Zamknij
Ważne

Cicikostas, Woźniak i Trzaskowski: UE skoncentrowana na Brukseli i stolicach zbyt ograniczona

artykuł sponsorowany + 12:01, 12.05.2020 Aktualizacja: 12:01, 12.05.2020

Obecna Europa, skupiona na Brukseli i stolicach państw, okazała się zbyt ograniczona; samorządy muszą być filarem UE – podkreślili w przesłanym PAP oświadczeniu członkowie Europejskiego Komitetu Regionów. Ich zdaniem wkłady krajowe do budżetu UE należy podnieść do 2 proc. DNB.

Pod dokumentem opublikowanym z okazji obchodzonego 9 maja Dnia Europy podpisali się: szef Komitetu Regionów Apostolos Cicikostas, marszałek województwa wielkopolskiego i szef polskiej delegacji w KR Marek Woźniak oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Jak podkreślili samorządowcy, należy wyciągnąć wnioski z doświadczeń związanych pandemią Covid-19 i ponownie przemyśleć obecną strukturę zarządzania UE pod kątem wspólnej przyszłości. "Oczywiste jest, że obecna dwuwymiarowa Europa – skoncentrowana na Brukseli i stolicach państw – okazała się zbyt ograniczona, a Unia musi dokonać zasadniczych zmian, uznając władze lokalne i regionalne za prawdziwych, równoprawnych partnerów" – zaznaczyli.

Przedstawiciele KR zwrócili uwagę, że chociaż istnieją podziały, UE rozdysponowała bezprecedensowe środki na walkę z bezrobociem, zapewnia unijne finansowanie zakupów sprzętu medycznego, udostępnia pożyczki dla MŚP. UE powinna jednak zrobić więcej i przyjąć dodatkowe środki zapobiegawcze, a także środki budżetowe i fiskalne - podkreślili.

"Władza centralna nie jest w stanie samotnie sprostać wszystkim wyzwaniom związanym z taką sytuacją kryzysową (…) Wkład samorządów ma i będzie miał kluczowe znaczenie dla powstrzymania pandemii, zagwarantowania podstawowych usług i świadczeń zdrowotnych, ochrony miejsc pracy, wspierania MŚP oraz przygotowania gruntu pod ożywienie gospodarcze i społeczne" – czytamy w oświadczeniu.

Zdaniem samorządowców potrzeba obecnie "odważnego europejskiego planu naprawy gospodarczej", który pomoże osobom najbardziej dotkniętym tą nadzwyczajną sytuacją oraz zaspokoi potrzeby regionów, miast i wsi w całej Europie.

Uznali oni, że jednym ze sposobów sfinansowania szeroko dyskutowanego unijnego planu naprawy gospodarczej jest zwiększenie zdolności inwestycyjnej budżetu UE do 2 bln euro poprzez podniesienie pułapu wkładów krajowych z obecnych 1,2 do 2 proc. Dochodu Narodowego Brutto (DNB).

Według członków KR takie działanie ożywiłoby także politykę regionalną UE – politykę spójności – która ogranicza nierówności i zwiększa odporność regionów, miast i wsi w Europie.

"Musimy wykazać faktyczną solidarność ze wszystkimi, którzy ucierpieli w wyniku kryzysu (…) Potrzebujemy także jedności między wszystkimi – Unią, rządami państw członkowskich oraz samorządami – w interesie naszych obywateli" - oświadczyli samorządowcy.

Zaznaczyli, że należy też ustanowić unijny mechanizm nadzwyczajny w dziedzinie zdrowia i utworzyć unijne centrum koordynacji reagowania na pandemie. Zdaniem sygnatariuszy oświadczenia UE musi również oferować pożyczki i dotacje bezpośrednio władzom lokalnym i regionalnym na pokrycie strat w dochodach podatkowych, gdyż w przeciwnym razie będą miały znacznie ograniczoną możliwość działania, w tym inwestowania. Samorządowcy podkreślili ponadto, że UE powinna przyspieszyć cyfryzację usług publicznych, wprowadzić program pomocy dla MŚP i opracować plan pomocy dla obszarów wiejskich.

"Współpraca w zakresie usuwania skutków katastrof nie jest niczym nowym dla UE. Przecież wspólnota narodów Europy wyłoniła się, by chronić wszystkich przed wojną (…) 70 lat po położeniu fundamentów pod dzisiejszy kształt Wspólnoty Europejskiej władze lokalne i regionalne muszą być nie tylko podstawowym elementem Europy, lecz także filarem Unii Europejskiej" – ocenili przedstawiciele KR.

Jak dodali, kryzys spowodowany pandemią Covid-19 nie oznacza końca projektu europejskiego, lecz raczej szansę na zbudowanie nowej Europy, "która jeszcze bardziej wsłuchana jest w głos swoich obywateli".

Komitet Regionów jest unijnym organem doradczym, w którym zasiada 329 samorządowców ze wszystkich krajów członkowskich UE, w tym 21 z Polski.

Dzień Europy obchodzony jest w rocznicę przedstawienia 9 maja 1950 r. przez Roberta Schumana, ówczesnego francuskiego ministra spraw zagranicznych, planu współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny. W 2020 roku obchody skupiają są na solidarności w dobie kryzysu wywołanego koronawirusem. (PAP)

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

Wokół S10 wciąż wrze. Kolejne pismo do GDDKiA

Mnie to się wydaje że tak jak wy chcecie puścić drogę po wioskach, tak i oni hca puścić drogę po wioskach tylko dla nich Włocławek zalicza sie do tych wiosek 🤣🤣🤣🤣

Michalek

12:06, 2025-07-02

Wokół S10 wciąż wrze. Kolejne pismo do GDDKiA

Prosze Napiszcie czyje to Grunty sa przy obecnym WARIANCIE ????? z jednej str Wisly i z Drugiej !!! to moze Zrozumiecie dlaczego wybrano wlasnie ten odcinek Drogi !!!!

populizm

11:37, 2025-07-02

Wokół S10 wciąż wrze. Kolejne pismo do GDDKiA

Ale zocofanie. Jak Włocławek ma się rozwijać ?!? Chcecie serio zrobić z Włocławka miasteczko, drugi Lubraniec czy inne miasteczko? S10 przez wiele lat planowane było za pierwszego Tuska daleko daleko od Włocławka. Trasa z Warszawy miała biec poza Włocławkiem za Lipnem kilkadziesiąt kilometrów do Torunia i dalej do Bydgoszcz, Szczecin. W takiej opcji Włocławek tracił szansę. A PIS zaczęto analizować sensowniejsze opcje dla Włocławka i Płocka. Przybliżenie tej drogi. To jest szansa. I powstała opcja, że S10 idzie przez Włocławek. Nagle Włocławek staje się hubem logistycznym, bo okalać go będzie i A1 i S10. I co robią zacofancy?!? Torpedują zabiegi zrobienie z Włocławka miasta. I tak warianty przez Włocławek są 4 i są lepsze i gorsze. Te gorsze powodują, że dla ruchu miejskiego są nieistotne. I jakie forsuje zacofani oczywiście takie. Tylko wariant 3 bądź ewentualnie 4. Moat dla Włocławka, nigdy Włocławek nie wybuduje mostu bo nawet remontu nie potrafi wykonać bo wielki wydatek. To szansa życiową jak budowa Anwil (pokaż mi co wybudowano od 1989-2025 takiego wielkiego?!??) Zjazdy muszą być na Zazamczu i na Zawiślu i na wysokości Bogucin. Wtedy to ma sens. Działki już można stworzyć w innym miejscu. Już to robić to powinno zabiegać miasto o kasę i robić. Tak jak Lasy wycieku drzewa a droga powstała np. po dwóch latach. Przygotowanie głupcze. A senator niech się zajmie szpitalem, bo nadal brak przetargu na PARKING wielopoziomowy! Mamy już lipiec 2025 !!!!! Nadal brak przetargu na budowę II etap, co przeszkadza wykonywać drugi etap oglądać przetarg skoro tyle to zajmuje potem czasu odwołania pytania itd?!? Na co czekacie ?!? Na już ogłasza przetarg nie marnować czasu a nie czekać aż skończoną opóźnioną inwestycje ogłaszać przetarg i rozstrzygać go 3 lata?!?? Co z budową wreszcie infrastruktury wokół szpitala przecież to kosmos jak droga obok wygląda brak zjazdów jakieś sensownego ronda wjadud do szpitala zatok ta drogą powinna być rozbudowana jak nalzeyy(miasto halo). Wreszcie gdzie przetarg na budowę zakładu opiekunczego w szpitalu rehabilitacji?!? Tez cisza. Tym tempem to 2049 rok! Miasto nadal nie wykonało tunelu na POWKaliska nawet projektu. Nie ma nadal drogi Toruńska Promienna z tunelem a potem dopiero zamykana Wieniecka bo tunel! Stop osobom które blokowały na placu ryckowym drogą a dzisiaj każdy co ma olej wie, że jest super, plus parking. Stop osobom które blokowały wycinke.lasu i drogę do Michelina Z Wiejskiej! Stop osobom które nie chcą nowych bloków bo komuch stary zazdrości. Stop osobom które nie mają poczucia że Miasto to miasto to nie wioska. Można sprzedać i mieszkać w lesie, działki są na sprzedaż. Młodzi wyjeżdżają do miast gdzie są korki wiadukty tunele na ronda 3 poziomy. A u nas co jest ?!

Stop zacofaniu

11:19, 2025-07-02

Żar poleje się z nieba! Jest alert dla Włocławka

niech spali ten ciemnogród

owy

11:16, 2025-07-02

0%