służy do zdalnego podpisywania dokumentów za pomocą dowolnego urządzenia z dostępem do internetu, czyli smartfona, tabletu czy komputera. Dzięki temu możemy w szybki i prosty sposób podpisać każdy dokument z biura, z domu, czy nawet z urlopu. Dokumenty podpisywane w ten sposób są wiążące prawnie zarówno w Polsce jak i w UE” – mówi Przemek Kondraciuk z Biura Innowacji PKO Banku Polskiego.
Materiał wideo: https://youtu.be/VfTSDCvbCZA
Jest to pierwsza w regionie Europy Środkowo-Wschodniej tego rodzaju wspólna inwestycja banków, które na co dzień ze sobą konkurują. Przeprowadzona przez nie – wraz z dwoma funduszami Venture Capital – inwestycja w spółkę Autenti, ma jej umożliwić dalszy rozwój platformy podpisu elektronicznego oraz ekspansję na inne rynki europejskie.
Rozwiązania proponowane przez Autenti przyczynią się do automatyzacji procesów wewnętrznych, usprawnienia obiegu dokumentów w banku oraz będą miały korzystny wpływ na środowisko naturalne.
„Dziś wszystkie dokumenty powstają w sposób cyfrowy, dlatego trzymanie się tradycyjnych sposobów ich zatwierdzania – przez parafowanie każdej strony i podpisywanie każdego egzemplarza umowy kredytowej, wniosku o założenie lokaty i każdego innego dokumentu – nie ma sensu” – tłumaczy Grzegorz Wójcik, CEO Autenti. Jak podkreśla, „tradycyjny obieg dokumentów powoduje niepotrzebne zużycie ton papieru”. Jak ocenia, to jest olbrzymia wygoda dla firm, banków i klientów. „Ale też kolosalna oszczędność czasu i pieniędzy” – dodaje.
Jak mówi, „Autenti liczy na to, że dzięki współpracy z wieloma bankami” podpis elektroniczny „to będzie standard na polskim rynku”. „To jest wygoda” – podkreśla Wójcik.
PKO BP, Alior Bank oraz BNP Paribas, które zainwestowały w Autenti, reprezentują łącznie ok. 30 proc. aktywów polskiego sektora bankowego. Ich przedstawiciele zapewniają, że pragną zainteresować tym projektem pozostałe instytucje finansowe działające na polskim rynku. Współpraca może wesprzeć stworzenie polskiego standardu zdalnego podpisywania i cyfrowego obiegu dokumentów, a tym samym rozwój proekologicznych rozwiązań w tym zakresie.
To kolejny, po utworzeniu Polskiego Standardu Płatności, czy Polish API, przykład, który pokazuje, że współpraca krajowych banków w różnych obszarach i modelach pomaga tworzyć rozwiązania korzystne dla klientów i całej gospodarki.
Według prognoz w 2023 roku globalny rynek podpisów elektronicznych będzie wart 5,5 mld dolarów. Analizy rynku podpisów elektronicznych pokazują, że to sektor bankowy ma największy potencjał do wykorzystania rozwiązań związanych z cyfrowym obiegiem dokumentów.
Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP
Ważny zawodnik Anwilu przenosi się do Hiszpanii
Oniemiał za te grosze tu siedzieć w tym czarnobylu
Brait5555
05:30, 2025-07-03
Matka napisała, co spotkało jej syna. Reakcja
Wielki szacunek dla rodziców za wychowanie synów, wielki szacunek dla synów, że nie marnują tych nauk. Widuję przypadki zachowań młodzieży, które zasługują na wyróżnienie. Niedawno, w autobusie młoda dziewczyna (może 16-17 to letnia), ustąpiła miejsca starszej kobiecie, która stanęła przy siedzeniu przez nią zajętym. Nie było by w tym może niczego specjalnego (po prostu dobre wychowanie), gdyby nie fakt, że nieco dalej było kilka wolnych miejsc. Myślę, że ta dziewczyna pomyślała, że przejście dla tej kobiety, w czasie jazdy autobusu, może sprawić jej problem, więc ustąpiła jej swoje miejsce. Myślę, że zarówno rodzice, jak i ci młodzi ludzie, mogą być z siebie dumni. Grzeczność i kultura jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Jak mówi przysłowie - "Czym skorupka za młodu nasiąknie ...". Szkoda tylko, że musimy takimi zachowaniami zachwycać się, bo niestety nie są one regułą lub chociażby zwykłą codziennością.
witz2
22:56, 2025-07-02
Wokół S10 wciąż wrze. Kolejne pismo do GDDKiA
Dla większości mieszkańców Włocławka, przebieg S10 jak najbliżej miasta to atut. Trudniej dla tych, co będą mieli drogę pod nosem. Niestety, ale nigdy nie będzie idealnego przebiegu nowej trasy. Nowy most (o ile będą zjazdy), blisko miasta, to zdecydowana korzyść dla większości mieszkańców.
Jimmy
22:55, 2025-07-02
Medaliści igrzysk i mistrzostw świata na stadionie OSiR
A co to za Stadion? To Narodow? A ma jakiegoś? Sponsora?
Arabsko angielskie!
22:01, 2025-07-02