Zamknij
REKLAMA

Odszkodowanie i zadośćuczynienie za śmierć męża

13.05, 18.01.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 13.05, 18.01.2023

W przypadku śmierci bliskiej osoby, w tym wypadku męża, żonie przysługuje prawo do uzyskania wysokiego zadośćuczynienia, zwłaszcza jeśli śmierć męża nastąpiła z winy innej osoby. Odszkodowanie za śmierć męża ma na celu wynagrodzenie krzywdy i cierpienia po stracie partnera. Wdowa ma prawo do odszkodowania za śmierć męża, jeśli do śmiertelnego zdarzenia doszło nie później niż 20 lat temu.

Należy pamiętać, że niespodziewana śmierć męża jest sytuacją, w której poszkodowany ma zarówno prawo do odszkodowania, jak również do zadośćuczynienia. W omawianym przypadku odszkodowanie ma na celu wyrównanie strat materialnych, zaś zadośćuczynienie ma łagodzić krzywdy psychiczne będące efektem straty.  

Śmierć osoby bliskiej - zadośćuczynienie za doznaną krzywdę

O jakiego rodzaju odszkodowanie może wnioskować wdowa z tytułu śmierci męża? W przypadku zadośćuczynienia po śmierci bliskiej osoby, ma ono zrekompensować żonie całość krzywd, czyli negatywnych przeżyć żony wywołanych śmiercią małżonka. Tego rodzaju zadośćuczynienie ma charakter jednorazowy i rekompensujący całość doznanych krzywd, a krzywda to nic innego jak ogół negatywnych następstw zarówno w zdrowiu jak i sferze psychicznej żony, które powstały na skutek niespodziewanej śmierci męża.

Odszkodowanie za pogorszenie sytuacji życiowej wdowy

Na jakich zasadach żona może dochodzić odszkodowania po stracie męża? Śmierć męża może doprowadzić do pogorszenia się sytuacji majątkowej żony, zwłaszcza jeśli mąż był jedynym żywicielem rodziny. Odszkodowanie za pogorszenie sytuacji życiowej wdowy jest jednorazowe i ma na celu wynagrodzić krzywdę majątkową. Znaczne pogorszenie stanu zdrowia wdowy daje jej prawo do wypłaty renty, jeśli żona była wyłącznie na utrzymaniu męża. Żonie należny jest także zwrot poniesionych kosztów tytułem odszkodowania za poniesione wydatki związane z pochówkiem, stypą, odzieżą żałobną, kosztami nagrobka, a także terapią psychologiczną wdowy. Zwrotu należy domagać się od sprawcy wypadku komunikacyjnego lub ubezpieczyciela.

Warto wiedzieć, że w przypadku straty męża, która nastąpiła przed wielu laty, nawet po wypłacie odszkodowania od ubezpieczyciela, możesz liczyć na wysokie zadośćuczynienie. Odszkodowanie za śmierć męża stanowiło przed 2008 rokiem jedyne odszkodowanie wypłacane przez ubezpieczyciela. Jeśli w tym okresie otrzymałaś wyłącznie odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia, oznacza to, że w dalszym ciągu możesz wnioskować o wypłatę środków tytułem zadośćuczynienia. Zadość uczynienie za śmierć męża, jeśli wystąpiły takowe okoliczności, w pełni Ci się należy. Wystarczy skontaktować się z renomowaną kancelarią odszkodowawczą, która z korzyścią dla Ciebie zajmie się Twoją sprawą.

(art. sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%