Zamknij
REKLAMA

Motocyklisto, czy wiesz jak wybrać odpowiedni smar do łańcucha?

12.12, 23.01.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 12.12, 23.01.2023

Smar do łańcucha motocyklowego w dużej mierze odpowiada za bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Sprawdź nasze rady i dowiedz się jak wybrać odpowiedni smar do Twojego motocykla! 

  1. W jakim celu stosuje się smar do łańcucha motocyklowego?
  2. Jakie są obecnie dostępne na rynku produkty do smarowania łańcucha?
  3. Czym charakteryzuje się smar suchy?
  4. Na co zwrócić uwagę wybierając produkt do smarowania powierzchni łańcucha?
  5. W jaki sposób nakłada się smar do łańcucha motocyklowego?
  6. Jak często należy stosować smar? 
  7. Jak wybrać najlepszy smar do łańcucha motocyklowego? 

Smar do łańcucha motocyklowego to produkt, w który powinien zaopatrzyć się każdy właściciel jednośladu z napędem łańcuchowym. Odpowiada nie tylko za konserwacje łańcucha oraz zębatek, ale również pozwala efektywniej przenosić napęd. 

W jakim celu stosuje się smar do łańcucha motocyklowego?

Smar do łańcuchów motocyklowych jest zalecany przede wszystkim w celu konserwacji kluczowych elementów układu, takich jak łańcuch oraz zębatki. Wysokiej jakości smar ma za zadanie przede wszystkim chronić dane części przed negatywnymi skutkami intensywnej eksploatacji oraz czynnikami atmosferycznymi. 

Smar do łańcucha generuje również niewidzialny film o właściwościach hydrofobowych. Zabezpiecza on powierzchnię przed rdzewieniem. 

Jakie są obecnie dostępne na rynku produkty do smarowania łańcucha?

Smar do łańcucha motocyklowego powinien być przede wszystkim dopasowany do typu motocykla. Oznacza to podział głównie ze względu na tryb jazdy oraz najczęściej odwiedzaną nawierzchnię. 

Inny smar sprawdzi się do modeli terenowych oraz offroadowych, a inny do swobodnych, uniwersalnych wycieczek. 

Do modeli używanych głównie w trudnych warunkach doskonałym wyborem będzie smar suchy. Świetnie sprawdzi się nawet w na wielokilometrowych trasach. Natomiast jeśli dany motocykl jest używany na krótkich, codziennych lub całkowicie rekreacyjnych trasach, można z powodzeniem wybrać mokry smar. 

Czym charakteryzuje się smar suchy?

Suchy smar konserwacji łańcucha charakteryzuje się przede wszystkim doskonałą przyczepnością względem łańcucha oraz niskim przyciąganiem wszelkiego typu zanieczyszczeń. Smar tego typu nie łapie dużych ilości kurzu, błota czy brudy. Świetnie trzyma się łańcucha nawet na wyjątkowo długich trasach. Ważnym ułatwieniem jest również kolor produktu. 

Suchy smar zazwyczaj ma barwę białą. Dzięki temu podczas nakładania doskonale widać gdzie i w jakiej ilości został nałożony. 

Na co zwrócić uwagę wybierając produkt do smarowania powierzchni łańcucha?

Wybierając odpowiedni smar do łańcucha motocyklowego, należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj posiadanego napędu. Nie w każdym modelu motocykla konieczne jest regularne smarowanie. Niemniej, jednak jeśli twój jednoślad posiada łańcuch, będzie ono niezbędne. 

Odpowiedni smar powinien być nie tylko prosty w nakładaniu, ale również odpowiednio efektywny. Nowoczesne łańcuchy są trudniejsze w zabezpieczeniu od modeli tradycyjnych, lecz w żaden sposób nie zmniejsza to konieczności odpowiedniej oraz regularnej pielęgnacji. 

Wybierając konkretny smar, warto sięgnąć po wersję kierowaną bezpośrednio do motocykli konkretnego typu. Jeśli jest to pojazd używany na drogach miejskich, konieczny będzie inny produkt niż do motocykla sportowego lu terenowego. Wszelki informacje powinny zostać umieszczone na opakowaniu. 

W jaki sposób nakłada się smar do łańcucha motocyklowego?

Do różnych typów motocykli kierowane są inne rodzaje smarów, zazwyczaj o zróżnicowanej gęstości. Niemniej jednak, jak prawidłowo nałożyć odpowiednio dopasowany smar? 

Bardzo wygodnym rozwiązaniem są środki w spreju. Są popularne i chętnie wykorzystywane przed właścicieli motocykli. W zależności od tego, czy smar tego typu ma stanowić podstawę pielęgnacji łańcucha, czy jedynie środek doraźny używany np. w trasie, należy sięgnąć po inny typ. 

Chcąc jak najmniej zabrudzić okolice łańcucha, można wybrać mniej efektywne wersje smarów suchych. Świetnie sprawdzą się zwłaszcza do motocykli drogowych. Podczas dłuższych tras warto zaopatrzyć się w smar podręczny. 

Jak często należy stosować smar?

Regularne smarowanie łańcucha w motocyklu wpływa nie tylko na wygodę, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo jazdy. Standardowo zaleca się aplikowanie produktu do około 300-400 przejechanych kilometrów. Jednak biorąc pod uwagę nieregularnej długości trasy odbywane w zróżnicowanych warunkach, przedział ten może się gwałtownie zmniejszyć. Czasem konieczne jest replikowanie smaru po przejechaniu niespełna 100 kilometrów. 

Jak wybrać najlepszy smar do łańcucha motocyklowego? 

Chcąc wybrać odpowiedni smar do łańcucha motocyklowego, musisz wziąć pod uwagę zarówno typ urządzenia, jak i preferowany styl jazdy. W zależności od długości tras, warunków na drodze oraz dynamiki jazdy inny produkt będzie odpowiedni. Dodatkową kwestią, którą można uwzględnić, jest również estetyka i zabrudzenia powstałe od smaru. 

Jeśli szukasz odpowiedniego smaru do łańcucha motocyklowego, zapoznaj się z ofertą dostępną w sklepie Inter Motors: https://www.intermotors.pl/oferta/smar-do-lancuchow-5010249~92118

(art. sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%