Zamknij
Ważne

Zawód Radca Prawny, zawód Adwokat

artykuł sponsorowany + 08:16, 13.07.2022 Aktualizacja: 08:16, 13.07.2022

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele aspektów naszego życia jest regulowanych przepisami prawnymi i jak wiele wątpliwości z tego wynika. Zakup samochodu, rozwiązanie umowy o pracę, rezerwacja terminu na uroczystość rodzinną czy zorganizowanie ogniska w miejscu publicznym, to tylko nieliczne przykłady, gdy warto znać i odpowiednio stosować normy prawne. Im wcześniej skonsultujemy się z prawnikiem, tym większa szansa, że nasz problem pozostanie rozwiązany. Tylko do kogo się udać? Do radcy prawnego czy adwokata?

Czym zajmuje się adwokat?

Zawód adwokata regulowany jest w ustawie Prawo o adwokaturze z dnia 26 maja 1982 r. W jej treści dowiadujemy się, że adwokat świadczy pomoc prawną, w szczególności: udziela porad prawnych, sporządza opinie prawne, opracowuje projekty aktów prawnych oraz występuje przed sądami i urzędami.

Czym zajmuje się radca prawny?

O radcach prawnych przeczytamy w ustawie z dnia 6 lipca 1982 r., gdzie wskazano, że świadczenie przez nich pomocy prawnej polega na udzielaniu porad, konsultacji prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy.

Jeśli potrzebujesz konsultacji prawnej i szukasz radcy prawnego z Włocławka, to zapraszamy do zapoznania się z kompleksową ofertą naszej Kancelarii.

W obu ustawach znajdziemy potwierdzenie, iż są to zawody zaufania publicznego a osoby je wykonujące są zobowiązane zachować w tajemnicy wszystko, czego dowiedziały się w związku z udzielaniem pomocy prawnej. Są również zobowiązane do posiadania polisy ubezpieczeniowej (OC) i nie mogą stosować reklam w formie banerów, ulotek itd. To bardzo ważne aspekty, które odróżniają adwokatów i radców prawnych (oraz aplikantów) od prawników, którzy posiadają jedynie tytuł magistra prawa lub kancelarii windykacyjnych czy odszkodowawczych, których założycielem nie musi być w ogóle osoba posiadająca wykształcenie prawnicze.

Z powyższego wynika, że zarówno adwokat jak i radca prawny mają te same uprawnienia i mogą reprezentować klientów (m.in. oskarżonych, pozwanych, pokrzywdzonych, powodów) we wszystkich rodzajach spraw, przed wszystkimi sądami: m.in. Rejonowymi, Okręgowymi, Apelacyjnymi, Sądem Najwyższym, Trybunałem Konstytucyjnym, Naczelnym Sądem Administracyjnym.

Jakie są różnice?

Istnienie dwóch zawodów o takich samych uprawnieniach bywa często mylące dla klientów. Poniżej wskażemy skąd biorą się wątpliwości.

  • Toga adwokacka posiada żabot koloru zielonego.
  • Toga radcowska posiada żabot koloru niebieskiego.
  • Zawód adwokata znany jest od stuleci, natomiast w Polsce zawód radcy prawnego został oficjalnie wprowadzony w 1961 r.
  • Do 2007 r. radcy prawni nie mogli reprezentować klientów przed sądami w sprawach rodzinnych.
  • Do 2015 r. radcy prawni nie mogli pełnić funkcji obrońcy w postępowaniach karnych i karnoskarbowych.

Z powyższego wynika, iż statystyczny klient poszukując pełnomocnika do postępowania sądowego w pierwszej chwili pomyśli, żeby udać się do adwokata, a gdy poszukuje prawnika do sporządzenia umowy, skorzysta z porady radcy prawnego. Natomiast zanik różnic w kompetencjach obu zawodów sprawia, że coraz częściej spotyka się radców prawnych działających jako obrońcy w sprawach karnych, czy adwokatów zajmujących się wyłącznie sprawami gospodarczymi.

Dla wyjaśnienia należy wspomnieć, iż obecnie podstawową różnicą między omawianymi zawodami (poza kolorem żabotu) jest fakt, iż adwokat nie może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę.

Który prawnik będzie lepszy?

Odpowiedź na pewno nie jest uzależniona od nazwy zawodu, który reprezentuje dany prawnik a od indywidualnych umiejętności i doświadczenia. Aby stać się radcą prawnym lub adwokatem należy m.in. zdać identyczny egzamin wstępny, odbyć kilkuletnią aplikację pod okiem patrona i zdać egzamin końcowy. Tytuł adwokata uprawnia do przejścia do samorządu radców prawnych i odwrotnie. Powyżej opisane różnice nie mają więc wpływu na ocenę pracy danego prawnika i powierzyć własną sprawę możemy z powodzeniem kancelarii adwokackiej lub radcowskiej.

Artykuł przygotowany przez zespół JR Zielińscy Radcowie Prawni Sp. p., www.jrprawnicy.pl

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%