Rezonans magnetyczny to bezpieczne i nieinwazyjne badanie, które pozwala na uzyskanie obrazu ludzkiego ciała w wysokiej jakości. Pozwala to na identyfikację źródła bólu, w tym również charakter schorzenia (zapalny, urazowy lub nowotworowy) bądź też zmiany zwyrodnieniowe i stopień ich zaawansowania.
Rezonans magnetyczny, a właściwie magnetic resonance imaging to technologia obrazowania medycznego, która odbywa się przy wykorzystaniu pola magnetycznego i generowanych komputerowo fal radiowych. W trakcie badania uzyskuje się szczegółowy obraz narządów i tkanek w ciele pacjenta. Wartość pola magnetycznego, które jest wykorzystywane do tego celu to zwykle od 0,5 do 3,0 Tesli. Rezonans magnetyczny trwa od 20 do 60 minut.
To badanie jest jednym z najbardziej cenionych w procesie diagnostyki, ponieważ w jego trakcie można ocenić nie tylko stan narządów i tkanek wewnętrznych, ale również układ mięśniowy i szkieletowy. Pozwala na ocenę procesu stanu zapalnego czy nowotworowego. Rezonans magnetyczny wykorzystuje się w diagnostyce:
Rezonans magnetyczny jest bezpiecznym badaniem dla większości pacjentów, jednak przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności. Do przeciwwskazań do wykonania badania należą:
Badanie można wykonać, ale zachowują szczególną ostrożność i pod nadzorem lekarza w przypadku:
Zwykle pacjent proszony jest o przybycie wcześniej niż umówione badanie, w celu przeprowadzenia szczegółowego wywiadu bądź też wykluczenia przeciwwskazań. Oczywiście pacjenci powypadkowi mają pierwszeństwo i tutaj ocena ich stanu ma kluczowe znaczenie. W jaki sposób przygotować się do rezonansu magnetycznego?
Badanie rezonansu magnetycznego jest zlecone w określonym celu. Dlatego warto zabrać ze sobą dokumentacje medyczna, która pomoże w zlokalizowaniu zmian, sprawdzeniu ich pod kątem wielkości. Warto zabrać:
Zdarzają się sytuacje, w których pacjent odczuwa dyskomfort związany z przebywaniem w ciasnym pomieszczeniu, w takich sytuacjach można zgłosić we wskazany sposób personelowi medycznemu problem. Badanie przerywane jest w przypadku pogorszenia się stanu pacjenta (osoby powypadkowe/ w ciężkim stanie/NZK).