Zamknij

Czy przegląd gaśnic jest ważny?

artykuł sponsorowany + 00:00, 11.12.2021

Gaśnice to nierozłączny element bezpieczeństwa w wielu miejscach. Towarzyszą nam one praktycznie na każdym kroku. Gdziekolwiek się znajdujemy, czy to w szkole, w urzędzie, w miejscu pracy, czy w komunikacji miejskiej - gaśnice znajdują się we wszystkich tych miejscach. W zależności od rodzaju obiektu, jego wielkości i przeznaczenia, musi być on wyposażony w podręczny sprzęt gaśniczy. Sprzęt gaśniczy kojarzy nam się głównie z gaśnicą, hydrantem, lecz zaliczamy do niego również koce gaśnicze, czujki dymowe, gaśnice przewoźne oraz stałe urządzenia gaśnicze.

Po co i co ile robiony jest przegląd gaśnic?

Przegląd gaśnic to obowiązkowa procedura, która obowiązuje w każdym obiekcie i w  każdej firmie. Ma ona na celu zwiększenie bezpieczeństwa pożarowego. Jest to bardzo ważny element bezpieczeństwa danego obiektu, związany bezpośrednio z ochroną życia ludzkiego oraz mienia. Kwestia ochrony przeciwpożarowej dotyka bardzo ważnych elementów życia, toteż z tego właśnie powodu za brak odpowiedniego wyposażenia przewidziane są kary. Osoba odpowiedzialna, która nie dopełni swoich obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej, tj. przygotowanie warunków ewakuacyjnych, zadbanie o wyposażenie przeciwpożarowe i gaśnice, umieszczenie informacji o sposobie postępowania w przypadku pożaru, podlega karze aresztu, grzywny 500 złotych lub nagany.

Przegląd techniczny gaśnic powinno się robić co najmniej raz w roku. Kwestia gaśnic jest regulowana wieloma przepisami, które odpowiadają normom europejskim. Przepisy określają między innymi liczbę gaśnic, ich masę oraz w jaki sposób powinny zostać rozmieszczone i oznakowane.

Legalizacja gaśnic - gdzie zrobić?

Legalizacja gaśnic to regularne kontrole, które powinny mieć miejsce przynajmniej raz w roku. Przeglądu gaśnicy dokonuje się w autoryzowanych punktach ochrony przeciwpożarowej. Cała procedura z tym związana ma na celu potwierdzenie, że sprzęt jest sprawny i w każdej chwili będzie mógł spełnić swoją rolę. Brak sprawnego sprzętu przeciwpożarowego mógłby doprowadzić do wielu tragedii - strat materialnych, a nawet ofiar śmiertelnych. Proces związany z okresową konserwacją gaśnic wymaga wizyty u uprawnionego specjalisty, lecz jest prosty i bardzo szybki. To tylko chwila, która umocni nasze bezpieczeństwo, pomoże w sytuacji zagrożenia, uchroni przed karą oraz przed konsekwencjami prawnymi. Przegląd i legalizacja gaśnic to obowiązek.

W trakcie procesu legalizacji sprawdzane są:

  • termin ważności gaśnicy
  • sprawność gaśnicy
  • zawartość środka gaśniczego 
  • mikrouszkodzenia całego sprzętu

Gdy gaśnica jest bardzo uszkodzona, w fatalnym stanie, to nie wykonuje się jej naprawy. Taka gaśnica jest wyłączana z użytku.

Okres gwarancji a przegląd gaśnic

Można by pomyśleć, że skoro dana gaśnica ma swój okres gwarancji, to coroczna legalizacja jej nie jest konieczna. W tym przypadku gwarancja producenta jest złudna, zdecydowanie nie jest wystarczająca. Na przestrzeni kilku lat, gdy dana gaśnica w tym czasie nie była używana, może dojść do licznych, samoistnych uszkodzeń. Sama gwarancja nie daje nam pewności, że sprzęt jest na pewno sprawny. Legalizacja jest swego rodzaju okresowym dopełnieniem gwarancji i to dzięki niej mamy pewność, że gaśnica nas nie zawiedzie. Warto zaznaczyć, że okresowe kontrole gaśnic, są wymogiem producenta.

Dokumentacja po przeglądzie 

Każda kontrola stanu faktycznego gaśnic wiąże się z wydaniem odpowiedniego poświadczenia. Dokument wydawany jest przez konserwatora w formie samoprzylepnej etykiety, na której znajdują się informacje dotyczące sprawności badanej gaśnicy. Oczywiście po za tą informacją musi znajdować się podpis osoby wykonującej przegląd, nazwa firmy oraz data następnego badania. Data kolejnego przeglądu zamieszczona na etykiecie ułatwia wykonywanie regularnych legalizacji gaśnic.

Należy pamiętać, że brak dokumentu poświadczającego terminowe wykonanie badania, jak również stwierdzającego serwis gaśnic, to podstawa do nałożenia grzywny przez osobę kontrolującą obiekt. W przypadku wystąpienia pożaru i nie posiadania odpowiednich dokumentów, może to być podstawa do niewypłacenia odszkodowania.

Po każdym przeglądzie należy zwracać uwagę na dokumentację, czy wszystko jest w należytym porządku, czy niczego w niej nie brakuje. Kwestia sprawności sprzętu i świadomość o jego efektywności to jedno, lecz kluczową sprawą jest zabezpieczenie samych siebie przed nieprzyjemnymi konsekwencjami prawnymi, a przed tym uchroni nas dokumentacja. Chcesz się dowiedzieć więcej sprawdź askarprotect.pl

Dodatkowa kontrola gaśnic, kiedy się ją przeprowadza?

Po za coroczną kontrolą techniczną, w specjalnych przypadkach wykonuje się dodatkowe kontrole. Ponadnormowy przegląd stanu technicznego gaśnicy wykonuje się w takich przypadkach jak:

  • plomba na gaśnicy została zerwana
  • doszło do uszkodzenia gaśnicy
  • strzałka manometru spadła poniżej zielonego pola 
  • doszło do użycia gaśnicy
  • substancja gasząca wydostała się w sposób niekontrolowany
  • istnieją wątpliwości związane ze sprawnością gaśnicy
(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%