Zamknij

Basen szpitalny - w jakich sytuacjach będzie niezbędny?

art. sponsorowany + 12:56, 24.03.2023 Aktualizacja: 12:56, 24.03.2023

Basen szpitalny stanowi wsparcie podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych. Jest on niezbędny u osób mających problemy z chodzeniem do łazienki. Jeśli opiekujemy się osobą stale unieruchomioną bądź niesamodzielną, powinniśmy się zapoznać z zasadami związanymi z używaniem tego przedmiotu – dzięki temu zaoferujemy pomoc pacjentowi bądź bliskiej nam osobie.

Słowem wstępu: czym jest basen szpitalny?

Basen szpitalny to płaska miska z uchwytem, która umożliwia wypróżnianie się osobom niezdolnym do opuszczenia z łóżka i samodzielnego skorzystania z toalety. Pomaga on wielu podopiecznym, którzy zmagają się z brakiem możliwości samodzielnego wypróżniania się – dzięki niemu zapewniony jest pewien poziom prywatności. Basen szpitalny nie tylko ułatwia wydalanie moczu oraz kału, ale również pozwala zachować wysoki poziom higieny oraz zapewnić komfort i dyskrecję danemu podopiecznemu. Z urządzenia można korzystać w pozycji leżącej.

Basen szpitalny – kiedy jest niezbędny?

Podeszły wiek, wypadki bądź urazy mogą doprowadzić do problemów z poruszaniem się oraz wymusić na danym pacjencie stałe przebywanie w łóżku – to właśnie z myślą o takich osobach zaprojektowano basen szpitalny. Dzięki niemu podopieczni mogą zaspokajać swe potrzeby fizjologiczne w komfortowy sposób. Produkty te znajdują zastosowanie w szpitalach, placówkach opiekuńczych oraz domach prywatnych. Sprawdź tutaj kaczki oraz baseny szpitalne dostępne w kilku wariantach.

Basen szpitalny – jak go używać?

Basen szpitalny został zaprojektowany w sposób pozwalający zapewnić podopiecznemu dyskrecję oraz wygodę, a przy tym znacząco ułatwić załatwianie potrzeb fizjologicznych w pozycji leżącej. Dzięki niemu nie występuje konieczność podnoszenia pacjenta.

Przygotowanie do użycia basenu szpitalnego

Warto zaznaczyć, że basen szpitalny powinien być wykorzystywany tylko wtedy, gdy pacjent posiada potrzebę oddania moczu i kału – nieuzasadnione użycie produktu jest niewskazane. Jeśli jednak podopieczny zasygnalizuje tę potrzebę, powinniśmy rozpocząć przygotowania do użycia basenu. Należy przy tym wyjaśnić pacjentowi, co zamierzamy zrobić, a także działać delikatnie i wykazywać się wyrozumiałością oraz cierpliwością. Niezbędne jest przy tym zapewnienie prywatności: zamknięcie drzwi oraz zasłonięcie okien.

Następne kroki obejmuję dokładne umycie rąk ciepłą wodą z mydłem, osuszenie ich i założenie jednorazowych rękawiczek medycznych. Wtedy należy zabezpieczyć prześcieradło przy użyciu dużego ręcznika lub podkładu higienicznego. Powinniśmy także ogrzać basen szpitalny, gdyż zapewni to większy komfort podczas korzystania z niego – w tym celu wystarczy napełnić go ciepłą woda na kilka minut, opróżnić i wysuszyć. O ile podopieczny nie posiada skaleczeń bądź odleżyn na pośladkach, brzeg basenu szpitalnego warto posypać talkiem.

Po wykonaniu powyższych czynności można napełnić basen szpitalny ilością wody, która przykryje dno. Alternatywę stanowi umieszczenie w nim kilku warstw papieru toaletowego. Wtedy należy poinstruować podopiecznego, by zdjął ubranie z dolnej połowy ciała – jeśli pacjent nie może tego uczynić samodzielnie, powinniśmy mu pomóc.

Umieszczenie basenu szpitalnego

Podopieczny powinien leżeć na plecach, jego kolana powinny być ugięte, a stopy być umieszczone płasko na materacu. Wtedy należy położyć basen sanitarny po boku łóżka, obok bioder pacjenta. Powinniśmy wskazać podopiecznemu, by uniósł biodra i wesprzeć go, umieszczając rękę pod dolną częścią jego pleców. I w tej chwili należy umieścić basen pod pośladkami pacjenta – zakrzywiona część musi być skierowana do dołu. W przypadku, gdy pacjent nie ma siły, należy pomóc mu ostrożnie obrócić się na bok, przesunąć basen bezpośrednio do jego pośladków i ponownie obrócić podopiecznego na plecy.

Co istotne, niezbędne jest zapewnienie podopiecznemu chusteczek higienicznych lub papieru toaletowego. Należy dać mu odrobinę prywatności – nie należy go jednak pozostawić samego, gdyż to niebezpieczne. Warto również wyznaczyć sygnał, na który powrócimy.

Końcowe czynności

Na końcu należy ponownie umyć ręce i założyć nowe rękawiczki jednorazowe. Wracając do pacjenta, powinniśmy zabrać ciepłą wodę, mydło, ściereczki do czyszczenia i papier toaletowy. Podopiecznego należy podnieść z basenu, aby położył się na bok – wtedy możemy ostrożnie zabrać sprzęt i położyć go na boku. Kolejnym krokiem jest oczyszczenie pacjenta: umycie jego rąk oraz dolnej części ciała. Wtedy można posprzątać resztę rzeczy na łóżku i pomóc pacjentowi położyć się na plecach.

W razie rozlania zawartości basenu szpitalnego na łóżko, należy niezwłocznie zmienić ubranie pacjenta oraz pościel. Zawartość urządzenia należy wylać do toalety, całość umyć i zdezynfekować, a na końcu umyć ręce.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%