Dzień zawarcia związku małżeńskiego powinien zapisać się w naszej pamięci na zawsze. Warto także celebrować każdą kolejną rocznicę ślubu. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie są nazwy rocznic ślubu i jakie mają znaczenie. O tym można przeczytać w poniższym tekście!
Nazwy rocznic ślubów nie są dziełem przypadku. Każda z nich w pewien sposób symbolizuje więź między małżonkami. Amerykańska pisarka Emily Post jako pierwsza postanowiła nazwać rocznice ślubu. Specjalizowała się bowiem w artykułach na temat dobrego wychowania i etykiety. W 1922 roku wymyśliła nazwy dla 8 rocznic ślubu. Zaczynając od pierwszej, a kończąc na siedemdziesiątej piątej. Amerykanie bardzo szybko przyjęli to nazewnictwo, które rozeszło się na cały świat. Emily nie wymyśliła nazw dla wszystkich rocznic ślubu, tylko te, które następowały 5 lat po poprzedniej. Wyjątek stanowił okres między pierwszą a piątą oraz pięćdziesiątą i siedemdziesiątą piątą. Dopiero 15 lat później Związek Amerykańskich Jubilerów zdecydował nazwać pozostałe rocznice ślubu.
Zobacz także: https://lovelywedding.pl/rocznice-slubow
Po ostatecznym ustaleniu nazw rocznic ślubu przyjęło się, że przez pierwsze 15 lat trwania małżeństwa nazwana zostanie każda rok po roku. Pozostałe swoje nazwy otrzymały te, które następują co 5 kolejnych lata. Lista nazw rocznic ślubu wygląda tak:
Natomiast kolejne rocznice ślubu to:
Po zapoznaniu się z powyższą listą łatwo jest zauważyć, że wszystkie rocznice ślubu związane są z jakimś materiałem. Mniej lub bardziej trwałym. Ma to istotne znaczenie, ponieważ pokazują nam, jak na przestrzeni lat zmienia się małżeństwo, utrwala się więź oraz zostaje zgromadzone doświadczenie małżeńskie, oraz inne wartości. Im dłużej trwa małżeństwo, tym bardziej osoby w nim będące zbliżają się do siebie i przywiązują. Łączą ich nie tylko szczęśliwe, ale również przykre i dramatyczne momenty w życiu. Wystarczy się przyjrzeć, chociażby pierwszej i osiemdziesiątej rocznicy ślubu. Papier - materiał niezwykle delikatny. Łatwo go przerwać, przeciąć, zniszczyć. Podobnie jest z więzią między małżonkami w pierwszym roku małżeństwa. Oni przecież dopiero budują swoją więź, poznają wspólne, niezależne od nikogo życie. W takiej sytuacji nietrudno o błędy i pomyłki, które szybko zerwą delikatną nić. Natomiast dąb - silne, potężne drzewo, którego nikt, ani nic nie jest w stanie ruszyć. Tak samo jest z małżeństwem, które trwa 80 lat (rzadko komu udaje się osiągnąć taki staż). W tym wypadku więź małżonków jest nierozerwalna. Oni przeżyli ze sobą prawie cały wiek i przeszli tyle, że nic nie stanie im na przeszkodzie, chyba że śmierć jednego z nich!
Nie można nie zauważyć, że niektóre rocznice ślubu nazwane zostały przy pomocy drogich kruszców. Zaczynają się pojawiać od 14 rocznicy. Im staż małżeński jest dłuższy, tym, że szlachetniejszym kruszcem można się zetknąć. Pewnie niektórzy zastanawiają się, dlaczego właśnie 14 rocznica. Tak naprawdę nie określono żadnego powodu. Jednak czasami można się spotkać z teorią, że ma to związek z przesądem pechowej 13, ale nie ma na to żadnego potwierdzenia.
Poza tym każdy kolejny rok małżeństwa to tak naprawdę spore osiągnięcie związane z nowym doświadczeniem, które jest bardzo cenne, podobnie jak rubin szafir, czy diament. Oczywiście mniej cenne jest żelazo lub kamień, ale prawda jest taka, że są one praktycznie niezniszczalne. Dlatego właśnie od tych minerałów zostały nazwane najdłuższe staże małżeńskie. Na pewno można pozazdrościć i pogratulować tym małżonkom, którzy mogą świętować nawet srebrną rocznicę ślubu.
Odwiedź również: Lovely Wedding