Zamknij

Spawanie a wpływ na nasze zdrowie. Czy warto podejmować się tej pracy?

artykuł sponsorowany + 13:17, 01.02.2022 Aktualizacja: 13:17, 01.02.2022

Jeśli prowadzisz firmę zajmującą się stalowymi konstrukcjami spawanymi, to za pewnością wiesz, jak ważne jest zachowanie należytego bezpieczeństwa. Oprócz krótkotrwałych zagrożeń występuje szereg długofalowych niebezpieczeństw, które towarzyszą każdemu spawaczowi. Czy chcesz się dowiedzieć jakie?

Nie tylko gorące iskry są niebezpieczne

Od jakiegoś czasu bacznie śledzimy fora i grupy związane z tematyką spawalnictwa. Niestety, oprócz prawdziwych mistrzów łączenia stalowych konstrukcji – jest naprawdę spore grono spawaczy, którzy sądzą, że największym zagrożeniem, mogą być tylko piekące oczy. Z tego też powodu, tym chętniej podejmujemy temat, aby przedstawić, jakie ryzyko niesie taka praca, oraz jak prawidłowo się zabezpieczać przed jej skutkami.

Wiele osób uważa, że wystarczającym zabezpieczeniem będzie maska spawalnicza, oraz grubsze rękawice. Taka forma mogłaby się sprawdzić co najwyżej w sporadycznych pracach w przydomowym warsztacie. Jeśli jednak mówimy o codziennej pracy, to powinniśmy sobie zdać sprawę, że nie tylko prąd i sypiące się iskry z naszego migomatu, są dla nas zagrożeniem. Promieniowanie świetlne, które generuje spawarka, wytwarza pełne spektrum światła, zbliżone do tego powstającego na powierzchni słońca. Za chwilę ktoś powie, że w takim wypadku jest kompletnie niegroźne, bo słońce świeci na nas każdego dnia. Natychmiast przypominamy o zagadnieniu dziury ozonowej i jej rakotwórczych właściwościach. Identyczna sytuacja występuje podczas kładzenia kolejnych spoin, łączących ze sobą dwa bloki stalowej konstrukcji.

Każdy odpowiedzialny pracodawca doskonale wie, jakie formy zabezpieczeń powinien zastosować, w trosce o dobro swoich pracowników. Materiałem sprawdzającym się od wielu lat jest gruba skóra, z której uszyta jest odzież ochronna każdego spawacza. Jednak coraz częściej spotykamy się z nowoczesnymi tkaninami, które oferują podobny poziom ochrony, ale dodatkowo zwiększając swobodę ruchów oraz oddychalność.

Regularna kontrola zasad BHP to podstawa

Z przykrością muszę stwierdzić, że nie każdy pracodawca kontroluje zasady bhp w jego firmie, przez co pracownicy, których osobiście znamy, wykonują pracę jedynie w fartuchu i rękawicach, zapominając o konieczności zabezpieczenia szyi oraz nóg. Znamy wiele przypadków spawaczy, których dotknęły nowotwory, powstałe ze złego zabezpieczenia ciała. Pamiętajmy, że te najdelikatniejsze partie, są w szczególności podatne na promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone.

W Twojej firmie nie może zabraknąć także zabezpieczeń stanowiskowych, szczególnie gdy jest ryzyko promieniowania na osoby postronne, nieposiadające ochronnego ubrania. Warto wyposażyć dane miejsce w specjalistyczne lamele spawalnicze https://pcvexpert.pl/lamele-spawalnicze/, które odetną pełne spektrum szkodliwego światła. Cena nie jest wysoka, więc brak takiego elementu w Twojej firmie to tylko efekt zaniedbania. Napraw to jak najszybciej.

Każde stanowisko, w miarę możliwości powinno posiadać odciąg szkodliwych gazów, które wydzielają się podczas kładzenia każdej spoiny. W zależności, jaki rodzaj materiałów ze sobą łączymy, tak wzrasta ryzyko. Aluminium, czy nierdzewka to jedne z bardziej znienawidzonych materiałów, których boją się nawet najwytrwalsi spawacze. Dodatkową formą zabezpieczenia, będzie maska z nawiewem, oraz szczelny kombinezon, ponieważ trujące opary, nie tylko są szkodliwe dla dróg oddechowych, ale także w czasie kontaktu ze skórą.

Każdy rzetelnie prowadzony biznes to troska o swoich pracowników. Oczywiście wielu pracodawców patrzy na nich jak na trybiki, sprawnie działającego mechanizmu, który ma przynieść oczekiwany zysk. Warto jednak sprawić, aby ta machina nie rozsypała się z powodu złego naoliwienia, jakim jest niewłaściwe zabezpieczenie pracowników. Dbajmy o siebie nawzajem, a z pewnością docenią to pracownicy, których efektywność pracy wzrośnie.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%