Nawet obecnie w wielu wypadkach wymagane jest posiadanie studni. Najprostszą metodą jest wykonanie jej ze specjalnych kręgów do studni o odpowiednio dopasowanych parametrach. Mogą się one znaleźć zarówno na prywatnych posesjach, jak i w przestrzeni publicznej. Studnie kopie się w związku z planowanymi przyłączeniami do wodociągów lub do kanalizacji. Sporo posiadaczy ogródków warzywno-owocowych chce mieć takie, aby móc wygodnie czerpać wodę z innego źródła, niż sieć wodociągowa. Jak zatem zabrać się za jej przygotowanie?
Popularne i solidne kręgi do studni idealnie nadają się do tego rodzaju prac. To komponenty wykonane z najlepszej jakości surowców, z dbałością o detale oraz o odpowiednią odporność materiałową. Właśnie dlatego można z powodzeniem wykorzystać je do budowy przydomowej studni. Przed przystąpieniem do prac ziemnych należy wytyczyć właściwe miejsce oraz dobrać kręgi do studni o odpowiedniej średnicy oraz szerokości. Najpowszechniej wybieranym w takim wypadku rozmiarem jest 800x 500 lub 1000 x 550. Pierwsza propozycja ma pojemność 300 l, druga – 430 l. Dzięki tym parametrom łatwiej można wybrać właściwą wielkość. Dopiero po dokonaniu wyboru można w wyznaczonym miejscu przygotowywać otwór dopasowany do średnicy kręgu.
Prawo budowlane dokładnie określa miejsce położenia studni z kręgów do studni. Obiekt nie może znajdować się bliżej, niż 5 m od granicy działki. Jeśli w pobliżu jest oś przydrożnego rowu lub rowu melioracyjnego, musi zostać między nimi zachowany odstęp 7,5 m. Studnia nie może być bliżej niż 15 m od szamba czy zbiorników na nieczystości. Drenaż przydomowej oczyszczalni ścieków wymusza odsuniecie studni o kolejne 30 m. Jeśli na podwórzu są nieutwardzone wybiegi dla zwierząt, studnia może stanąć min. 70 m od nich.
Poza tym warto pomyśleć nad dogodnym jej umiejscowieniem. W tym względzie trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę jej funkcjonalność i przeznaczenie. Sama woda będzie wszędzie, jedynie na różnych głębokościach.
Jeśli nie chce się na ślepo budować własnej studni, można wspomóc się odwiertami geotechnicznymi. Dzięki nim można poznać budowę działki warstwa po warstwie i ustalić optymalną głębokość, na jaką trzeba kopać. Ilość kręgów do studni należy dobrać odpowiednio do głębokości, jakiej studnia ma sięgać.