Upadłość konsumencka to niewypłacalność osób fizycznych, które wpadły w spiralę długów i nie są w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań finansowych. Warto wiedzieć, że od 24 marca 2020 r. wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej mogą złożyć również osoby, które wcześniej prowadziły działalność gospodarczą. Czy upadłość może ograniczyć twoją aktywność na rynku pracy i sprawne poruszanie się po nim? O tym opowiadamy w artykule.
Czy stan ogłoszenia upadłości konsumenckiej utrudni ci znalezienie nowej pracy? Nie. Gdy został już ogłoszony stan upadłości i chcesz znaleźć nową pracę, nie masz obowiązku informowania na etapie procesu rekrutacyjnego nowego pracodawcy, że jesteś niewypłacalny lub niewypłacalna i masz problemy finansowe.
Dopiero gdy zdobędziesz pracę, Twoje wynagrodzenie wejdzie w skład masy upadłości i syndyk będzie zobowiązany do poinformowania Twojego nowego pracodawcy o zajęciu wynagrodzenia za pracę. Czy to wstyd? Nie, żaden. Pamiętaj, że o tej informacji wiedzą jedynie Twój pracodawca i pracownicy działu HR, którzy zobowiązani są do zachowania poufności. Ta informacja nie powinna wycieknąć do innych pracowników w firmie.
Ogłoszenie stanu upadłości konsumenckiej skutkuje tym, że syndyk zajmie twoje wynagrodzenie za pracę. Ale spokojnie, nie całe. Jeżeli jesteś związany ze swoim pracodawcą umową o pracę, to zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, syndyk może dokonać potrącenia do wysokości połowy twojego wynagrodzenia za pracę. Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Tę kwotę zatem syndyk Ci pozostawi. W przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwota wolna od potrąceń ulegnie zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru twojego czasu pracy.
A co w przypadku umów cywilnoprawnych? Powyższe zasady stosuje się do wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania albo stanowiących jedyne źródło dochodu dłużnika będącego osobą fizyczną. Wynika to z przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Oznacza to zatem, że jeżeli wykonujesz pracę w ramach umowy lub kilku umów cywilnoprawnych, a spełniają one powyższe warunki (powtarzalność, zawarcie w celu utrzymania się lub stanowią twoje jedyne źródło dochodu), to syndyk może zająć tyle samo twojego wynagrodzenia, ile może zająć pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.
Proces ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest skomplikowany. Jeżeli potrzebujesz pomocy, wejdź na stronę BezDługów.pl i umów się na bezpłatną konsultację. Na blogu BezDługów.pl znajdziesz również odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania dotyczące upadłości konsumenckiej.