Zamknij

Rynek pracy w dużych miastach Polski

08:13, 03.03.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 08:13, 03.03.2023

Według danych GUS-u z sierpnia 2022 roku średnie wynagrodzenie w województwie kujawsko-pomorskim było o 788 zł niższe niż średnia krajowa. Stopa bezrobocia wynosiła we Włocławku wówczas 7,8 proc. Taka sytuacja na lokalnym rynku pracy skłania mieszkańców regionu do szukania pracy w innych częściach Polski. Sprawdź, jak przedstawia się sytuacja na rynku pracy w pięciu dużych miastach Polski z największą liczbą nowych ofert pracy.

Według danych z czerwca 2022 roku najwięcej nowych ofert pracy pojawiło się w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku oraz w Łodzi. W jakich branżach najłatwiej znaleźć pracę w tych miastach? Jak dokładnie wygląda sytuacja na tamtejszych rynkach pracy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Praca w Łodzi

W czerwcu 2022 roku w stolicy województwa łódzkiego pojawiło się 5,2 tys. nowych ofert pracy, co daje Łodzi pod tym względem piąte miejsce w kraju. Co więcej wiele firm zgłasza problemy ze znalezieniem odpowiednich kandydatów na stanowiska pracy, o czym można przeczytać w artykule: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Gdzie-jest-praca-w-Lodzi-8227439.html.

Jacy pracownicy poszukiwani są w Łodzi? W związku z prężnym rozwojem branży IT w regionie rośnie zapotrzebowanie na administratorów systemów komputerowych, analityków, testerów oraz programistów. Ponadto stale poszukiwani są kierownicy ds. rozwoju produktu oraz specjaliści ds. obsługi klienta.

W Łodzi nie brakuje zielonych miejsc pracy. Oferujące je firmy stawiają na zrównoważony rozwój oraz technologie przyjazne środowisku naturalnemu. Zielone miejsca pracy są dostępne nie tylko w branży rolniczej, ale również produkcji mebli czy analizy technicznej.

Rynek pracy w Gdańsku

Jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych w kraju jest Trójmiasto. Stopa bezrobocia w lipcu 2022 roku wyniosła w Gdańsku zaledwie 2,4 proc., zaś w czerwcu 2022 roku pojawiło się tam aż 7,5 tys. nowych ofert pracy.

W Gdańsku, jak i w całym kraju, można odnotować zapotrzebowanie na pracowników branży IT. Co więcej, wcale nie trzeba przeprowadzać się nad morze, by podjąć pracę w programisty czy analityka w jednej z gdańskich firm. Wiele z nich daje możliwość podjęcia pracy zdalnej.

Od czasów pandemii obserwujemy wyraźny rozwój branży e-commerce. Zatrudnienie w niej mogą znaleźć zarówno pracownicy fizyczni, np. magazynierzy, jak i specjaliści marketingu czy przedstawiciele handlowi.

Co słychać na rynku pracy we Wrocławiu?

Kolejne miasto, w którym sytuacja na rynku pracy jest bardzo dobra, to Wrocław. Świadczy o tym ponad 12 tys. nowych ofert pracy w czerwcu 2022 roku.

Warto zauważyć, że Politechnika Wrocławska w kierunku informatyka zajmuje 3. miejsce w Polsce w rankingu uczelni akademickich. Jednak nie tylko absolwenci tej uczelni mogą podjąć pracę w rozwijającej się prężnie w stolicy Dolnego Śląska branży IT. We Wrocławiu widoczne jest umiędzynarodowienie rynku pracy – w mieście znajdują zatrudnienie imigranci z różnych stron świata.

Kraków – jak wygląda rynek pracy w stolicy Małopolski?

W czerwcu 2022 roku w Krakowie odnotowano 18,2 tys. nowych ofert pracy. Krakowski rynek pracy jest otwarty na obcokrajowców, których nie brakuje w stolicy Małopolski. Pracy nie brakuje w zasadzie dla nikogo, kto chce ją znaleźć. Niektóre sektory, np. e-commerce wręcz odczuwają brak kandydatów z odpowiednimi kwalifikacjami na stanowiska w dziale marketingu.

W Krakowie prężnie rozwija się także przemysł wysokich technologii, w którym nie brakuje miejsc pracy dla wykwalifikowanych specjalistów.

Warszawa – najwięcej nowych ofertach pracy

Warszawa pozostawiła daleko w tyle pozostałe miasta, jeśli brać pod uwagę liczbę nowych ofert pracy. W czerwcu 2022 roku w stolicy pojawiło się aż 39,9 tys. ofert. W Warszawie pracy szukają kandydaci z całej Polski – zarówno ci gotowi na relokację, jak liczący na możliwość pracy w systemie home office. Nic dziwnego, w końcu miasto słynie z konkurencyjnych zarobków i niezwykle chłonnego rynku.

Pracę w stolicy może znaleźć każdy – od pracownika fizycznego, przez pracownika branży usługowej, po senior frontend developra. Warto dodać, że stopa bezrobocia w połowie 2022 roku wynosiła zaledwie 1,7 proc., co jest jednym z lepszych wyników w Unii Europejskiej.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%