Zamknij

Robisz to w ciąży? Twoje dziecko przez wiele lat może mieć te problemy

10:00, 15.11.2023 . Aktualizacja: 09:22, 21.11.2023
Fot. depositphotos.com Fot. depositphotos.com

Czy kobiety ciężarne mogą pić alkohol? Naukowcy nie stwierdzili jednoznacznie, jaka ilość alkoholu w czasie ciąży jest bezpieczna. Nie ulega wątpliwości, że zarówno sporadyczne wypicie dużej ilości alkoholu, jak i regularne picie małych dawek może zaszkodzić rozwojowi i zdrowiu dziecka.

W mediach pojawiają się artykuły mówiące o nieszkodliwości picia alkoholu przez kobiety ciężarne. Niektóre publikacje przyciągają czytelników chwytliwymi tytułami, podważając zasadność abstynencji w czasie ciąży.

Często dochodzi do manipulacji informacjami, które dotyczą wpływu alkoholu na dziecko przebywające w łonie matki.

Pomimo powszechnej wiedzy o szkodliwości spożywania alkoholu w ciąży, nadal w języku obiegowym funkcjonuje wiele powiedzeń, które są zaprzeczeniem wiedzy naukowej.

Należy pamiętać, że dorosły człowiek do trawienia wypitego alkoholu wykorzystuje np. wątrobę i trzustkę, natomiast dziecko przebywające w łonie matki nie ma jeszcze tych narządów, lub ma je nie w pełni rozwinięte.

Rozwój układu nerwowego, a w tym również mózgu, trwa przez całą ciążę i jest bardzo wrażliwy na działanie szkodliwych substancji. Problem ustalenia bezpiecznej dawki dodatkowo komplikuje kwestia określenia ilości spożywanego alkoholu, z różnie przyrządzonych drinków, cechy osobnicze oraz inne czynniki współistniejące w okresie ciąży.

Dlatego też każda spożyta ilość alkoholu niesie ryzyko wystąpienia wad wrodzonych i zaburzeń w organizmie dziecka. Poza tym dziecko pobiera niezbędne substancje pokarmowe wprost z organizmu matki. Między innymi z tego względu nie ma możliwości określenia tak zwanej „bezpiecznej” dawki alkoholu, oraz trymestru w którym może go spożywać kobieta ciężarna.

Ryzyko picia alkoholu w okresie ciąży związane jest nie tylko z możliwością poronienia, czy przedwczesnym porodem, ale też niebezpieczeństwem rozwinięcia się u dziecka FASD tzw. Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (Fetal Alcohol Spectrum Disorder), który jest nieuleczalnym, niegenetycznym zespołem chorobowym.

Deficyty związane ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) mają wpływ na rozwój intelektualny oraz społeczny, także w okresie dorastania i po osiągnięciu dorosłości.

Różne objawy zespołu FAS mogą się stawać wyraźne wraz z rozwojem dziecka. Osoby dotknięte tym schorzeniem nierzadko mają trudności z koncentracją uwagi, bywają nadruchliwe, nadmiernie impulsywne oraz miewają trudności z nauką.

Dzieci z alkoholowym zespołem płodowym mogą mieć problemy z zapamiętywaniem, zdarzają się trudności z koordynacją psychoruchową. Dość często spotykane jest również osłabienie zdolności intelektualnych – u części pacjentów przybiera ono postać znacznej niepełnosprawności intelektualnej.

Związane z zespołem FASD bywają również niedojrzałość emocjonalna, trudności w rozumowaniu przyczynowo-skutkowym, oraz nieprawidłowości w zakresie kontaktów społecznych. U pacjentów mających alkoholowy zespół płodowy bywają spotykane zaburzenia rozwoju mowy. Oprócz tego w późniejszym życiu miewają oni problemy z rozumieniem żartów, a to może prowadzić do trudności w nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi.

Wiele osób planuje wiele spraw w swoim życiu i tych dużych, takich jak na przykład droga zawodowa, kupno mieszkania, kredyt na samochód – i tych małych, a jednak istotnych, jak kolor ścian w mieszkaniu albo zakup produktów na niedzielny obiad. Nie zostawia się życia przypadkowi, bo na „jakoś to będzie” zwykle kiepsko się wychodzi.

Do listy spraw najważniejszych dobrze jest dołączyć plan na rodzicielstwo. Dla dobra wszystkich zainteresowanych: Twojego partnera, Waszych rodzin i dziecka, które ma przyjść na świat. Jako matka nie chcesz chyba pić świadomie alkoholu w ciąży.

Odpowiedzialność za dziecko nie zaczyna się w dniu jego przyjścia na świat, w tym dniu jest już za późno, by cofnąć wszystko, czym zaszkodziło się nowemu życiu.

Jeśli chcemy się cieszyć rodzicielstwem i mieć zdrowe dziecko – to należy je zaplanować i podejść do tego odpowiedzialnie od pierwszych dni, w których dowiemy się o tym, że nosimy je pod sercem.

(artykuł sponsorowany )
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%