Zamknij
Ważne

Czy tabletki do ssania są lepsze od klasycznych pigułek?

artykuł sponsorowany + 10:19, 04.10.2021 Aktualizacja: 10:20, 04.10.2021

Leki w postaci tabletek są jednymi z najczęściej przepisywanych przez lekarzy, a preparaty bez recepty w tej formie należą do najchętniej kupowanych w aptekach. Mogą występować w różnych wersjach o nieco zmienionych cechach, co pozwala dopasować sposób leczenia do potrzeb chorego. Sprawdź, czym różnią się klasyczne pigułki od tych do ssania.

Rodzaje tabletek

Tabletka ma postać proszku sprasowanego w krążek o różnym kształcie, często ze wzorem wyciśniętym na powierzchni, co np. umożliwia podzielenie na mniejsze części. Poza substancją leczniczą zawiera także wiele składników pomocniczych, które mają za zadanie polepszać smak i wygląd pigułki czy przyspieszać lub spowalniać jej rozpad. Szeroki wybór tabletek w tej formie znajdziesz m.in. na stronie https://www.aptelia.pl/apteka/k7196-Tabletki_do_ssania.

Tabletki występują w różnych postaciach, m.in.:

  • do ssania, 
  • podjęzykowe, 
  • dopoliczkowe, 
  • klasyczne do połykania.

Mogą ponadto działać w różnych odcinkach układu pokarmowego.

Kiedy stosować tabletki do ssania?

Pigułki do ssania są polecane przede wszystkim przy leczeniu objawów zapalenia błony śluzowej gardła i krtani, ale sprawdzają się także np. w nikotynowej terapii zastępczej podczas rzucania palenia. 

Pigułki do ssania działają miejscowo znieczulająco, łagodzą ból i ułatwiają przełykanie. Dodatkowo mogą zwalczać wirusy, bakterie czy grzyby. Samo ssanie tabletek zwiększa przepływ śliny w jamie ustnej, dzięki czemu zapobiega wysuszaniu śluzówki i ułatwia jej oczyszczanie. Niektóre z nich po rozpuszczeniu tworzą hydrożelowy kompleks, który zawiera polisacharydy, np. kwas hialuronowy, i przylega do błon śluzowych. Powstaje w ten sposób powłoka ochraniającą podrażnione przez zapalenie miejsca, dzięki czemu pigułki hamują rozwój procesu chorobowego.

Tabletki do ssania mogą sprawdzić się przy leczeniu objawów zapalenia gardła, chrypki i chrząkania. Hamują tzw. kaszel odruchowy, czyli zapoczątkowany przez podrażnienie receptorów kaszlowych w oskrzelach, oraz działają łagodząco na bolesne przełykanie i suchość w gardle. Leki w formie tabletek do ssania stosuje się także w leczeniu objawów odstawiennych po zaprzestaniu palenia. Zawierają one cytyzynę lub nikotynę z dodatkiem kationitu, dzięki czemu łagodzą głód nikotynowy.

Tabletki do ssania a pigułki do połykania

Wszystkie rodzaje tabletek cieszą się dużą popularnością i zaufaniem, zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów. Przeważnie są podawane doustnie, dzięki czemu chory może wygodnie i samodzielnie przyjmować je w domu. Tabletki do ssania zaleca się przede wszystkim w miejscowym leczeniu chorób jamy ustnej, gardła i krtani. Pigułki do połykania sprawdzą się natomiast, kiedy lek powinien dotrzeć do dalszych odcinków przewodu pokarmowego lub do innych narządów.

Tabletki do ssania są stosunkowo bezpiecznymi lekami. Pamiętaj jednak, by stosować je zgodnie z zaleceniami producenta i nie przekraczać dozwolonej przez niego lub lekarza dawki. W przeciwnym razie mogą pojawić się objawy niepożądane, np. podrażnienia błony śluzowej czy przebarwienia języka i zębów.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%