Rozwój technologiczny oraz gospodarczy, który nastąpił w ciągu ostatnich kilkunastu lat, otworzył wiele nowych dróg oraz sposobów podróży. Bilety samolotowe są łatwo dostępne, a wjazd na teren krajów Unii Europejskiej jest bardzo prosty. Nawet nie mając długiego urlopu, można często podróżować. Ceny lotów, pociągów czy promów są często na tyle przystępne, że warto wybrać się chociażby na weekendową wycieczkę. Nie bez powodu powstało powiedzenie "podróże kształcą".
Idealnym rozwiązaniem na szybką weekendową wycieczkę może okazać się piękny kraj, jakim jest Szwecja. Podobnie jak sąsiadujące z nią kraje, czyli Finlandia oraz Norwegia, jest to państwo o dobrze zachowanym krajobrazie natury, która nie nosi na sobie jeszcze znaku działalności człowieka lub zaznała ją w niewielkim stopniu. Dzięki temu nawet w niedużych odległościach od największych miast możemy znaleźć zapierające dech w piersiach krajobrazy szwedzkiej przyrody. Ogromne jeziora, dzikie lasy czy najróżniejsze formy skalne są charakterystyczne dla panoramy tego państwa. Co zaskakujące nawet z tak dobrze zachowanymi walorami naturalnymi Szwecja jest najbardziej zaludnionym krajem skandynawskim. Mieszka w niej ponad dziesięć milionów ludzi. Do Unii Europejskiej weszła w 1995 roku, jednak w późniejszym czasie władze państwa nie zdecydowały się na zmianę waluty na euro, dlatego więc walutą obecną w kraju jest korona szwedzka (SEK). Warto wziąć tę informację pod uwagę myśląc o wybraniu się, chociażby na tak krótki pobyt, jak wycieczka do Szwecji na weekend. Przelicznik korony szwedzkiej wynosi 0,44 zł za 1 SEK. Ponadto oprócz Norwegii i Finlandii Szwecja graniczny również z Danią. Patrząc na mapę, może być to kwestia zastanawiająca, jednakże jest tak za sprawą mostu nad cieśniną Öresund, który łączy oba kraje.
Słysząc tytuł książki "Dzieci z Bullerbyn" większość ludzi cofnie się pamięcią do czasów dzieciństwa. Powieść tę czytało się bowiem w podstawówce. Zresztą nadal w wielu szkołach jest to obecna lektura, która z chęcią omawiana jest zarówno przez dzieci, jak i ich rodziców. Co jednak "Dzieci z Bullerbyn" mają wspólnego ze Szwecją? Odpowiedź jest bardzo prosta: autorkę. Astrid Lindgren urodziła się oraz pisała w Szwecji. Znana jest głównie z zamiłowania oraz wielkiego talentu do tworzenia literatury dziecięcej. Oprócz "Dzieci z Bullerbyn" na jej literackim koncie widnieją również takie tytuły jak "Pippi Pończoszanka" czy trylogia o "Karlssonie z dachu". Szwedzi mogą się również pochwalić dokonaniami muzycznymi. Jeden z najpopularnieszych Szwedzkich zespołów, którego piosenki zna niemal cały świat, jest ABBA. Zespół założony w 1973 roku przez czterech jego członków: Anni-Frid Synni „Frida” Lyngstad, Benny Andersson, Björn Ulvaeus oraz Agnetha Åse Fältskog. Ciekawostką jest to, że nazwa zespołu jest akronimem powstałym z pierwszych liter imion członków zespołu. Zdobyli sławę dzięki wygranej w 19. Konkursie Piosenki Eurowizji. Piosenką "Waterloo" po raz pierwszy w historii Szwecji zapewnili swojemu państwu wygraną w tym konkursie, a sobie długie lata popularności oraz górowania na międzynarodowych listach przebojów.
Szwecja zdecydowanie może się pochwalić swoją stolicą. Sztokholm przyciąga co roku wielu turystów oraz samych Szwedów, którzy darzą swoją stolicę wyjątkowym zamiłowanem. Oprócz pełnienia roli miasta stołecznego Sztokholm nosi również dumne miano największego miasta w Szwecji. Miejscowość składa się tylko częściowo ze stałego lądu położonego nad jeziorem Mälaren, a częściowo na 14 wysepkach zatoki Saltsjön. Nie ma jednak powodu do obaw, gdyż wysepki są połączone wieloma mostami oraz sprawnym transportem publicznym. Liczna obecność kanałów oraz malownicze budynki tak bardzo skojarzyły się ludziom z urokliwą włoską Wenecją, że szwedzką stolicę nazywa się "Wenecją Północy". Sztokholm może pochwalić się również mianem ośrodka politycznego, kulturalnego oraz naukowego. Jest to bowiem miejsce przyznawania nagrody Nobla oraz siedzibą rządu, parlamentu oraz rodziny królewskiej, a co za tym idzie, miasto stanowi centrum życia nie tylko samych Szwedów, ale także ludzi wielu innych narodowości, religii, kultur oraz poglądów politycznych. Planując więc wycieczkę do Szwecji na weekend dobrze wziąć pod uwagę odwiedzenie Sztokholmu - miasta, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.
Szwedzka dieta bogata jest przede wszystkim w kwasy omega-3, a to za sprawą spożywania ryb w każdej postaci. Zdrowa i świeża kuchnia z pewnością zachwyci wielu i pozostanie na długo w ich pamięci. Za króla szwedzkich stołów zdecydowanie można uznać śledzia. Spożywany w najróżniejsze sposoby, jakie przychodzą człowiekowi do głowy. Od śledzi smażonych, marynowanych, czy też w sałatce, aż po śledzie kiszone. Te ostatnie są szczególnie ciekawe. Ich oryginalna nazwa to Surströmming. Tradycyjnie spożywa się je podczas święta powitania lata, czyli 24 czerwca. Co ciekawe z reguły kiszone śledzie konsumowane są na zewnątrz ze względu na swój charakterystyczny aromat, a wręcz fetor. Często przyrządzaną potrawą jest zupa rybna, która w chłodne dni doskonale rozgrzewa. Entuzjaści mięsa także znajdą coś dla siebie. Popularnym mięsnym daniem są malutkie klopsiki wieprzowe zwane köttbullar. Dla wielbicieli mniej oczywistego menu północ kraju oferuje hodowle reniferów. Szwedzi są bowiem smakoszami ich mięsa. Z deserów zaś warto spróbować kanelbullar, czyli bułeczki drożdżowej z cynamonem.
Chociaż z pozoru Szwecja jako destynacja podróży może nie zachęcać swoim chłodnym, skandynawskim klimatem, to sami Szwedzi jednak cechy te zamienili na swoją korzyść. Warto zwiedzić urokliwe miasta z bajecznymi zabytkami, które zachwycą nawet największych sceptyków architektury. Ojczyzna Astrid Lindgren czy ABBY nie bez powodu została rozsławiona przez tych wybitnych artystów literatury oraz sztuki. Dodatkowo wycieczka do Szwecji z pewnością nie skończy się z pustym brzuchem. Bogactwo ryb, które posiadają w sobie sporą dawkę witamin A, D, E oraz tych z grupy B. Ponadto zawierają kwasy omega-3, które, m.in. działają profilaktycznie w chorobach serca, korzystnie wpływają na mózg czy też zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów. Wizyta w Szwecji zatem może skutkować podziwianiem pięknych widoków, rozmową z ciekawymi ludźmi, a do tego mnóstwem zdrowego jedzenia.